„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem - o to, ażeby bardziej był, a nie tylko miał”

Jan Paweł II

Z życia szkoły - 2023/2024


Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada wracamy pamięcią do dnia, w którym Polacy odzyskali skarb bezcenny – Niepodległość. Dziś możemy cieszyć się zdobytym przed 105 laty darem wolności.

Aby godnie uczcić Święto Niepodległości spotkaliśmy się na uroczystości „Wyśpiewajmy Niepodległość”, by wspólnie przeżywać atmosferę niesioną przez polskie pieśni i piosenki patriotyczne.

Chcieliśmy, by nasze wspólne śpiewanie, czas poświęcony imiennym i bezimiennym bohaterom, klęskom i zwycięstwom składającym się na drogę do niepodległości naszego kraju, okazały się chwilą wyjątkową – ważną i budującą. Świętowaliśmy więc tę radosną dla Polski rocznicę ze śpiewem na ustach, wysławiając pamięć o tych, co przed laty walczyli o niepodległość.

Przesłaniem uroczystości było połączenie pokoleń oraz wzmocnienie w uczestnikach patriotyzmu poprzez wspólne odśpiewanie pieśni opowiadających o historii naszego kraju. Utwory dobrano tak, aby stanowiły wędrówkę przez polską historię od czasów rozbiorowych po współczesność.

W tym roku poszczególne pieśni i piosenki prowadzili: przedszkolaki z grupy „Sówki” i „Biedronki”, uczniowie klasy Ia i Ib, uczniowie klasy IIa i IIb, uczniowie klasy III, Antoni Kurcab uczeń klasy IV, absolwentka naszej szkoły p. Justyna Rąpała, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Olszynach, p. Marta Janik, p. Bożena Mężyk, p. Agnieszka Kurcab i p. Agnieszka Bąk jako przedstawiciele grona pedagogicznego, p. Monika Karaś, p. Iwona Madej oraz p. Artur Gurbisz reprezentujący rodziców; p. Adam Mikrut przedstawiciel dziadków, p. Barbara Bąk reprezentująca babcie, p. Wacław Walaszek przedstawiciel samorządu terytorialnego oraz chór szkolny prowadzony przez p. Marka Bąka.

Nie zabrakło również wierszy sławiących piękno ojczyzny i opisujących trudy odzyskania niepodległości w wykonaniu uczniów.

Fragmenty wybranych piosenek

Zaśpiewane podczas uroczystości pieśni patriotyczne to jedynie część twórczości, którą Polacy powinni znać. Najważniejsza jest jednak świadomość ich roli: łączyły one naszych rodaków w trudnych momentach, dodawały odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję emigrantom, wychowywały młodzież. Miejmy nadzieję, że ich rola w przyszłości ograniczy się tylko do nauki miłości ojczyzny oraz świadectwa bohaterstwa naszych rodaków.

Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani zostali poczęstowani specjalnymi Niepodległościowymi Ciasteczkami.

To spotkanie niewątpliwie było lekcją historii w muzycznej oprawie.

mgr Marta Janik

mgr Bożena Mężyk


Kampania „Mała książka – wielki człowiek”

Instytut Książki przygotował kolejną edycję kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej.

W ramach projektu uczniom zostaje przekazana książka, która będzie towarzyszyła im w nauce czytania i pierwszych samodzielnych lekturach. Dla każdego pierwszoklasisty została przygotowana wyprawka w skład, której wchodzi książka Justyny Bednarek pt.”Wnuczka antykwariusza” oraz broszura pt.”Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mala_ksiazka_wielki_czlowiek_1 mala_ksiazka_wielki_czlowiek_2


II Bal Wszystkich Świętych „Na skrzydłach świętych i błogosławionych”

31.10.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach odbył się II Bal Wszystkich Świętych „Na skrzydłach świętych i błogosławionych”.

Tego dnia było jak w niebie… maleńkie Aniołki stworzyły niebiańską atmosferę natomiast starsze dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych, błogosławionych bądź przyniosły rekwizyty nawiązujące do swych patronów. Rozpoczęty bal tańcem Poloneza przeszedł nasze wszelkie oczekiwanie, przepiękne stroje dzieci, para za parą… długi, krótki, krótki szepcąc po cichu, to było niesamowite.

Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki w towarzystwie dyrektor szkoły Pani Bożeny Brzęczek, księdza proboszcza Dariusza Nawalańca i Nauczycieli. Ideą balu była wspólna, radosna zabawa promująca wartości, którymi w życiu kierowali się święci i błogosławieni godni do naśladowania np. święty Jan Paweł II, święty Jerzy, święty Antoni, święty Franciszek, Matka Boża, święty Józef, święta Hiacynta, święta Jadwiga, święta Łucja, bł. Karolina, święty Kacper, Mojżesz i wielu świętych wspaniałych dzieci. Każde dziecko otrzymało coś słodkiego a wybrani uczniowie za swoja prezentację otrzymali wyróżnienie ŚWIETY NA MEDAL.

Gratulacje dla każdego dziecka, uważam że każdy kto dziś uczestniczył w balu i duży i mały i gruby i chudy był na medal. DZIĘKUJĘ.

mgr Barbara Duran


Uroczysty koncert z okazji Dnia Patrona Szkoły

20 października 2023 r. odbył się w naszej szkole uroczysty koncert pt. "Nie zastąpi Ciebie nikt", zorganizowany z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły - poświęcony osobie Św. Jana Pawła II.

Koncert miał charakter międzyszkolny, brali w nim udział członkowie Ogniska Muzycznego z Żurowej oraz uczniowie szkół podstawowych z Ołpin, Rzepiennika Biskupiego, Żurowej i Olszyn.

Nad całością organizacji czuwał niezastąpiony nauczyciel muzyki - Pan mgr Marek Bąk.

Dziękujemy WSZYSTKIM przybyłym Gościom za uświetnienie naszej uroczystości.

Zapraszamy do posłuchania wybranych nagrań.


"W pełni mocy wdzięczności i chwały..." - Koncert inaugurujący Tydzień Papieski w naszej szkole, przygotowany przez oddziały przedszkolne

18.10.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach odbył się wyjątkowy koncert „W pełni mocy wdzięczności i chwały” pod takim tytułem dzieci z oddziałów przedszkolnych zainaugurowały obchody Tygodnia Papieskiego w naszej szkole. Najmłodsi nasi uczniowie pamiętają, naśladują oraz godnie reprezentują swojego patrona Jana Pawła II. W przepięknych strojach z rzeszą aniołów przedstawili inscenizacje „Czy Wy wiecie, że My mamy Papieża…” aż się serce raduje słuchając wypowiedzi najmłodszych dzieci.

Bardzo dziękuję za tak duże zaangażowanie się całej społeczności przedszkolnej, dzieciom, Rodzicom oraz Nauczycielom.

mgr Barbara Duran


Wybory do Samorządu Uczniowskiego - 28.09.2023

W dniu 28 września 2023 roku odbyły się w naszej szkole wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Po zaproponowaniu kandydatów (a było ich sześciu) z każdej klasy, opiekunowie SU przygotowali karty wyborcze z listą kandydatów. Oto jak głosowali uczniowie (kolejność na liście według ilości głosów).

 1. Gabriela Mikrut
 2. Mikołaj Witek
 3. Bartłomiej Zając
 4. Aleksandra Sobieraj
 5. Karolina Mikrut

Frekwencja na wyborach wyniosła 77%, (96 głosów na 125 uprawnionych):

 • Klasa 4 – 90%
 • Klasa 5a – 75%
 • Klasa 5b – 63%
 • Klasa 6 – 59%
 • Klasa 7 – 75%
 • Klasa 8 – 96%

Dziękujemy za udział w głosowaniu oraz pracę w komisjach. Gabrysi i Mikołajowi gratulujemy, wszystkich pozostałych (również kandydata z klasy 4) witamy w Samorządzie.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego Wybory do Samorządu Uczniowskiego Wybory do Samorządu Uczniowskiego Wybory do Samorządu Uczniowskiego Wybory do Samorządu Uczniowskiego Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Opiekun SU: mgr Jolanta Lenard-Mosoń


ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA

„ŚLUBOWANIA NADSZEDŁ CZAS, UCZNIEM BĘDZIE KAŻDY Z NAS”

pasowanie_na_ucznia

4 września 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024 odbyła się bardzo ważna uroczystość. W niezwykle podniosłej atmosferze w obecności wszystkich uczniów naszej szkoły, rodziców dzieci z klas pierwszych, uczących nauczycieli oraz pocztu sztandarowego dzieci z klas pierwszych złożyły ślubowanie.

Pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor Szkoły mgr Bożena Brzęczek – przez symboliczne dotknięcie ramienia każdego ucznia „dużym ołówkiem”. Panie wychowawczynie wręczyły pamiątkowy dyplom każdemu dziecku. Z kolei rodzice obdarowali pierwszoklasistów słodkościami – rożkami obfitości. Na koniec była chwila na pamiątkowe zdjęcia.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Wychowawczynie klasy Ia i Ib: mgr Kinga Iwaniec, mgr Jolanta Wójcik