Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach
Z życia szkoły
Z życia szkoły - 2022/2023
26 maja w Naszej Szkole odbyły się uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty przygotowane przez wszystkie grupy przedszkolaków. Dzieci pod kierunkiem swoich Pań przygotowały część artystyczną: śpiewały piosenki, tańczyły, recytowały wiersze, przedstawiały inscenizacje. Wszystkie dzieci włożyły w przygotowany program wiele serca i wysiłku. Podziękowały Rodzicom za ich miłość, która zostaje jak światło na całe życie. Występom tym towarzyszyło wiele emocji okazywanych nie tylko przez dzieci, lecz także i przez rodziców. Dziękujemy Rodzicom za przybycie. Każdej mamie i każdemu tacie życzymy wiele miłości, radości i pociechy z dzieci :)
Zobacz: zdjęcia
Kinga Iwaniec
Pasowanie na czytelnika to coroczna uroczystość na stałe wpisana do kalendarza imprez szkolnych; tegoroczna miała miejsce 20 lutego. W trakcie spotkania dzieci zostały zapoznane z lokalem i wyposażeniem biblioteki, układem książek na regałach oraz zasadami funkcjonowania biblioteki, czyli regulaminem bibliotecznym.
Spotkanie zostało uatrakcyjnione inscenizacją przygotowaną przez uczniów kl. IVa, w której wystąpili: królowa książka, król czytelnik, skrzat, wróżka i Pinokio. W trakcie przedstawienia uczniowie rozwiązywali zagadki literackie związane z postaciami bajkowymi, dowiedzieli się jakie prośby mają książki do dzieci, wysłuchali wierszy i piosenek o książce.
Najważniejszym momentem spotkania było złożenie przyrzeczenia przez dzieci w obecności pani dyrektor Bożeny Brzęczek, podczas którego uczniowie przyrzekali, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, podczas którego „pani dotyka książką ramienia i wtedy pierwszaka w czytelnika zamienia”. Dopełnieniem uroczystości było złożenie odcisku palca na cyrografie z obowiązkami czytelnika jako potwierdzenie ich przestrzegania.
Na końcu spotkania każda klasa otrzymała certyfikat do powieszenia w klasie, pamiątkowy dyplom pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej oraz zakładki do książki.
Zobacz: zdjęcia
Bibliotekarz: Bożena Wójcik
„I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem…”
2 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach mogliśmy obserwować prawdziwy zlot Mikołajów. Tę niezwykłą uroczystość tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta odprawiana przez ks. Gerarda Stanulę. Po Eucharystii przyszedł czas na wyróżnienia i podziękowania dla Wolontariuszy Roku 2022 oraz Szkół i Przedszkoli, które włączyły się do akcji „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Po całej uroczystej gali uczniowie klasy III przedstawili jako Elfy i ekipa Psiego Patrolu przepiękny spektakl „Strajk Mikołaja”.
Po przedstawieniu przyszedł czas na oczekiwanego przez cały wieczór św. Mikołaja, który grał główną rolę w spektaklu. Uśmiechy na twarzach dzieci najlepiej oddawały wagę tej chwili. Mikołaj serdecznym gestem i słowem obdarowywał zgromadzonych podopiecznych Stowarzyszenia. Po prezentach Mikołaj zaprosił wszystkich do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Każde spotkanie z podopiecznymi Stowarzyszenia Wszystkie Dzieci Nasze Są jest niezwykłe i niepowtarzalne. Tylu ludzi dobrej woli w jednym miejscu, tylu potrzebujących pomocy i serca. Wszyscy, którzy przybyli na tę uroczystość, zrobili to z potrzeby serca. Bardzo ważne jest by troska o drugiego człowieka była doświadczeniem miłości.
Dziękuję Wolontariuszom oraz Darczyńcom za włączenie się do kolejnego Wielkiego Dzieła „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”.
Zobacz: zdjęcia
mgr Barbara Duran
Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym,
aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
z niej się wyłaniam... gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak ją pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia.
/Karol Wojtyła „Myśląc Ojczyzna”/
11 listopada wracamy pamięcią do dnia, w którym Polacy odzyskali skarb bezcenny - niepodległość. Dziś możemy cieszyć się zdobytym przed 104 laty darem wolności.
Aby godnie uczcić Święto Niepodległości 10 listopada spotykaliśmy się na uroczystości „Wyśpiewajmy Niepodległość”, by wspólnie przeżywać atmosferę niesioną przez polskie pieśni i piosenki patriotyczne.
Przyświecało nam motto Oskara Kolberga - polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.
Chcieliśmy, by nasze wspólne śpiewanie, czas poświęcony imiennym i bezimiennym bohaterom, klęskom i zwycięstwom składającym się na drogę do niepodległości naszego kraju, okazały się chwilą wyjątkową – ważną i budującą. Świętowaliśmy więc tę radosną dla Polski rocznicę ze śpiewem na ustach, wysławiając pamięć o tych, co przed laty walczyli o niepodległość.
Pełną piersią, z głębi serca, z radością, refleksją, powagą i dumą, w zależności od charakteru piosenek, obecni na uroczystości zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie przyłączyli się do wspólnego śpiewania.
Uroczystość rozpoczął taniec z szarfami w patriotycznych barwach - w wykonaniu uczennic klasy 7.
Przesłaniem uroczystości było połączenie pokoleń oraz wzmocnienie w uczestnikach patriotyzmu poprzez wspólne odśpiewanie pieśni opowiadających o historii naszego kraju. Utwory dobrano tak, aby stanowiły wędrówkę przez polską historię od czasów rozbiorowych po współczesność.
W tym roku poszczególne pieśni i piosenki prowadzili: przedszkolaki z grupy „Sówki”; uczennice klasy Ib: Jagoda Nowak, Wiktoria Ryndak, Gabriela Kurcab, Nadia Mika; uczniowie klasy II; Antoni Kurcab uczeń klasy III; przedstawiciele 4 pokoleń: Pani Agnieszka Bąk nauczyciel naszej szkoły wraz z babcią, mamą i synem; Klaudia Jodłowska absolwentka naszej szkoły; p. Bożena Mężyk, p. Marta Janik i p. Agnieszka Kurcab jako przedstawiciele grona pedagogicznego, p. Kamila Salaterska, p. Monika Karaś, p. Iwona Madej, p. Joanna Żyrkowska oraz p. Paweł Rąpała reprezentujący rodziców; p. Adam Mikrut przedstawiciel dziadków, oraz chór szkolny prowadzony przez p. Marka Bąka.
Nie zabrakło również wierszy sławiących piękno ojczyzny i opisujących trudy odzyskania niepodległości w wykonaniu uczniów klasy VII.
Zaśpiewane podczas uroczystości pieśni patriotyczne to jedynie część twórczości, którą Polacy powinni znać. Najważniejsza jest jednak świadomość ich roli: łączyły one naszych rodaków w trudnych momentach, dodawały odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję emigrantom, wychowywały młodzież. Miejmy nadzieję, że ich rola w przyszłości ograniczy się tylko do nauki miłości ojczyzny oraz świadectwa bohaterstwa naszych rodaków.
Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani zostali poczęstowani specjalnymi Niepodległościowymi Ciasteczkami.
To spotkanie niewątpliwie było lekcją historii w muzycznej oprawie.
Zobacz: zdjęcia
mgr Marta Janik
mgr Agnieszka Kurcab
mgr Agnieszka Bąk
31.10.2022 r. w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Olszynach odbył się Bal Wszystkich Świętych.
Tego dnia było jak w niebie… maleńkie Aniołki stworzyły niebiańską atmosferę natomiast starsze dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych, błogosławionych bądź przyniosły rekwizyty nawiązujące do swych patronów. Rozpoczęty bal tańcem Poloneza przeszedł nasze wszelkie oczekiwanie, przepiękne stroje dzieci, para za parą … długi, krótki, krótki szepcąc po cichu, to było niesamowite.
Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki w towarzystwie Dyrektor szkoły Pani Bożeny Brzęczek, nauczycieli i wyjątkowych gości kleryków z Wyższego Seminarium Redemptorystów z Tuchowa. Ideą balu była wspólna, radosna zabawa promująca wartości, którymi w życiu kierowali się święci i błogosławieni godni do naśladowania np. święty Jan Paweł II, święty Pio, święty Antoni, święty Franciszek, Matka Boża Różańcowa, święty Józef, święty Florian, święta Rita, święta Jadwiga, święta Kinga, bł. Alan, święty Mikołaj i wielu świętych wspaniałych dzieci.
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, dzieci i rodziców w przygotowanie odpowiednich strojów, na balu było obecnych wielu świętych i błogosławionych.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tak pięknych strojów, czy rekwizytów. Dziękujemy księdzu proboszczowi Dariuszowi Nawalańcowi za nagrody pocieszenia, każde dziecko otrzymało coś słodkiego a wybrani święci otrzymali wyróżnienie ŚWIETY NA MEDAL.
Gratulacje dla każdego dziecka, uważam że każdy kto uczestniczył w balu i duży i mały i gruby i chudy był na medal. DZIĘKUJĘ.
Zobacz: zdjęcia
mgr Barbara Duran
20 października 2022 roku społeczność naszej szkoły obchodziła ważną uroczystość - Dzień Patrona.
Tegoroczne obchody tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji całej społeczności szkolnej. Następnie, z pocztem sztandarowym na czele, przeszliśmy do szkoły. Tu uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu szkoły „My, Jana Pawła uczniowie”. Po przemówieniu Pani Dyrektor Bożeny Brzęczek, odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy 6 i 7. Wówczas na chwilę przenieśliśmy się w czasie, by znaleźć się w teatralnej kawiarence, w której spotkali się przyjaciele Jana Pawła II. Wspominali osobę Karola Wojtyły, jego młodość, czas kapłaństwa i pobyt w Watykanie, opowiadali liczne anegdoty związane z Papieżem. Całość uzupełniała oprawa muzyczna, przygotowana przez pana Marka Bąka z chórem.
Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych z Panem Wójtem Markiem Karasiem na czele. Bardzo miło było nam gościć emerytowanych nauczycieli, cieszyliśmy się obecnością Pana Dyrektora Stanisława Kozioła i Pani Dyrektor Jadwigi Ryndak.
Po uroczystej akademii, uczniowie i zaproszeni gości udali się na poczęstunek tradycyjnymi kremówkami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości.
Zobacz: zdjęcia
mgr Alina Wiśniowska
16 października 2022 roku delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w uroczystości patriotycznej w 78. Rocznicę Akcji "Burza" walki oddziału Regina II Batalionu "Barbara". Msza Polowa na cmentarzu partyzanckim w przysiółku Dąbry w Rzepienniku Biskupim skupiła m.in.: władze samorządowe szczebla wojewódzkiego, powiatowego oraz gminnego, delegacje związków kombatanckich, przedstawicieli szkół podstawowych i średnich regionu, zastępy OSP, mieszkańców naszej gminy. Po Mszy Świętej licznie zgromadzeni uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniający poległych, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd tragicznie zmarłym partyzantom. „Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem” (Emily Potter) - słowa te stają się dziś drogowskazem szczególnie dla młodych ludzi, tak licznie obecnych na uroczystości.
Zobacz: zdjęcia
mgr Katarzyna Bąk
„Kształtowanie młodych umysłów wymaga ogromnego Serca”
Dnia 13.10.2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach odbyła się Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Bożeny Brzęczek, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. Następnie przekazała głos wójtowi gminy Rzepiennik Strzyżewski Panu Markowi Karasiowi, który wręczył stypendia absolwentom szkoły: Karolinie Ryndak i Sebastianowi Wszołkowi. Kolejnym punktem było zaprzysiężenie Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Przedstawienie scenki z życia… co się dzieje za drzwiami pokoju nauczycielskiego przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Barbary Duran. Młodzi artyści słowem i piosenką uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli i pracowni szkoły w dowód wdzięczności otrzymał słodki upominek bo pamiętajmy że kształtowanie młodych umysłu wymaga ogromnego Serca.
Na zakończenie Akademii głoś zabrała Pani Dyrektor Bożena Brzęczek, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas.
Zobacz: zdjęcia
mgr Barbara Duran
Bajkoterapia, czyli bajki - pomagajki
W ramach inicjatywy GCKCP w Rzepienniku Strzyżewskim, Biblioteka+ zorganizowane zostały zajęcia w naszej szkole od 26.09.2022 do 13.10.2022 dla dzieci i dorosłych. Podczas zajęć odbywało się czytanie bajek terapeutycznych z wykorzystaniem muzykoterapii. Dzieci również wykonywały prace plastyczne, przez co była to świetna terapia, dzieci mogły także rozwijać i wykorzystać swój potencjał twórczy. Prace dzieci były wykorzystane do utworzenia ściennej bajki terapeutycznej, która została wykorzystana na zajęcia terapeutyczne dla uczniów naszej szkoły. Na zakończenie spotkań został zorganizowany BAJKOWY PIKNIK, dzieci i dorośli przygotowali inscenizację bajki CZERWONY KAPTUREK, na którą zaproszeni zostali rodzice, dziadkowie i lokalna społeczność.
Celem tych zajęć było:
Bardzo dziękuję rodzicom, nauczycielom za ogromne zaangażowanie się w tak wielkim działaniu, kolejny raz pokazujecie, że razem możemy bardzo dużo zdziałać przede wszystkim dać tyle radości swoim dzieciom. Jak One się cieszyły jakie były dumne ze swoich rodziców, dziadków… to RODZINA jest prawdziwą lekcją, terapią MIŁOŚCI.
Zobacz: zdjęcia
Koordynator projektu Barbara Duran
6.10.2022 uczniowie kl. 8 wraz z opiekunami uczestniczyli w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze (odbywającej się pod hasłem „Blask Prawdy”). O godzinie 11.00 pielgrzymujący wzięli udział w Mszy św. na jasnogórskim szczycie, której przewodniczył bp Marek Solarczyk, duszpasterz rodziny szkół papieskich.
mgr Lucyna Pietras