Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2020/2021

1. Akademia z okazji Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w wykonaniu przedszkolaków
  2. Święto Narodowe Trzeciego Maja
  3. Przedstawienie pt. „Śmieciu precz” przygotowane przez uczniów kl. 2b z okazji Dnia Ziemi
  4. Matematyka i Wielkanoc
  5. Piosenka o wiośnie w wykonaniu przedszkolaków
  6. Miesiąc Języka Ojczystego (21 lutego-21 marca)
  7. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATEMATYKI
  8. Pasowanie na czytelnika
  9. „Ciekawa chemia”
  10. Jasełka w wykonaniu przedszkolaków
  11. X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
  12. WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  13. Narodowe Czytanie 2020

Wychowawcy

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa najważniejsze zasady jego funkcjonowania jak również prawa i obowiązki obywateli. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform.

Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej.

Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju.

Pierwsze obchody Konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL były zakazane. Święto Konstytucji 3 maja zostało zniesione w 1951 r. i przywrócone dopiero w 1990 r.

Świętujmy więc Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabrania.

mgr Katarzyna Bąk

Przedstawiamy utwór „Witaj, majowa jutrzenko” w wykonaniu chóru Szkoły im. Jana Pawła II w Olszynach. Muzyka i montaż w wykonaniu opiekuna chóru p. Marka Bąka.

Zachęcamy również do zapoznania się z wybranymi pracami uczniów szkoły, w których przedstawili swoją wizję artystyczną związaną z rocznicą uchwalenia konstytucji i obchodami Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja, oraz swoją miłością do Ojczyzny. Gratulacje dla: Faustyny Karaś, Aleksandry Sobieraj, Klaudii Rutkowskiej, Dawida Mikosa. Zachęcamy wszystkich do świętowania!

Faustyna Karaś

Aleksandra Sobieraj

Szymon Kukułka

Klaudia Rutkowska

Dawid Mikos

mgr Agnieszka Kurcab

Piosenka o wiośnie w wykonaniu przedszkolaków

Miesiąc Języka Ojczystego
21 lutego-21 marca

W tym roku Dzień Języka Ojczystego obchodziliśmy w wersji online. Na lekcjach języka polskiego trenowaliśmy ortografię, łamaliśmy język wypowiadając trudne zestawienia wyrazowe, szukaliśmy ciekawostek językowych. Klasa 4 przygotowywała plakaty promujące język ojczysty oraz lapbooki ortograficzne.

Celem tych działań było zwrócenie uwagi na wartość języka ojczystego oraz konieczność dbania o niego. Ideą Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, obok troski o pielęgnowanie języków ojczystych, jest popularyzowanie wielojęzyczności, jako elementu niezbędnego do funkcjonowania we współczesnym świecie.

mgr Bożena Brzęczek

Pasowanie na czytelnika

23 lutego 2021 r. w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I. Głównym celem tej uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
   Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z księgozbiorem bibliotecznym, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Zanim jednak złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajkowych postaci. Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni złożyli uroczyście przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Specjalnie dla nowo przyjętych czytelników uczniowie klasy III przygotowali przedstawienie, w którym wystąpiło kilka postaci bajkowych.
   Pamiątką spotkania był dyplom pasowania na czytelnika wręczony wychowawczyni klasy oraz zakładka do książki dla każdego ucznia.
   Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Bibliotekarz - Bożena Wójcik

„Ciekawa chemia”

W ramach zajęć chemii uczniowie klasy 7 wzięli aktywny udział w projekcie edukacyjnym „Ciekawa chemia”, którego celem było poznanie budowy atomów różnych pierwiastków chemicznych. Na podstawie zdobytej wiedzy, uczniowie zaprojektowali i wykonali piękne modele atomów.

mgr Urszula Dudek

Jasełka w wykonaniu przedszkolaków

© 2006-2021 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk