Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z życia szkoły

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2020/2021

 1. Akademia z okazji Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w wykonaniu przedszkolaków
 2. Święto Narodowe Trzeciego Maja
 3. Przedstawienie pt. „Śmieciu precz” przygotowane przez uczniów kl. 2b z okazji Dnia Ziemi
 4. Matematyka i Wielkanoc
 5. Piosenka o wiośnie w wykonaniu przedszkolaków
 6. Miesiąc Języka Ojczystego (21 lutego-21 marca)
 7. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATEMATYKI
 8. Pasowanie na czytelnika
 9. „Ciekawa chemia”
 10. Jasełka w wykonaniu przedszkolaków
 11. X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
 12. WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
 13. Narodowe Czytanie 2020

Akademia z okazji Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w wykonaniu przedszkolaków

Wychowawcy

do góry


Święto Narodowe Trzeciego Maja

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa najważniejsze zasady jego funkcjonowania jak również prawa i obowiązki obywateli. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform.

Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej.

Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju.

Pierwsze obchody Konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL były zakazane. Święto Konstytucji 3 maja zostało zniesione w 1951 r. i przywrócone dopiero w 1990 r.

Świętujmy więc Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabrania.

mgr Katarzyna Bąk

Przedstawiamy utwór „Witaj, majowa jutrzenko” w wykonaniu chóru Szkoły im. Jana Pawła II w Olszynach. Muzyka i montaż w wykonaniu opiekuna chóru p. Marka Bąka.

Zachęcamy również do zapoznania się z wybranymi pracami uczniów szkoły, w których przedstawili swoją wizję artystyczną związaną z rocznicą uchwalenia konstytucji i obchodami Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja, oraz swoją miłością do Ojczyzny. Gratulacje dla: Faustyny Karaś, Aleksandry Sobieraj, Klaudii Rutkowskiej, Dawida Mikosa. Zachęcamy wszystkich do świętowania!


Faustyna Karaś


Aleksandra Sobieraj


Szymon Kukułka


Klaudia Rutkowska


Dawid Mikos

do góry


Przedstawienie pt. „Śmieciu precz” przygotowane przez uczniów kl. 2b z okazji Dnia Ziemi

mgr Agnieszka Kurcab

do góry


Piosenka o wiośnie w wykonaniu przedszkolaków

do góry


Miesiąc Języka Ojczystego
21 lutego-21 marca

W tym roku Dzień Języka Ojczystego obchodziliśmy w wersji online. Na lekcjach języka polskiego trenowaliśmy ortografię, łamaliśmy język wypowiadając trudne zestawienia wyrazowe, szukaliśmy ciekawostek językowych. Klasa 4 przygotowywała plakaty promujące język ojczysty oraz lapbooki ortograficzne.

Celem tych działań było zwrócenie uwagi na wartość języka ojczystego oraz konieczność dbania o niego. Ideą Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, obok troski o pielęgnowanie języków ojczystych, jest popularyzowanie wielojęzyczności, jako elementu niezbędnego do funkcjonowania we współczesnym świecie.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Pasowanie na czytelnika

   23 lutego 2021 r. w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I. Głównym celem tej uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
   Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z księgozbiorem bibliotecznym, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Zanim jednak złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajkowych postaci. Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni złożyli uroczyście przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Specjalnie dla nowo przyjętych czytelników uczniowie klasy III przygotowali przedstawienie, w którym wystąpiło kilka postaci bajkowych.
   Pamiątką spotkania był dyplom pasowania na czytelnika wręczony wychowawczyni klasy oraz zakładka do książki dla każdego ucznia.
   Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Zobacz: zdjęcia

Bibliotekarz - Bożena Wójcik

do góry


„Ciekawa chemia”

W ramach zajęć chemii uczniowie klasy 7 wzięli aktywny udział w projekcie edukacyjnym „Ciekawa chemia”, którego celem było poznanie budowy atomów różnych pierwiastków chemicznych. Na podstawie zdobytej wiedzy, uczniowie zaprojektowali i wykonali piękne modele atomów.

Zobacz: zdjęcia

mgr Urszula Dudek

do góry


Jasełka w wykonaniu przedszkolaków

do góry© 2006-2021 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk