Czcionka: A A A
Z życia szkoły - 2010/2011
- Inauguracja V Edycji Małopolskiego Projektu - "Mieć wyobraźnię miłosierdzia"
- Wyjazd na ranczo do Łękawki
- Wycieczka po gminie uczn. kl. V
- Ognisko przedszkolaków
- Wycieczka do Wadowic i Łagiewnik
- Dzień Matki w przedszkolu
- Wycieczka do Nowego Wiśnicza i Krakowa
- W wigilię beatyfikacji Jana Pawła II
- Zajęcia zintegrowane kl. II w GOK-u w Rzepienniku Suchym
- Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole
- Dzień Świętego Patryka
- Pasowanie na czytelnika w bibliotece szkolnej
- DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE
- Wycieczka do kina klas czwartych!
- Boże Narodzenie - czas pokoju i radości
- MIKOŁAJKI
- ANDRZEJKI
- 92 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
- BYĆ UCZNIEM - TO BRZMI DUMNIE
- Uroczystość w Dąbrach
- 71 ROCZNIA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
- Uroczystość odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej na pomniku siedmiu lotników w Olszynach
Inauguracja V Edycji Małopolskiego Projektu - "Mieć wyobraźnię miłosierdzia"



Projekt - "Mieć wyobraźnię miłosierdzia" przygotowuje uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebujący. Działania realizowane przez młodzież tworzą "żywy pomnik" Ojca Świętego Jana Pawła II i są twórczą odpowiedzią na Jego apel o "wyobraźnię miłosierdzia" wygłoszony podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku.
11 czerwca 2011 r. uczennice naszego gimnazjum wraz z opiekunami projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia" brały udział w uroczystości wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II do Kaplicy Relikwii Kościoła Jana Pawła II oraz poświęcenia Centrum "Nie lękajcie się". Było to zarazem I Małopolskie Święto Młodych Wolontariuszy. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 prezentacjami instytucji zajmujących się na co dzień wolontariatem. Centralnym punktem uroczystości była polowa Msza św. koncelebrowana przez kardynała Stanisława Dziwisza i uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II. W tym miejscu na "Białych Morzach" rosną dziś mury papieskiego Centrum, które będzie żywym pomnikiem naszych wiernych serc oraz wyrazem wdzięczności za Osobę i posługę pasterską Jana Pawła II Wielkiego. W nowo wybudowanym kościele w Centrum w Kaplicy Kapłańskiej umieszczona została płyta z grobu Jana Pawła II, znajdująca się wcześniej w Grotach Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Na koniec spotkania nasi wolontariusze mieli również okazję wysłuchać koncertu zespołów religijnych, posilić się przygotowanymi drożdżówkami, napojami i zupą pomidorową.
Zobacz: zdjęcia
Opiekunowie projektu
do góry
Wyjazd na ranczo do Łękawki

Dzieci z oddziału przedszkolnego 6 czerwca 2011 r. wyjechały na wycieczkę do Łękawki "Ranczo w Dolinie". Wyruszyliśmy autokarem sprzed szkoły. Pogoda była słoneczna. Podczas jazdy dzieci śpiewały piosenki, oglądały mijane miejscowości. Kiedy szczęśliwie dojechaliśmy na miejsce panie przewodniczki powitały nas serdecznie i poinformowały jakie atrakcje czekają nas na miejscu. Najpierw była przejażdżka konna, niektórzy z lękiem wsiadali na konie, inni śmiało, można było konika pogłaskać. Po przejażdżce poszliśmy zwiedzać zoo, gdzie dzieci zobaczyły m.in. różnobarwne bażanty, wielbłąda, strusie, alpaki, kucyki, pawie, konie, kangura, kozy. Potem dzieci mogły przejechać się quadem pod opieką pani przewodnik. Następnie dzieci bawiły się na placu zabaw, skakały na trampolinie, bawiły się na dmuchanych zamkach i zjeżdżalniach. Po zabawie panie zaprosiły nas na kiełbaski pieczone na grillu i soczek. Największa atrakcja czekała na nas na końcu - dzieci wyruszyły na poszukiwanie złota. Najwięcej bryłek złota znalazł Bartuś Ryndak i otrzymał dyplom. Pozostałe dzieci w nagrodę otrzymały lizaki. Dzieci szczęśliwe i zadowolone wróciły do domów.
Zobacz: zdjęcia
do góry
Wycieczka po gminie uczn. kl. V

W dniu 2 czerwca 2011 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Rzepiennika Strzyżewskiego i Kąśnej. Rano każdy z niecierpliwością czekał na autobus, a gdy przyjechał ruszyliśmy do centrum naszej gminy. Na początku obejrzeliśmy kościół parafialny w Rzepienniku Biskupim. Naszą uwagę zwróciły dwie wieże. Na jednej z nich wisi stary zegar. Później odwiedziliśmy Urząd Gminy, gdzie pani Elżbieta Wąsowska opowiedziała nam o pracy urzędu, odwiedziliśmy prawie wszystkie pokoje, uczestniczyliśmy również w obradach Rady Gminy. Na zakończenie dostaliśmy dużą reklamówkę cukierków.
Następnym punktem wycieczki była piekarnia. Kierownik opowiedział nam o pracy piekarzy, pokazał piec i zaczyn na chleb. Mogliśmy popróbować wypieków, ponieważ każdy otrzymał pyszną bułeczkę. Później wyruszyliśmy do Kąśnej. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Skamieniałym Miasteczku. Tu obejrzeliśmy skały, można było również zakupić pamiątki, lody i słodycze.
O godz. 11.00 spotkaliśmy się z przewodnikiem w Dworku Ignacego Paderewskiego w Kąśnej.
Pan opowiedział nam o życiu, twórczości i działalności politycznej artysty. Oglądaliśmy też film. Po zwiedzeniu dworku i parku wyruszyliśmy do domu. Zatrzymaliśmy się jeszcze przy 500-letnim kościółku św. Jana Chrzciciela w Rzepienniku Biskupim. Z miłymi wrażeniami wróciliśmy do domu.
Zobacz: zdjęcia
Wychowawca klasy - mgr Lucyna Pietras i Szymon Salabura
do góry
Ognisko przedszkolaków

1 czerwca 2011 r. z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się na plac zabaw, aby rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Po rozpaleniu ogniska dzieci samodzielnie, ale pod opieką pań i mam piekli kiełbaski. Przy ognisku dzieci śpiewały piosenki, bawiły się na placu zabaw. Dzieci były zadowolone i uśmiechnięte. Panowała miła i serdeczna atmosfera.
Zobacz: zdjęcia
do góry
Wycieczka do Wadowic i Łagiewnik

25 maja 2011 r. odbyła się szkolna wycieczka uczniów klas I-III do Wadowic i Łagiewnik. Około godziny 12-tej dojechaliśmy do Wadowic. Tam zwiedziliśmy kościół i muzeum, w którym była ekspozycja poświęcona bł. Janowi Pawłowi II i czasów, w których żył. Po zwiedzaniu poszliśmy na papieskie kremówki, po czym wyruszyliśmy do Łagiewnik. W Łagiewnikach zwiedzaliśmy Bazylikę i kościół z relikwiami św. Faustyny. Po zakupieniu pamiątek wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Zobacz: zdjęcia
Organizator wycieczki: ks. mgr Marcin Kilian
do góry
Dzień Matki w przedszkolu

26 maja 2011 r. dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały przedstawienie z okazji Dnia Mamy. W czasie uroczystości dzieci przedstawiły scenkę pt.
"W ogródku Małgorzatki", śpiewały piosenki, recytowały wiersze i zatańczyły "Krakowiaka" i "Swing w uliczce". Po występach dzieci złożyły mamom życzenia i wręczyły własnoręcznie zrobione kolie kwiaty oraz pudełeczko z serduszkami, które dzieci przez cały rok zbierały za dobre zachowanie, pomoc kolegom i zgodną zabawę. Dzieci zaprosiły swoje mamy na poczęstunek - kawę i ciasto. W czasie uroczystości panowała miła i ciepła atmosfera, wszystkie mamy były wzruszone i zadowolone, dziękowały dzieciom za piękne prezenty, życzenia i występy.
Zobacz: zdjęcia
Wychowawczynie oddziału przedszkolnego
do góry
Wycieczka do Nowego Wiśnicza i Krakowa

W piękny majowy 17 dzień maja, klasy V i VI, wyruszyły wczesnym, ale już słonecznym porankiem, na wycieczkę do
Nowego Wiśnicza i Krakowa.
Kiedy przyjechaliśmy do Wiśnicza, uczniowie od razu ruszyli na podbój
zamku Kmitów i Lubomirskich.
Od Pani Przewodnik dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów na temat zamku, który jest jednym z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej. Zamek jest czteroskrzydłową budowlą z czterema wieżami w narożach i piątą pośrodku skrzydła północnego. Wewnątrz znajduje się dziedziniec z krużgankami. Budynek otaczają fortyfikacje typu włoskiego z bastionami na narożach. W środku widzieliśmy sarkofag Lubomirskiego, kaplicę z malowidłami ściennymi i marmurowymi portalami, makiety największych zamków na południu kraju oraz kolekcja obrazów w wielkiej sali balowej. Ciekawa okazała się jedna z komnat przy kaplicy zamkowej - jest ona tak skonstruowana, że będąc w jednym jej kącie można doskonale słyszeć nawet bardzo cichą rozmowę w przeciwległym kącie. Podobno za Kmitów sala ta była wykorzystywana do spowiedzi. Gdy więc przy konfesjonale była małżonka, sam Kmita siedział w drugim kącie i słyszał jej spowiedź. Znajduje się tam również Sala Pamięci poświęcona Janowi Pawłowi II. Z balkonu podziwialiśmy ładny widok na całą okolicę, a dziewczęta podziwiały swą urodę w niezliczonej ilości luster. Chłopcy też znaleźli coś dla siebie - na dziedzińcu z bliska mogli zobaczyć armaty, a co niektórzy chcieli zajrzeć do 36m studni! Na koniec pstryknęliśmy sobie grupową fotkę i ruszyliśmy w drogę
Następnym przystankiem było
Cinema Park w Galerii Bonarka w Krakowie. Ogrom tego centrum handlowego zrobił chyba na wszystkich wrażenie. Nie obyło się bez problemów - najpierw z wejściem do budynku (szklane obrotowe drzwi przyprawiły część o zawrót głowy), a później okazało się, że przydałby się GPS, żeby trafić do kina.
Gdy już zakupiliśmy popcorn udaliśmy się w niezwykła podróż w świat pełen tajemnic, przygód, nauki i wybornej zabawy w sześciu salach programu interaktywnego pt. "4 Żywioły".
W
sali muzyki wsłuchaliśmy się w niezapomniany koncert dźwięków i kolorów inspirowanych przez naturę. Wspólnie z wiatrem wybieraliśmy się na krańce atmosfery i przekonaliśmy się co wpływa na kształtowanie pogody i klimatu na Ziemi. Wykorzystując starożytną metodę deszczowego tańca natomiast, odmieniliśmy klimat panujący w sali. W
sali wyobraźni w zupełnej ciemności(!) usłyszeliśmy fascynującą opowieść o grupie naukowców, których zadaniem było zbadać nieodkrytą do tej pory jaskinię wewnątrz Ziemi. W
sali ruchu siedząc w ruchomych fotelach znaleźliśmy się w samym środku szalejącego huraganu i zobaczyliśmy, a także poczuliśmy na własnej skórze monstrualnie wielkie fale tsunami, które niszczą wszystko co spotkają na swojej drodze. W
sali inspiracji obejrzeliśmy poruszający film o sile, determinacji i bezinteresowności człowieka w świetle dramatycznych wydarzeń - trzęsienia ziemi, które w 1989 roku nawiedziło miasto Oakland w USA. W czasie trójwymiarowego filmu w
sali 3D poznaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące trzęsienia ziemi i wybuchów wulkanów. Dowiedzieliśmy się również jak podobne procesy mogą wpływać na przyszły kształt Ziemi oraz warunki życia na niej panujące. W
sali interakcji wzięliśmy udział w interaktywnej grze, podczas której sprawdziliśmy swoją wiedzę na temat procesów, które kształtują nasz świat oraz odpowiedzieliśmy na pytania dotyczące faktów z zakresu geologii, geografii, klimatu i pogody - troje z nas, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w quizie otrzymali 5 z przyrody.
Pełni wrażeń i bogatsi w wiedzę wróciliśmy szczęśliwi do domu.
Zobacz: zdjęcia
Tekst: mgr M. Kita
Organizator wycieczki: mgr J. Lenard - wych. kl. VI
do góry
W wigilię beatyfikacji Jana Pawła II

30 kwietnia, w wigilię beatyfikacji Jana Pawła II, przedstawiciele naszej szkoły, wraz z Panem Dyrektorem i Panią Dyrektor, uczestniczyli w wieczornicy poświęconej osobie Jana Pawła II.
Spotkanie to miała miejsce w budynku Gimnazjum w Rzepienniku Biskupim i przygotowane było przez nauczycieli z gimnazjum w Olszynach, Turzy i Rzepienniku Biskupim pod kierownictwem Pani Dyrektor GOK-U Haliny Hołdy. Nasz wkład w uroczystość polegał na przygotowaniu recytacji w wykonaniu uczniów gimnazjum: Magdaleny Łaskawskiej, Eweliny Niziołek oraz Jakuba Rąpały. Dodatkowo zorganizowaliśmy również wystawę prac plastycznych "Jan Paweł II w oczach dzieci" oraz fotografii, przedstawiających mieszkańców Olszyn podczas ich osobistych spotkań z Ojcem Świętym.
Scenariusz uroczystości zawierał fragmenty poezji Karola Wojtyły, elementy biografii, wiersze o papieżu oraz scenki przygotowane w konwencji teatru przedmiotu. Nie zabrakło również elementów multimedialnych, spajających całość. Nastrój podczas spotkania doskonale podkreślał występ chóru "Marianus" pod kierownictwem p. Piotra Burkota. Warto tu wspomnieć o roli najmłodszego uczestnika spotkania, Kacpra Brzęczka, który w momencie wspomnień o śmierci Papieża zapalił symboliczny znicz. Na koniec, każdy uczestnik mógł skosztować kremówki wadowickiej i podzielić się z zebranymi, otrzymaną wraz z nią sentencją Jana Pawła II.
W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy gminy, księża, uczniowie z szkół gimnazjalnych oraz władze gminy z Panem Wójtem Kazimierzem Fudalą na czele. Uroczystość poprzedzona była Mszą Świętą w tutejszym kościele.
Nasza obecność i zaangażowanie w tę inicjatywę jest elementem drogi społeczność szkolnej do nadania szkole imienia Jana Pawła II. Posiadanie takiego patrona obliguje nas do aktywnego uczestniczenia we wszystkich lokalnych działaniach i uroczystościach związanych z sylwetką Papieża.
Zobacz: zdjęcia
mgr Bożena Brzeczek
do góry
Zajęcia zintegrowane kl. II w GOK-u w Rzepienniku Suchym

W dniu 18 kwietnia 2011 r. uczniowie kl. II uczestniczyli w zajęciach zintegrowanych w GOK-u w Rzepienniku Suchym na temat dawnych i dzisiejszych zwyczajów i tradycji związanych z okresem wielkanocnym oraz z życiem i pracą ludzi na wsi. Dzięki uprzejmości p. dyrektor Haliny Hołdy i innych pracowników GOK dzieci mogły obejrzeć pokonkursową wystawę koszyczków wielkanocnych, prezentację multimedialną związaną z finałem konkursu wielkanocnego, izbę regionalną "Zapiecek", kukiełki teatrzyku "Skrzat". Dzieci z zapałem słuchały ciekawostek związanych ze zwyczajami wielkanocnymi, sposobami malowania jajek oraz zwyczajami obowiązującymi na wsi w dawnych czasach i oglądały różne stare przedmioty i elementy garderoby. Uczniowie, którzy brali udział w XXII Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową mogły osobiście odebrać nagrody z rąk p. dyrektor. Za współpracę serdecznie dziękujemy - Klasa II z wychowawcą.
Zobacz: zdjęcia
do góry
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole

Jak co roku w naszej szkole odbyło się powitanie wiosny. Samorząd Uczniowski wraz z uczniami przygotowali program artystyczny. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w przedstawieniu pt: "Powitanie wiosny". Uczniowie klas I-III recytowali wiersze z Konkursu "Poezji i Prozy Dziecięcej". Grupa taneczna umilała nam czas swoimi tańcami. Uczniowie klasy I i II zaprezentowali najmodniejsze stroje - Wiosna 2011. W quizie sportowym uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Wiosenne spotkanie zakończyli uczniowie klasy III piosenką o wiośnie.
Zobacz: zdjęcia
Opiekun SU: mgr Halina Duran
do góry
Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka to co prawda Irlandzkie święto jednak stało się ono tak popularne, że inne narody zdecydowały się również je obchodzić. A wszystko za sprawą przebiegu tego niezwykłego dnia. Ludzie są wtedy uśmiechnięci, pełni radości i obdarowują się zielonymi, trójlistnymi kończynami. Ponadto każdy, kto obchodzi to Święto zobowiązany jest to noszenia na sobie jakiegokolwiek akcentu w kolorze zielonym, co jak mówi tradycja - przynosi szczęście. Również nasza szkoła w ten wyjątkowy dzień zamieniła się w "małą Irlandię" - klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wzięły udział w
konkursie na najbardziej zieloną klasę. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Zwycięskim klasom gratulujemy, a wszystkim pozostałym dziękujemy za zaangażowanie.
Zobacz: zdjęcia
Organizatorzy: mgr Jolanta Lenard
mgr Małgorzata Kita
do góry
Pasowanie na czytelnika w bibliotece szkolnej

14 marca 2011 r. był dla uczniów klasy I dniem szczególnym, ponieważ zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Po krótkim zapoznaniu z biblioteką, zasadami zachowania w bibliotece oraz regulaminem bibliotecznym w zaczarowany świat baśni wprowadziło dzieci przedstawienie przygotowanie przez uczennice klasy IVa w trakcie, którego zaprezentowane zostały wiersze o książce i bibliotece, skierowane zostały do dzieci prośby o poszanowanie książek, do odgadnięcia były także zagadki dotyczące bohaterów znanych bajek i baśni. Dzieci złożyły także przyrzeczenie, że będą szanować książki oraz godnie wypełniać obowiązki czytelnika. Na zakończenie spotkania klasa otrzymała pamiątkowy dyplom, a każde dziecko - zakładkę do książki przygotowaną przez starsze koleżanki z klasy IV i V.
Zobacz: zdjęcia
Organizator:
bibliotekarz mgr Bożena Wójcik
do góry
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE

W dniu 21 stycznia 2011r. w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie organizowane przez klasy IV z okazji Święta Babci i Dziadka. Dzieci z klasy IVb przygotowały inscenizację pt. "Podziękowania dla Babci i Dziadka", natomiast z IVa - "Familiadę" na wesoło, gdzie rywalizowały dwie drużyny: babcie i dziadkowie. Występy zakończyły się pokazem tańca w wykonaniu grupy tanecznej prowadzonej przez panią Jolantę Wójcik. Dzieci przygotowały dla Babć i Dziadków drobne upominki, zaprosiły również wszystkich na słodki poczęstunek. Była także okazja do wspólnej zabawy i śpiewu. Wszystkim dopisywały dobre humory. Mamy nadzieję, że Babcie i Dziadkowie miło spędzili czas.
Zobacz: zdjęcia
Wychowawcy klas IVa i IVb
do góry
Wycieczka do kina klas czwartych!

W dniu 18.01.2011r. klasy czwarte wyjechały do kina Marzenie, do Tarnowa na wspaniały film pod tytułem
"Opowieści z Narnii. Podróż wędrowca do Świtu", będący ekranizacją trzeciej części siedmiotomowego cyklu C.S. Lewisa.
Poprzednie filmy wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży.
Obecny film jest kontynuacją właśnie tej wspaniałej
opowieści fantasy, zrealizowanej w technice cyfrowej, a pokazanej w technologii
trójwymiarowej 3D, co ogromnie podniosło atrakcyjność wizualna filmu.
Czas trwania filmu: 115 minut.
Dzieci bardzo przeżywały ten wyjazd, kilku uczniów nie mogło uczestniczyć, bo zachorowało. Było wspaniale - tak wypowiedziały się dzieci. Do kina dzieci z Olszyn mają daleko, nie jeżdżą często, a wielogodzinne oglądanie w domowym telewizorze nie da się porównać do całej wyprawy do kina.
Uważam, że taki wyjazd bardzo bogaci duszę kulturalną młodego widza. Zawsze staram się, by co roku zorganizować uczniom chociaż jeden taki wyjazd.
mgr Barbara Kozioł
nauczyciel języka polskiego
do góry
Boże Narodzenie - czas pokoju i radości




W dniu 20 XII 2010 odbyła się uroczysta Wigilia w Remizie OSP dla osób starszych, samotnych i chorych, której organizatorem był Caritas, działający przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach. Wigilię rozpoczęły Jasełka w wykonaniu uczniów kl. III. Mali aktorzy przybliżyli zebranym gościom wydarzenia biblijne związane z okresem Bożego Narodzenia. Nie tylko opanowali tekst pamięciowo, ale wykazali się zrozumieniem głębi wypowiadanych słów.


21 XII 2010 w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach odbyła się uroczysta Wigilia dla nauczycieli rencistów i emerytów, Grona Pedagogicznego oraz pracowników obsługi. Spotkanie opłatkowe rozpoczęły Jasełka w wykonaniu uczniów kl. III. Przy żłóbku betlejemskim uczestnicy Jasełek kolejny raz mieli okazję zaprezentować i przeżyć Boże Narodzenie. Za każdym razem na nowo. Mali aktorzy z namaszczeniem kłaniali się Bożej Dziecinie ofiarując swoje dary. Matka Boża owinęła małego Jezusa w pieluszki i tuliła do małego serduszka śpiewając kolędę "Lulajże Jezuniu". Pomagał Jej chór aniołków i gwiazdki. Św. Józef darzył Ją opieką i szacunkiem. Pastuszkowie złożyli dary, a Trzej królowie prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską obdarowali małego Jezusa złotem, kadzidłem i mirrą. Również role dzieci nie były zwyczajne. Wypowiadając kwestie zauważyły, że łatwo jest podarować lalę, trudniej nie kłócić się wcale, że łatwiej misia dać Dzieciątku, niż posprzątać w swoim kątku. Chór anielski słowami kolęd przypominał zgromadzonym, że Boże Narodzenie to czas wiary, nadziei i miłości.
22 XII 2010 na spotkaniu opłatkowym zorganizowanym dla uczniów i nauczycieli ZSP w Olszynach kolejny raz mali aktorzy przekazali uczniowskiej publiczności w Jasełkach treść biblijnych wydarzeń.
Rodzicom i uczniom kl. III dziękuję za współpracę.
Również składam podziękowania wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób służyły mi pomocą w organizacji Jasełek.
Zobacz: Uroczysta Wigilia dla nauczycieli rencistów i emerytów, Grona Pedagogicznego oraz pracowników obsługi
Zobacz: Spotkanie opłatkowe dla uczniów i nauczycieli ZSP w Olszynach
mgr Barbara Bąk - wych. kl. III
do góry
MIKOŁAJKI

Tradycyjnie jak co roku do naszego przedszkola zawitał Święty Mikołaj.
Aby godnie powitać Mikołaja, dzieci uczyły się wierszy i piosenek. Poznały historię świętego, jego życie i tradycje związane z Mikołajkami.
Dzieci z niecierpliwością oczekiwały miłego gościa, już od rana wyglądały przez okno i nasłuchiwały czy nie słychać nadejścia gościa. Wreszcie po niecierpliwych oczekiwaniach przybył św. Mikołaj wraz z aniołkami i workami prezentów, który obdarował hojnie wszystkie dzieci, porozmawiał z dziećmi, przypominał aby wszyscy byli posłuszni i grzeczni i obiecał pojawić się znowu za rok.
Zobacz: zdjęcia
do góry
ANDRZEJKI
Noc św. Andrzeja jest nocą niezwykłą. Niezwykła była też zabawa andrzejkowa, która odbyła się w naszej szkole 24 listopada 2010 r.
Impreza podzielona była na 3 grupy wiekowe. Jako pierwsi bawili się uczniowie klas 0-III wraz ze swoimi wychowawcami. Po nich na parkiet od godziny 14.30 wkroczyły dzieci klas IV-VI, a od 17.00 bawili się gimnazjaliści. Przedstawiciele klas starszych wcielili się w rolę wróżbitów i przygotowali stoiska z wróżbami. Wszystkie pomysły okazały się bardzo ciekawe. Każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy i dowiedzieć się co czego go w najbliższej przyszłości.
Wieczór andrzejkowy uświetniały dźwięki znanych przebojów, przy których młodzież bawiła się wspaniale.
Wieczór zaplanowali i zorganizowali członkowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Haliny Duran, pani Marty Janik i Agaty Bąk. Dziękujemy wychowawcom klas za współpracę.
Zobacz: zdjęcia
Opiekunowie SU
do góry
92 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
PRZEZ POLSKĘ

10 listopada, jak co roku, uczciliśmy tę ważną dla Polski rocznicę uroczystą akademią. Uczniowie klasy III gimnazjum przybliżyli nam pamiętne daty z historii naszego narodu. Całość uzupełniały pieśni patriotyczne i żołnierskie w wykonaniu uczniów przy akompaniamencie Pana Marka Bąka. Do udziału w akademii zaprosiliśmy również Rodziców i księży. Na szczególną uwagę zasługiwał występ Kacpra Brzęczka z oddziału przedszkolnego, który w duecie z Pawłem Maciasiem z kl. III gimnazjum, wyrecytował wiersz "Kto ty jesteś? Polak Mały!". Po uroczystości przedstawiciele klasy udali się pod pomnik poległych lotników, gdzie złożyli symboliczną wiązankę.
Gościem specjalnym na tej uroczystości był Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski dr inż. Kazimierz Fudala, który wręczył uczennicy kl. I gimnazjum Klaudii Niziołek, stypendium Wójta Gminy. Otrzymaliśmy również zapewnienie, że kolejna rocznica 11 listopada, będzie obchodzona już na nowej hali sportowej.
Jako organizator akademii pragnę serdecznie podziękować ks. Marcinowi Kilianowi i Pani Bernadecie Dziuban za udział w części artystycznej.
Zobacz: zdjęcia
mgr Bożena Brzeczek
do góry
BYĆ UCZNIEM - TO BRZMI DUMNIE
18 października 2010 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. Na uroczystości obecni byli: dyrektor szkoły mgr inż. Stanisław Kozioł, zastępca dyrektora mgr Jadwiga Ryndak, zaproszeni rodzice, przedstawiciele trójek klasowych klasy II i III wraz z wychowawcami i najmłodsi uczniowie - przedszkolaki. Po krótkim powitaniu przez przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego klasa II powitała pierwszaków.
Dumne i wystrojone pierwszaki zaprezentowały publiczności swój program artystyczny. Uroczystość przygotowały i czuwały nad jej przebiegiem wychowawca klasy I i wychowawca klasy II mgr Marta Gogola.
Doniosłym momentem było wypowiedzenie przez uczniów słów ślubowania i moment pasowania, którego dokonał dyrektor szkoły mgr inż. Stanisław Kozioł.
Pierwszoklasiści przyrzekali sumiennie wypełniać swoje obowiązki, pilnie się uczyć, szanować nauczycieli i rodziców, dbać o dobre imię szkoły i być dobrym Polakiem. Na pamiątkę tego ważnego dnia uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od klasy II.
Uwieńczeniem uroczystości były pamiątkowe zdjęcia z wychowawcą i Dyrekcją. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi udali się do swojej klasy na poczęstunek.
Kieruję serdeczne podziękowania do rodziców z "Trójki klasowej" i nauczycieli, którzy przyczynili się do uświetnienie uroczystości ślubowania klasy pierwszej.
Zobacz: zdjęcia
Wychowawca klasy I - mgr Halina Duran
do góry
Uroczystość w Dąbrach
17 października 2010 r. na cmentarzu poległych partyzantów z plutonu Regina II 16 Pułku Piechoty AK w Dąbrach odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1944 r. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele SU oraz harcerze naszej szkoły. Po mszy polowej złożony został wieniec przy pomniku upamiętniającym te wydarzenie. Uczniowie naszej szkoły, corocznie biorąc udział w uroczystości, czczą pamięć poległych za ojczyznę rodaków.
Zobacz: zdjęcia
Opiekunowie:
mgr Halina Duran
mgr Katarzyna Bąk
do góry
71 ROCZNIA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
20 września 2010 r. w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel poświęcony rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz napaści sowieckiej na Polskę. Montaż poetycko słowny wsparty prezentacją multimedialną, przygotowali uczniowie klasy II gimnazjum. Pamięć wydarzeń związanych z wrześniem 1939 r. jest wśród nas wciąż żywa. Polska w osamotnieniu musiała stawić czoło dwóm najeźdźcom. Przegrana nie oznaczała jednak, iż nasz kraj ugiął się pod hitlerowskim i sowieckim jarzmem. Polacy zarówno w kraju, jak i za granicą, podjęli walkę o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą.
Zobacz: zdjęcia
mgr Katarzyna Bąk
mgr Małgorzata Kita
do góry
Uroczystość odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej na pomniku siedmiu lotników w Olszynach

17 sierpnia 2010 r. w Olszynach odbyła się doniosła uroczystość z okazji 66 rocznicy zestrzelenia polskiej siedmioosobowej załogi lecącej Liberatorem na pomoc Powstaniu Warszawskiemu.
Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach. Po zakończonej mszy wszyscy zebrani udali się w kolumnie marszowej pod pomnik poległych lotników. Odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej na pomniku lotników dokonali: pan wójt Kazimierz Fudala, Chris Mackey - syn pilota Brunona Malejki oraz najstarszy z żyjących lotników z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych - mjr Antoni Tomiczek. Tablica została ufundowana przez tarnowskie i gorlickie starostwa oraz samorząd Rzepiennika Strzyżewskiego.
Oficjalną część uroczystości zakończyła salwa honorowa oddana przez wojskową asystę honorową z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.
Dzięki tarnowskim samorządowcom ufundowane zostało godło lotnicze i wydana została także książka "Liberator z Olszyn" autorstwa prof. Andrzeja Olejki z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zobacz: zdjęcia
mgr Bożena Wójcik
do góry