Kapitan pilot 1 - Zygmunt Pluta,
pierwszy pilot samolotu B-24 Liberator EW-275 "R",
źródło: zbiory A. Gucwy

Zygmunt Pluta urodził się 12 kwietnia 1913 r. w Częstochowie. Ukończył gimnazjum w Radomsku a następnie wydział mechaniczny szkoły przemysłowej w Częstochowie. Karierę wojskową rozpoczął w 1934 r.

Por. naw. - Tadeusz Jencka,
Por. nawigator B-24 Liberator EW-275 "R",
źródło: zbiory A. Gucwy

Tadeusz Jencka urodził się w 1917 r. w Mińsku Mazowieckim. Po ukończeniu szkoły powszechnej w 1930 r. zdał egzamin do prywatnego gimnazjum humanistycznego Towarzystwa Szkół Średnich w Mińsku Mazowieckim. Edukację zakończył maturą w 1935 roku. W sierpniu 1935 r. stanął do poboru, i został wcielony jako ochotnik do 3 kompanii w Szkole Podchorążych Artylerii. W listopadzie 1935 r. złożył przysięgę wojskową.

Sierż. pil. Brunon Malejka,
drugi pilot samolotu B-24 Liberator EW-275 "R",
źródło: zbiory A. Gucwy

Brunon Malejka urodził się w 1917 r., w Książu Wielkopolskim koło Śremu. Dorastał w Poznaniu. W 1936 r. rozpoczął swoją karierę lotnika w Wojsku Polskim.

Plut. strzelec pokł. Jan Florkowski,
źródło: zbiory A. Gucwy

Jan Florkowski urodził się w 1920 r. w miejscowości Mniewo. Jako 16-latek wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy wybierając specjalność mechanika samolotowego. Jesienią 1938 r. w Krośnie złożył przysięgę wojskową i otrzymał stopień szeregowca.

Plut. bomb. Bernard Wichrowski,
źródło: zbiory A. Gucwy

Bernard Wichrowski urodził się w 1923 roku w Płutowie. W lipcu 1939 r. rozpoczął naukę w Akademii Morskiej w Gdyni, 20 lipca wypłynął jako uczeń na Darze Pomorza w kurs szkoleniowy po Bałtyku. Wojna zastała załogę Daru Pomorza na morzu. Po internowaniu w Szwecji, dostał się do Norwegii i stamtąd dopłynął do Szkocji, tu wstąpił do Polskiej Marynarki Handlowej. Do końca 1939 r. pływał na trasie Wielka Brytania - Francja przewożąc zaopatrzenie wojenne.

Plut. mechanik pokł. - Jan Marecki, rocznik 1920
źródło: zbiory A. Gucwy

Zdzisław Marecki urodził się w 1920 roku w Poznaniu. W 1936 roku ukończył sześcioklasową Publiczną Szkołę Wydziałową im. Karola Libelta i wstąpił do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy. Po jej ukończeniu został w roku 1939 przydzielony do 4 Pułku Lotniczego w Toruniu i wcielony do 141 eskadry myśliwskiej.

kpr. radiooperator Józef Dudziak,
źródło: zbiory A. Gucwy

Józef Dudziak urodził się 18 marca 1924 r. w Drohobyczu. W lutym 1940 r. został wraz z całą rodziną deportowany do Kazachstanu. W styczniu 1942 r. wstąpił do tworzącego się Wojska Polskiego w ZSRR, a następnie razem z armią gen. Andersa ewakuował się na Zachód.

Poległych pochowano 19 sierpnia 1944 roku na cmentarzu wojskowym z I wojny światowej w Olszynach (egzekwie przeprowadził ówczesny proboszcz parafii Dygoń).

Po wojnie ciała ekshumowano na Brytyjski Cmentarz Wojskowy w Krakowie.

Skorzystano ze strony.