Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z ycia szkoy :. .2015/2016

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2015/2016

  1. Pamiętnik niezapomnianych chwil z pielgrzymki do Rzymu uczniów ZSP z Olszyn - 11-16.06.2016
  2. Wycieczka do Starego Sącza
  3. „Niezwykły gość - niezwykłe spotkanie”
  4. Ogólnopolska akcja „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”
  5. Uroczysta gala kończąca IX edycję projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” - Kraków, 08.06.2016
  6. Dzień Matki w przedszkolu
  7. Klasa V na wycieczce w Tarnowie
  8. Wyjazd dzieci przedszkolnych do gospodarstwa
    edukacyjno-agroturystycznego w Jastrzębi
  9. Dzień Rodziny
  10. Wycieczka uczn. kl. VI do Krynicy i Muszyny
  11. Prezentacja Projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”
  12. Spotkanie z księdzem kanonikiem Tadeuszem Kalickim
  13. Spotkanie trzecioklasistów ze strażakami
  14. „Jeden dzień z fizyką - wybrane zjawiska fizyczne obserwowane w ciągu dnia” - projekt edukacyjny w kl. II gim.
  15. Zwiedzanie Izby Regionalnej „Zapiecek” w Rzepienniku Suchym
  16. Bajka profilaktyczna pt. „Czerwony Kapturek”
  17. V Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym
  18. Dzień Służby Zdrowia
  19. Rok szkolny 2015/2016 - ostatni sprawdzian na zakończenie klasy VI
  20. „Jeżeli nie wyjdziemy ze swoich czterech ścian nie przekonamy się co jest dalej” - Spotkanie Pasyjne, Rzepiennik Biskupi 20 marca 2016
  21. Koncert profilaktyczny grupy RYMCERZE „NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA”!
  22. Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej - 10 marca 2016 r.
  23. DZIEŃ ORIENTACJI ZAWODOWEJ - OLSZYNY 26.02.2016
  24. „BEZPIECZNY PUCHATEK”
  25. Program „Mały Mistrz””
  26. WOŚP - 10 STYCZNIA 2016 r.
  27. Jasełka w remizie
  28. Spotkanie opłatkowe w naszej szkole
  29. Czytanie książki przez Pana Wójta przedszkolakom
  30. Andrzejki
  31. Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
  32. Spotkanie z panią pielęgniarką
  33. ŚNIADANIE DAJE MOC
  34. Wizyta przedszkolaków w zakładzie krawieckim
  35. Warsztaty kulinarne w Tuchowie
  36. Dzień Patrona
  37. Uroczystość w Dąbrach
  38. Dzień Edukacji Narodowej
  39. XV Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II
  40. WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  41. Narodowe Czytanie - Olszyny 4 września 2015

Pamiętnik niezapomnianych chwil z pielgrzymki do Rzymu
uczniów ZSP z Olszyn - 11-16.06.2016

Dzień I
   Dnia 11.06.2016r. (Sobota) o godzinie 2:30 wyruszyliśmy spod szkoły na pielgrzymkę do Rzymu. W Krakowie mieliśmy przesiadkę do autokaru, który zawiózł nas prosto do Włoch. Przekraczaliśmy granicę Czeską, Austriacką i Włoską. Do hotelu Venezia Park przyjechaliśmy na godz. 19:30. Rozpakowaliśmy bagaże i udaliśmy się na obiadokolację na godzinę 20. O godzinie 21 odbyła się Msza Święta, w której udział wzięli wszyscy pielgrzymi. Po mszy wszyscy udali się do swoich pokoi aby przygotować się do snu.

Tomasz Karaś i Arkadiusz Niziołek

Dzień II
   Dnia 12.06.2016r. rozpoczęliśmy poranek od śniadania o godzinie 7:00. Po obfitym posiłku udaliśmy sie do pokojów po nasze bagaże, które zanieśliśmy do autobusu. Około godziny 8.00 wyjechaliśmy w podróż do Asyżu. Po drodze spotkał nas deszcz, ale w niczym nam to nie przeszkodziło. Przez okna mieliśmy możliwość podziwiania przepięknego krajobrazu Włoch. Najpierw odwiedziliśmy Asyż, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę św. Franciszka oraz pospacerowaliśmy ulicami miasta. Następnie byliśmy w bazylice Świętej Klary, gdzie odbyła sie msza. Później przejechaliśmy autokarem do Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej. Następnie zwiedziliśmy ogród różany. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do hotelu Della Torre. Zjedliśmy kolację i wróciliśmy do naszych pokoi aby odpocząć.

Ola Walaszek, Weronika Dziuban, Sylwia Niziołek

Dzień III
   13.06 (poniedziałek) o godz. 7.00 zjedliśmy pyszne śniadanie, a zaraz po nim wyruszyliśmy w drogę. Dalszym punktem naszej pielgrzymki był Kościół Świętego Ducha, w którym odbyła się Msza Święta. Świątynia ta w szczególny sposób poświęcona jest św. Janowi Pawłowi II oraz św. Faustynie Kowalskiej. Następnie przeszliśmy przez najbogatszą część Rzymu, po czym zobaczyliśmy słynne Schody Hiszpańskie. Jedynym z najciekawszych miejsc naszej podróży był Panteon, który wzbudził w nas wiele emocji. Udało nam się również zobaczyć Plac Novona, Koloseum oraz Forum Romanum najstarszy plac miejski w Rzymie. Po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń, pojechaliśmy do luksusowego hotelu nieopodal „Wiecznego Miasta”. Zjedliśmy smaczną kolację udaliśmy się na spoczynek.

Natalia Iwańska, Julia Rąpała

Dzień IV
   Dnia 14 czerwca 2016r. kontynuowaliśmy swoją przygodę we Włoszech. Piękna pogoda umożliwiła nam wspaniałe przeżycie dzisiejszego zwiedzania.
   Dzień rozpoczęliśmy pobudką i śniadaniem o godz. 6:30. Mieliśmy do dyspozycji szwedzki stół, dzięki czemu każdy mógł zjeść to, na co miał ochotę. Tym razem bez bagaży wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy w kierunku Rzymu. Zatrzymały nas korki, więc po kilku godzinach znaleźliśmy się pod Muzeami Watykańskimi. Spotkaliśmy się z panią Mirellą, która nas oprowadziła oraz naszym rodakiem-ks. Ryszardem Niziołkiem. W muzeach zobaczyliśmy m.in samochód, w którym został postrzelony Jan Paweł II, groby papieży oraz wiele dzieł sztuki autorstwa takich twórców jak Michał Anioł, Bernini czy Juliny von Blaas. Kolejno udaliśmy się do Kaplicy Sykstyńskiej-miejsca konklawe. Tam każdy z nas mógł poświęcić czas na modlitwę, refleksję oraz podziwianie piękna tego miejsca. Następnie przeszliśmy do Bazyliki św. Piotra. W końcu mogliśmy na żywo zobaczyć miejsce, które dotąd widzieliśmy tylko na zdjęciach i w telewizji. Było to dla nas niezwykłe uczucie. Patrząc na wnętrze Bazyliki ogarniało nas szczęście i wzruszenie. Następnie przeszliśmy przez Święte Drzwi, które są otwierane tylko w jubileuszowych latach. Dzięki temu mieliśmy możliwość otrzymania odpustu zupełnego. Później wspięliśmy się po krętych schodach na szczyt kopuły Bazyliki św. Piotra. Zajęło nam to aż 20 minut, lecz widoki wynagrodziły nam trud i wysiłek. Po zbiórce pod fontanną wszystkie grupy miały czas wolny, który wykorzystaliśmy na kupienie pamiątek, zjedzenie lodów oraz pizzy-słynnych włoskich przysmaków. Następnie udaliśmy się do autobusu, w którym wraz z siostrą zakonną odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Droga do hotelu La Meridienneminęła nam w wesołej atmosferze przy śpiewie pieśni i piosenek. Po dotarciu na miejsce zjedliśmy tradycyjną włoską kolację. Następnie odbyła się Msza Święta i poświęcenie zakupionych medalików czy różańców. Później udaliśmy się do swoich pokoi na spoczynek, aby nabrać siły na kolejny dzień.
   Dziś przeżyliśmy wspaniałe chwile, które zapewne zapamiętamy do końca życia. Dla każdego z nas było to niezwykłe i wyjątkowe doznanie. Jesteśmy wdzięczni za możliwość wyjazdu na tę pielgrzymkę oraz poznanie kultury, zabytków i krajobrazu słonecznej Italii.

Karolina Niziołek kl. II gim., Angelika Rąpała, Weronika Niziołek, Małgorzata Bąk

Dzień V
   Dzień rozpoczęliśmy od wczesnej pobudki, następnie udaliśmy się na śniadanie i ok. godz. 6:30 wykwaterowaliśmy się z hotelu La Meridienne. Po zapakowaniu bagaży pojechaliśmy do Watykanu, na Plac św. Piotra w celu uczestniczenia w audiencji generalnej, uwarunkowanej obecnością Ojca Świętego Franciszka. Podczas pobytu na audiencji mieliśmy możliwość zobaczenia papieża przejeżdżającego Papa Mobilem. Było to dla nas bardzo wzruszające i ekscytujące zobaczyć tak ważną dla Kościoła osobistość. Do tej pory nie mogliśmy uwierzyć w to, że widzieliśmy papieża z tak bliska. Jest to dla nas szokujące. Podczas audiencji papież wygłosił przemowę na temat miłosierdzia Bożego. Po zakończonej audiencji udaliśmy się na miejsce zbiórki, gdzie dostaliśmy 30 minut czasu wolnego na zakup pamiątek. Około godziny dwunastej wsiedliśmy do autokaru, którym udaliśmy się nad Morze Adriatyckie. Nasza podróż trwała ok. 7 godzin. Po dojechaniu na miejsce i zakwaterowaniu wybraliśmy się na plażę, gdzie robiliśmy zdjęcia i kąpaliśmy się w morzu. Pełni dobrych wrażeń wróciliśmy do hotelu na obiadokolację. O godz. 22 udaliśmy się na Mszę Świętą.

Weronika Dziuban, Karolina Niziołek kl. III gim., Patrycja Olkiewicz

Dzień VI
   Tym razem dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od Mszy św w której nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli. Wczesnym porankiem po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy do naszych domów. Wszystko co dobre szybko się kończy i czas wracać do codzienności. W naszej pamięci pozostaną na długo chwile spędzone w przepięknym i malowniczym Rzymie, który swą architekturą i wolno tętniącym życiem tworzy niepowtarzalny klimat.

Codziennie czekał nas dzień pełen przeżyć i wrażeń. To miejsce przyciąga nie tylko prastarymi zabytkami i wspomnieniem dzieł wielkich artystów, a także niepowtarzalną atmosferą religijnego centrum, bliskością siedziby papieskiej i związanych z tym wyjątkowych przeżyć dla wiernych.

Towarzystwo naszych wolontariuszy, młodzieży z innych szkół, przewodników, księży, siostry zakonnej, przedstawicieli kuratorium i wychowawców grup pozwoliło nam przeżyć spotkanie w duchu religijnym i bardzo osobistym. Szczególne podziękowania należy skierować do organizatorów wyjazdu za bogaty program pielgrzymki, wysokie standardy hotelowe, smaczne śniadania i obiadokolacje.

Pobyt w Rzymie dla wielu z nas stał się jedyną okazją do wyjazdu i spędzonych chwil na modlitwie, osobistych prośbach i podziękowaniach przed obrazem świętych i błogosławionych.

mgr Halina Duran, mgr Barbara Duran

Zobacz: zdjęcia

do góry


Wycieczka do Starego Sącza

   Dnia 14.06.2016 r. odbyła się wycieczka do Starego Sącza w ramach spotkania Rodziny Szkół im. Świętego Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej. W wycieczce wzięła udział klasa IIa oraz kilkoro uczniów z klas: VI, II i III gimnazjum. Spotkanie wszystkich uczestników rozpoczęło się w kościele pw. Św. Trójcy /Klasztor św. Kingi/ modlitwą przy relikwiach św. Kingi, którą poprowadził ks. Paweł Stabach. Następnie odbyło się spotkanie z Burmistrzem Starego Sącza panem Jackiem Lelkiem. Po krótkim powitaniu i przemówieniu, nastąpił przemarsz uczestników z transparentami i pocztami sztandarowymi z placu św. Kingi pod Ołtarz Papieski. Tutaj odbyła się prezentacja postaci świętych i błogosławionych. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali błogosławioną Karolinę Kózkę, polską dziewicę i męczennicę. W postać błogosławionej wcieliła się jedna z uczennic kl. IIIa gimnazjum Patrycja Mikrut, a towarzyszyły jej dzieci z kl. IIa. Zaprezentowała ona wiersz napisany specjalnie na tę okazję przez byłego proboszcza naszej parafii ks. Tadeusza Kalickiego. Dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Jesteśmy piękni”, akompaniowała im na gitarze uczennica kl. IIIa gimnazjum Ewelina Cygnar. Po prezentacji świętych i błogosławionych rozpoczęła się Msza Święta sprawowana pod przewodnictwem Ks. Biskupa Stanisława Salaterskiego. Po zakończeniu mszy ogłoszone zostały wyniki prezentacji. Nasza szkoła została wyróżniona w formie dyplomu i książki, które dzieci otrzymały z rąk Ks. Biskupa. Przed wyjazdem uczniowie zwiedzili muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II, zakupili pamiątki. W drodze powrotnej w Nowy Sączu czekała wszystkich uczestników wycieczki jeszcze jedna niespodzianka, mianowicie MacDonald, w którym każdy mógł zamówić coś dla siebie. Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni, a miłe wspomnienia pozostaną w pamięci na długo.

Zobacz: zdjęcia

mgr Jolanta Wójcik
mgr Bożena Wójcik

do góry


„Niezwykły gość - niezwykłe spotkanie”

   W związku z zaplanowanym zadaniem w ramach Planu Wychowawczego Szkoły, w dniu 9 czerwca 2016 roku uczniowie klasy V szkoły podstawowej i klasy I gimnazjum zapoznali się bliżej z twórczością Pani Janiny Rąpały - autorki 16 pozycji książkowych związanych z historią Olszyn, w tym sześciu tomów wierszy. Pani Janina urodziła się w Olszynach, obecnie mieszka w Libuszy. Należy do Związku Literatów w Krośnie i do Klubu Inteligencji Twórczej w Bieczu. Jest zapraszana na spotkania autorskie z dziećmi szkolnymi. Bierze aktywny udział życiu kulturalnym Biecza i okolic.
   Uczniowie obejrzeli książki pani Janiny, świadectwa nauki szkolnej autorki z lat 1947, 1949, recenzje o twórczości. Z kolei czytali ze zbiorków poetyckich piękne wiersze, przepojone miłością do ojczystych stron, do ukochanej olszyńskiej ziemi, do Papieża Jana Pawła II - patrona naszej szkoły oraz wysłuchali specjalnie na tę okazję napisanej przez pisarkę bajki pt. „Przygody Burka”. Zaciekawiła ich ta poezja, tak bliska Olszynom. Żałujemy, że nie mogliśmy gościć Pani osobiście.
   Pozdrawiamy serdecznie Panią Janinę, życzymy zdrowia i dalszych sukcesów pisarskich. O spotkaniu niech zaświadczą zdjęcia.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawcy klasy V i I gimnazjum
mgr Barbara Kozioł, mgr Bożena Brzęczek

do góry


Ogólnopolska akcja „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

   10 czerwca 2016 r. o godz. 10:00 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Głównym celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz ustanowienie rekordu czytania w jednym momencie. W akcji wzięło udział 230 uczniów i nauczycieli naszej szkoły.


Kliknij, aby powiększyć

Organizatorzy

do góry


Uroczysta gala kończąca IX edycję projektu
„Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” - Kraków, 08.06.2016

Nemo propheta in patria sua...

A Jezus mówił im: ≪Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony≫ (Mk 6,5; Mt 13,57; por. Łk 4,24).

   Stowarzyszenie „Wszystkie Dzieci Nasze Są” oficjalnie zostało zarejestrowane w styczniu ubiegłego roku, lecz różnego rodzaju działania prospołeczne były prowadzone przez grupę dorosłych i młodzieży od kilku lat. Chociaż cel był i jest niezmiennie ten sam - pomagać bezinteresownie potrzebującym, chorym, niepełnosprawnym czy opuszczonym, reakcje społeczne były przeróżne. Wdzięczność i łzy radości tych do których wyciągaliśmy pomocną dłoń, często była okupiona złymi i krzywdzącymi komentarzami ze strony pojedynczych jednostek, które wyśmiewały czy krytykowały formę pomocy jaką członkowie Stowarzyszenia prowadzili. Z roku na rok, złych głosów było i jest coraz mniej i mam nadzieję że całkiem zanikną.
   Okazją do napisania tych kilku słów jest to co się wydarzyło w ciągu ostatnich tygodni. Bardzo szeroka „grupa ludzi dobrej woli” przez ostatni rok brała świadomie i nieświadomie udział we wspaniałym projekcie „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” pod nazwą „Bóg się mamo nie pomylił”. Nie wymieniamy nikogo z osobna gdyż jest to prawdziwa armia dobrych ludzi, instytucji a przede wszystkim młodych wolontariuszy! I nikt kto się w pomaganie innym angażuje, nie robi tego dla pochwał, nagród czy sławy. Projekt „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” jest corocznie prowadzony przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Województwo Małopolskie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. „Projekt jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy ❛dawali świadectwo miłosierdzia❜ oraz na nauczanie papieża Franciszka”. Jest kontynuacją, rozpoczętego w 2003 r., wieloletniego działania wychowawczego zainicjowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego, mającego na celu rozbudzenie w młodzieży zainteresowania postacią Jana Pawła II, wielkiego Małopolanina i jego nauką oraz zaszczepienia i utrwalenia wartości wychowawczych. Od 2007 r. zrealizowano osiem edycji małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, w których uczestniczyło ponad 38 tys. uczniów z nauczycielami z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Małopolski.
   Udział naszej młodzieży, wolontariuszy w tym projekcie był koordynowany przez dyrekcję i grono pedagogiczne Zespołu Szkół w Olszynach, a zwłaszcza Barbarę Duran oraz wspierany przez Wójta Gminy Rzepiennik i wielu innych ludzi.
   W dniu 08.06.2016 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala kończąca IX edycję projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” w trakcie której nagrodzono najlepszych uczestników. Byłem dumny mogąc uczestniczyć w tym wydarzeniu. Byłem dumny i wzruszony widząc jak wolontariusze z Olszyn, oraz dyrektor Stanisław Kozioł, Barbara Duran, Halina Duran jako koordynatorzy i opiekunowie grupy odbierają gratulacje i główną nagrodę - ogromny, symboliczny bilet do Rzymu!
   Sukces ten ma dla mnie wymiar historyczny. Bez znajomości, bez kumoterstwa, bez lobbowania, obcy zespół jury obiektywnie ocenił i przyznał główną nagrodę dla uczestników projektu z Olszyn! Ponadto chciałbym podkreślić jeszcze jeden aspekt, dla mnie osobiście bardzo wyraźnie podkreślający bezinteresowność i życzliwe wsparcie wyrażone w postaci obecności na tejże uroczystej gali zarówno Pani Haliny Witek z niepełnosprawną córką Marysią, Państwa Grażyny i Andrzeja Leśnicckich z maleńkim Jasiem, a także wójta Marka Karasia.
   Wszyscy powinniśmy być dumni że w naszej małej społeczności jest tak wielkie grono dorosłych i młodzieży którzy czyniąc coś dla innych są za to nagradzani a jednocześnie nadal pozostają sobą - DOBRYM CZŁOWIEKIEM. Święty Jan Paweł II nazwał młodzież przyszłością i nadzieją świata, my mając taką wspaniałą młodzież możemy ze spokojem i wiarą patrzeć w przyszłość.

Zobacz: zdjęcia

Wacław Walaszek

do góry


Dzień Matki w przedszkolu

   26 maja - Dzień Matki - to najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku. Mama jest dla nas synonimem miłości, ciepła rodzinnego, szczęścia, wierności, przywiązania, przyjaźni oraz wiary w to wszystko co dobre, piękne i szlachetne. To święto jest także szczególną okazją do integracji rodziny oraz umacniania więzi rodzinnych.
   25 maja dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły mamy do przedszkola, aby wspólnie uczcić ich święto. Przygotowały program artystyczny, na który składały się: piosenki, przedstawienia, wiersze i tańce. Dzieci tańczyły ze swoimi mamami, wręczyły im upominki laurki i złożyły życzenia.
Po części artystycznej mamy zostały poczęstowane herbatką i ciastkiem.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawczyni - mgr Barbara Wójcik

do góry


Klasa V na wycieczce w Tarnowie

   W dniu 31 maja 2016 r. kl. V udała się na wycieczkę do miasta powiatowego - Tarnów. Uczniowie zwiedzili Muzeum Okręgowe mieszczące się w Ratuszu, najstarszej i najbardziej zabytkowej budowli sięgającej początkami do połowy XV wieku (lokacja miasta - 1330 rok). Obecny wygląd Ratusza zawdzięcza się przebudowie w latach 60. i 70. XVI wieku. Kolejny remont w początkach XXI wieku zaowocował dodatkowymi miejscami do zwiedzania, np. powstała Sala Edukacyjna. W tej właśnie sali uczniowie klasy V mieli możliwość uczestniczenia w Lekcji muzealnej zatytułowanej „Zbrojno i konno”, a na jej zakończenie „postrzelać” oraz przebrać się w stroje epokowe męskie i kobiece, co okazało się miłą niespodzianką, uwieńczoną pamiątkowymi zdjęciami. Następnym punktem programu było wejście na 28 m wieżę, z której podziwiano wspaniałą panoramę miasta Tarnowa i okolic. Z kolei uczniowie udali się do Teatru im L. Solskiego na 100 minutowy spektakl pt. „Pinokio”, w czasie którego mogli sobie uzmysłowić, że nauka, praca i rodzina to najważniejsze wartości w życiu ludzi. Do domu wszyscy wrócili zadowoleni, w radosnych nastrojach.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca kl. V - mgr Barbara Kozioł

do góry


Wyjazd dzieci przedszkolnych do gospodarstwa edukacyjno-agroturystycznego w Jastrzębi

   30 maja 2016 r. dzieci z naszego przedszkola wyjechały na wycieczkę do gospodarstwa edukacyjno-agroturystycznego w Jastrzębi. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom zdrowego, ekologicznego odżywiania się i zdrowego trybu życia. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych. Miały możliwość przygotowania i wypieku własnych chlebków, które upieczone zabrały ze sobą do domu.
   Również interesującym zadaniem dla dzieci był samodzielny wypiek i degustacja ciasteczek. Pan gospodarz przygotował dla dzieci kiełbaski z grilla oraz pyszną herbatkę z miodem, miętą i cytryną. Dzieci miały możliwość obejrzenia starych sprzętów gospodarskich i mielić mąkę w żarnach. Następnie dzieci spędziły czas na świeżym powietrzu obcując ze zwierzętami gospodarskimi. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i pełne wrażeń, ponieważ piękna wiosenna pogoda sprzyjała poznawaniu życia na wsi jak i beztroskim zabawom i harcom.

Zobacz: zdjęcia

wychowawczyni pani mgr Barbara Bąk

do góry


Dzień Rodziny

   W niedzielę 22 maja w Zespole Szkół w Olszynach odbył się kolejny już festyn z okazji Dnia Rodziny. Jak co roku na gości czekała moc atrakcji. Festyn rozpoczął się częścią artystyczną, która obejmowała występ dzieci przedszkolnych, szkolnej grupy tanecznej, chóru szkolnego, pokaz Zumby w wykonaniu Rodziców oraz występy indywidualne uczniów. Wszystkie te atrakcje przeplatane były nietypową aukcją prac namalowanych przez uczniów naszej szkoły. Rodzice mogli wylicytować rysunki swoich dzieci zatytułowane „Moja Rodzina”.

W tym roku wyjątkowe podziękowania należą się Rodzicom, którzy przygotowali niezwykle apetyczne przekąski. Każda klasa miała swoje stoisko, na którym częstowała różnorodnymi smakołykami. Jak co roku działał kącik kawowy. Niezawodni strażacy czuwali nad bezpieczeństwem i częstowali kiełbaskami z grilla. Na placu przed szkołą można było wysłuchać występu Orkiestry Strażackiej z Rzepiennika. Dzieci miło spędzały czas na dmuchanej zjeżdżalni. Nie zabrakło również waty cukrowej, popcornu i baniek mydlanych. Wolontariusze malowali chętnym twarze, a uczennice szkoły fryzjerskiej przygotowywały fryzury.

W trakcie festynu działała loteria fantowa i sklepik z lodami i napojami. Na zakończenie, co odważniejsi mogli wytańczyć się do woli przy dźwiękach muzyki zespołu „SWING”.

Fantastyczna pogoda, zaangażowanie Rodziców, Uczniów i Nauczycieli zadecydowały o sukcesie imprezy. W trakcie festynu zebrano kwotę: 3617,30zł, która przeznaczona zostanie na potrzeby szkoły i uczniów.

Dziękujemy Wszystkim Obecnym za wspólną zabawę i zapraszamy za rok.

Zobacz: zdjęcia

Samorząd Uczniowski

do góry


Wycieczka uczn. kl. VI do Krynicy i Muszyny

   W dniu 17.05.2016 r. uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Panią Bożena Mężyk oraz nauczycielami Panią Lucyną Pietras i Panem Marcinem Bąk, byli na wycieczce w Krynicy i Muszynie. Celem wyjazdu było zwiedzanie Krynicy i Ogrodów Biblijnych w Muszynie.
Uczniowie zebrali się rano przed budynkiem szkoły. Autokar z wycieczką wyruszył o godz. 7:30.
   Na miejscu byliśmy około godz. 10:00. Najpierw odwiedziliśmy Górę Parkową, na którą wyjechaliśmy kolejką. Później poszliśmy do Pijalni Wód Mineralnych na degustację Kryniczanki. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy były Ogrody Biblijne i Sensoryczne w Muszynie. Był też czas na zrobienie zdjęć i zakup pamiątek. Na zakończenie naszej wycieczki byliśmy w McDonald. Wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas. Klasa wróciła ok. godz. 16:00.
   Wycieczka była bardzo udana, przebiegała w miłej atmosferze i na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Zobacz: zdjęcia

Justyna Starzyk - uczennica kl. VI

do góry


Prezentacja Projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

   16 maja 2016 roku armia wolontariuszy z ZSP w Olszynach podsumowała swoją roczną pracę w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” w Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie. Na podsumowanie przybył Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski pan Marek Karaś, burmistrz Tuchowa pan Adam Drogoś, dyrektor ZSP w Olszynach pan Stanisław Kozioł, ks. Marcin Kilian. Na ręce pana dyrektora szkoła otrzymała dyplom i podziękowanie za zaangażowanie się w pracę na rzecz niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Praca ta ma na celu wzmocnienie inicjatyw wychowawczych oraz kształtowanie u młodzieży postaw humanitarnych, które wyznawał i według których żył Ojciec Święty Jan Paweł II. W tym roku swoje działania nasi uczniowie zaprezentowali w formie prezentacji multimedialnej „Bóg się mamo nie pomylił”. Głównymi bohaterami naszej prezentacji są dzieci niepełnosprawne i ich rodzice oraz maleńki Jan Kazimierz - „Pastuszek Miłosierdzia”, który według badań prenatalnych miał być dzieckiem niepełnosprawnym. Nasza wokalistka Sylwia Niziołek, która jest „Sercem” naszego projektu, śpiewając piosenkę „Bóg się mamo nie pomylił” poruszyła do łez całą publiczność. W trakcie prezentacji staliśmy się także świadkami przekazu prawdziwych świadectw ludzi, którzy głoszą Miłosierdzie Boże i wypełniają Wolę Bożą.

Jest to piękna i wzruszająca forma współistnienia ludzi dla których człowiek jest człowiekowi bratem. Kolejny raz okazuje się że, Miłość czynna jest najpiękniejszą drogą do życia wiecznego, ponieważ „Miłość nigdy nie ustaje” (1 kor 13,8).

Pragnę podziękować wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do realizacji naszych działań społecznych, panu dyrektorowi, nauczycielom a w szczególności rodzicom i wolontariuszom którzy, stają się Aniołami - potrafią dostrzec drugiego człowieka.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Duran

   Pracę z dziećmi niepełnosprawnymi można opisać słowami, że zwycięzcą jest zarówno ten, kto wygrywa jak i ten który się do tego przyczynia. My wolontariusze pracując z dziećmi niepełnosprawnymi stajemy się właśnie takimi małymi zwycięzcami.

wolontariuszka Aleksandra Walaszek kl. II gim.

   Dzięki pracy w wolontariacie miałam możliwość integracji z podopiecznymi Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są” i poznania ich. Wszystkim nam daje to ogromną radość. Nauczyliśmy się empatii i wrażliwości. Patrząc na uśmiechy dzieci uświadamiam sobie, że to wszystko ma sens. Możliwość pomocy i sprawiania radości innym daje mi ogromną satysfakcję. Każdy z nas w takich momentach zapomina o swoich codziennych troskach, czy problemach i uczy się cieszyć każdą chwilą tak, jak podopieczni stowarzyszenia. Nie jest to jednostronna pomoc. To Oni sprawiają, że na naszych twarzach pojawiają się uśmiechy i uczą nas bardziej doceniać to, co mamy.

wolontariuszka Karolina Niziołek kl. II gim.

   Realizując projekt „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” nieśliśmy bezinteresowną pomoc potrzebującym. Czynienie dobra stało się jedyną aktywnością, w którą warto było zainwestować. Pomaganie innym dało nam dużą satysfakcję, radość, poczucie wartości, spełnienia pasji oraz marzeń.

wolontariuszka Weronka Dziuban kl. IIIa gim.

   Nasza córka Marysia mimo swojej niepełnosprawności mając zespół Dawna śpiewa i występuje publicznie, przez co spełnia swoje największe marzenie. Uwalnia wszystkie pozytywne emocje, wywołuje to u nas silne wrażenia, jesteśmy szczęśliwi i pełni podziwu dla Marysi. Dla takich chwil warto żyć.

Halina Witek - mama Marysi

   Jestem matką trojga dzieci, oczekujemy czwartego dziecka. Od kilku miesięcy mam okazje uczestniczyć w spotkaniach z dziećmi niepełnosprawnymi, które wiele dały mi do myślenia. Chcę dziś powiedzieć jak Pan Jezus okazał mi swoje Miłosierdzie. W trudnym okresie mojego życia prosiłam Pana Jezusa o pomoc i znak i otrzymałam go w cudownej postaci naszego dziecka, który stał się naszym Błogosławieństwem.
   Pragnę przekazać świadectwo wszystkim kobietom w stanie błogosławionym, aby całkowicie oddały się Woli Bożej, bo Jezus działa i ja jestem tego świadkiem.

Kochająca mama

   Bóg naprawdę się nie pomylił. Od kiedy zostałam dotknięta chorobą, staramy się z mężem pełnić Wolę Bożą. Pan Bóg obdarza nas kolejnym dzieciątkiem, gdzie lekarze i badania potwierdzają bardzo wysokie ryzyko dziecka niepełnosprawnego - zespół Dawna. Zaufaliśmy Panu Bogu i Matce Bożej.

Jan Kazimierz rodzi się w Roku Miłosierdzia 18 grudnia w piątek o godz. 15.05 - zdrowy, śliczny chłopczyk. Pan Jezus ukazuje nam swoje Miłosierdzie. Jesteśmy wdzięczni za to, że mogliśmy być objęci projektem „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Nie jesteśmy tutaj po to, aby zdobywać miejsca, ale po to, by głosić Miłosierdzie Boże. Jak potężny jest Pan. „Jezu ufam Tobie”.

Grażyna i Andrzej Leśniccy - rodzice Jasia

do góry


Spotkanie z ks. kanonikiem Tadeuszem Kalickim

„Odkurzanie Pamięci”, „Iskry Świętości”

   ...Jestem zszokowany... Jam nie godzien tego...
   Niezmiernie byłem wzruszony zaproszeniem do Szkoły w Olszynach.
   A cóż dopiero gdy to wszystko zobaczyłem i usłyszałem. Wzruszenie ściskało gardło i wyciskało łzy, gdy wzrok rzuciłem na salę, dojrzałem cały przekrój od najmłodszych do emerytów. Byłem onieśmielony, a zarazem wdzięczny wszystkim a przede wszystkim Pani Barbarze Duran. Na jej ręce składam Bóg zapłać wszystkim za życzliwość i okazane serce w przeróżnej formie.
   Chcę podziękować wszystkim a szczególnie Wójtowi Gminy Rzepiennik Strzyżewski panu Markowi Karasiowi oraz Dyrektorowi Szkoły panu Stanisławowi Koziołowi.
   Jak dobrze było mi znów być w tej społeczności! - „Bóg zapłać”. Moja modlitwa ogarnia Was wszystkich...

Ks. Tadeusz Kalicki

Powyższe słowa przesłał ksiądz Tadeusz Kalicki. Cóż można dodać? Co jeszcze napisać?

...Byłem, uczestniczyłem, wzruszałem się... tak można sparafrazować słowa Juliusza Cezara i Króla Jana III Sobieskiego będąc uczestnikiem 10 maja na spotkaniu w Zespole Szkół w Olszynach, z księdzem Tadeuszem Kalickim, autorem tomików wierszy.

Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym niepowtarzalnym wydarzeniu. Szkoła w Olszynach ma za patrona naszego wielkiego rodaka - Jana Pawła II. Świętego Jana Pawła II !!! To do czegoś zobowiązuje!

I to jest widoczne. Widoczne zarówno w postawie grona nauczycieli jak i uczniów. Widać to po zaangażowaniu dzieci i młodzieży oraz grona pedagogicznego w realizacje czegoś, czego nasza miejscowość dotąd nie doświadczała.

Pierwszy raz w historii szkoły i zarazem Olszyn mieliśmy możliwość uczestniczyć w spotkaniu z autorem wierszy, który żył, uczył i pracował wśród nas.

   Będąc uczestnikami tego spotkania widzieliśmy różne reakcje zarówno młodzieży jak i osób starszych. Niejedna łza spłynęła po policzku, ukradkiem wycierana... Piękną jest postawa młodzieży, która bardzo zaangażowała się w pomoc i realizację tego spotkania. Udział szkolnego chóru, udział uczniów deklamujących wiersze był bardzo wzruszający.

   Licznie uczestniczący uczniowie, wiele osób starszych, grono pedagogiczne, zaproszeni goście, po każdym wierszu, okazywali swe uczucia, nagradzając gromkimi brawami tak autora wiersza, jak i osobę deklamującą.

   Miło było widzieć na tym wyjątkowym spotkaniu autorskim grono księży - ks. kanonika Tadeusz Kalickigo, ks. prałat Stanisława Bąką, ks. Józefa Bobulę, ks. Jakuba Rozuma, ks. Marcina Kiliana, oraz rodziców księży i sióstr zakonnych, emerytowanych nauczycieli, sołtysa Olszyn, panią doktor Lucynę Figura, podopiecznych Stowarzyszenia „WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ”.

   W imieniu organizatorów, oraz księdza Tadeusza Kalickiego serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM za wszelką okazaną pomoc i zaangażowanie się w realizację tej pięknej uroczystości.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy spotkania

do góry


Spotkanie trzecioklasistów ze strażakami

   6 maja 2016 r. klasa III udała się na wycieczkę do OSP w Olszynach. Celem wycieczki było złożenie strażakom życzeń z okazji ich święta i podarowanie własnoręcznie wykonanej laurki. Uczniowie życzyli strażakom bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów i opieki Świętego Floriana. Na miejscu strażacy zapoznali dzieci ze swoim miejscem pracy oraz wytłumaczyli na czym polega praca strażaka. Ponadto przybliżyli dzieciom wiadomości na temat udzielenia pomocy poszkodowanemu w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
   Panowie strażacy wykazali się cierpliwością i bardzo dobrym pedagogicznym podejściem do dzieci. Pozwolili zobaczyć dzieciom pomieszczenie straży oraz zapoznali ich ze specjalistycznym sprzętem jakim posługują się w swojej pracy.
   Wycieczka była bardzo udana, ponieważ dowiedzieliśmy się jak bardzo strażacy są potrzebni w naszym społeczeństwie. Ten zawód wymaga odwagi i odpowiedzialności, jest bardzo potrzebny, by móc ratować życie ludziom, którzy są w niebezpieczeństwie.
   Kieruję serdeczne podziękowania strażakom, którzy umożliwili uczniom poznanie zawodu strażaka z bliska oraz ciekawą prezentację. Na koniec uczniowie zostali obdarowani słodyczami. Dziękujemy.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy III - mgr Halina Duran

do góry


„Jeden dzień z fizyką - wybrane zjawiska fizyczne obserwowane w ciągu dnia”
- projekt edukacyjny w kl. II gim.

   26.04.2016 r. grupa uczniów klasy II gim. w składzie: Katarzyna Słota, Weronika Bąk, Krystian Rąpała, Dominik Hołda i Damian Wszołek realizująca projekt edukacyjny pt.: „Jeden dzień z fizyką - wybrane zjawiska fizyczne obserwowane w ciągu dnia”, zaprezentowała efekty swojej pracy.
   Główne cele podejmowanych działań to rozwijanie umiejętności badawczych, wyrabianie przeświadczenia o konieczności stosowania doświadczenia jako sposobu weryfikacji hipotezy oraz popularyzacja fizyki, jako nauki wyjaśniającej podstawowe prawa przyrody za pomocą prostych środków dydaktycznych.

Główne zadania przyjęte do realizacji to:

  • opracowanie prostych eksperymentów z różnych działów fizyki wraz z objaśnieniami,
  • przygotowanie pokazu dla uczniów klasy II szkoły podstawowej,
  • wskazanie przykładów występowania omawianych zjawisk w życiu codziennym.

Eksperymenty zaprezentowane podczas pokazu:

  • Antygrawitacyjna woda
  • Bezwładne jajko
  • Niepękające bańki mydlane
  • Balon trzymający szklanki
  • Gaśnica śniegowa
  • Świeczka w butelce
  • Sztuczka z atramentem
  • Koło Maxwella
  • Peryskop
   Uczniowie klasy II SP biorący udział w pokazie mogli przekonać się, że „trudna fizyka” może być ciekawa i zrozumiała, a co ważne spotykamy się z nią o każdej porze dnia i w różnych sytuacjach. Każdy choć na chwilę może stać się fizykiem-eksperymentatorem i czerpać z tego wiele satysfakcji. Nie potrzeba wielkich laboratoriów i wymyślnych urządzeń - wszystko, czego potrzeba znajdziemy we własnym domu.
   Wiedza teoretyczna podparta doświadczeniem jest dla dziecka o wiele ciekawsza i zachęca do kolejnych eksperymentów, pobudzając wyobraźnię. Mamy nadzieję, że udało nam się choć trochę rozbudzić ciekawość, przybliżyć prawa rządzące światem i od tej pory eksperymentowanie będzie doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. To właśnie dzięki nauce fizyki możemy poznać piękno otaczającej nas przyrody.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun projektu:
mgr Marta Janik

do góry


Zwiedzanie Izby Regionalnej „Zapiecek”
w Rzepienniku Suchym

   W dniu 14.04.2016 odbyła się wycieczka klas II SP do Izby Regionalnej „Zapiecek” w Rzepienniku Suchym. Uczniowie zostali zapoznani z tradycją regionalną oraz sprzętem i narzędziami używanymi w gospodarstwie domowym przez naszych przodków. W barwny i ciekawy sposób o dawnych czasach opowiadała Pani Anna Bugno. Dzieci oglądały zgromadzone pamiątki rodzinne oraz sprzęty i narzędzia, które służyły ludziom w minionych latach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przedmioty związane z kuźnią, wytwarzaniem płótna z lnu, przędzeniem wełny, ubiorem oraz narzędzia służące do uprawy roli. Wśród zgromadzonych eksponatów dzieci zauważyły, że w ich domach też znajdują się takie przedmioty. Niektórych eksponatów pani pozwoliła dotknąć i dokładnie je obejrzeć, co stanowiło dodatkową atrakcję. Prezentowane przedmioty wraz z przekazaną wiedzą pozwoliły uczniom na chwilę przenieść się do minionych czasów i poznać życie żyjących wówczas ludzi, które jak zauważyli nie było łatwe. Po zakończonej prezentacji dzieci chętnie spędziły czas na zabawie, korzystając ze stołu do gry w bilard i ping-ponga. Podczas wycieczki uczniowie pogłębili swoją wiedzę poznawczą związaną z tradycją naszego regionu.

Zobacz: zdjęcia

Nauczyciele klas II mgr Barbara Bąk,
mgr Jolanta Wójcik

do góry


Bajka profilaktyczna pt. „Czerwony Kapturek”

   Kto z nas nie zna bajki o Czerwonym Kapturku? Chyba wszyscy słyszeli o małej dziewczynce, która niosła jedzenie dla babci i o złym Wilku, który pożarł Babcię i Wnuczkę. Ta znana bajeczka została wykorzystana przez grupę wolontariuszy - uczniów kl. I gimnazjum, którzy pod okiem Pani Marty Gogoli, przygotowali bajeczny spektakl profilaktyczny. Przedstawienie opracowane z myślą o najmłodszych, zaciekawiło również i starszych.
   We wtorek, 12 kwietnia, dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej, uczestniczyły w premierze spektaklu. O tym, ze przestawienie było udane najlepiej mogą świadczyć rozdziawione buzie i oczka przedszkolaków, z przejęciem śledzące to co dzieje się na scenie.

W przedstawieniu brali udział:
  • Czerwony Kapturek - Katarzyna Dziuban
  • Wilk - Adam Rąpała
  • Gajowy - Konrad Kamiński
  • Babcia - Marta Ryndak
  • Mama - Julia Juruś
  • Narrator - Faustyna Kokoszka
  • Zwierzęta leśne - Wiktor Zając, Jeremiasz Bęben, Oskar Ryndak, Julita Augustyn
   Całość ubarwiona była piosenkami i muzyką przygotowaną przez Łukasza Dziubana. Dekoracje przygotowały panie Marta Gogola i Bożena Wójcik. Nad całością czuwała Pani Barbara Duran, pomysłodawca projektu. Po spektaklu, Pani Duran przeprowadziła dla dzieci krótką pogadankę na temat zaufania i ostrożności w relacjach z nieznajomymi.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy bajki

do góry


V Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym

   „Bóg się mamo nie pomylił” - niech ten tekst piosenki z Arki Noego stanie się naczelnym mottem V Spotkania z Wielkanocnym Barankiem.

„Ja, który nigdy nie powiem mama,
ja, który nigdy nie zawołam tata,
ja, który pozostanę dzieckiem
tylko wzrokiem powiem wam dziękuję.
W twoich ramionach mamo, czuję się bezpiecznie,
a jeśli jestem zbyt ciężki, to połóż mnie na ziemi

Bóg się mamo nie pomylił - narodziłem się z miłości.
Bóg się mamo nie pomylił - narodziłem się z miłości.”

   Już po raz piąty w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach miało miejsce Wielkanocne Spotkanie z Barankiem organizowane dla dzieci i osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów z terenu gminy Rzepiennik Strzyżewski, gminy Szerzyny oraz gminy Tuchów. Spotkanie w tym roku było jednak szczególne nie tylko ze względu, że to mały jubileusz, ale przede wszystkim dlatego, że szkoła nasza bierze udział w IX edycji małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” i realizuje własny projekt „Bóg się mamo nie pomylił”, gdzie jednym z zaplanowanych zadań jest właśnie to spotkanie. W realizację szkolnego projektu zaangażowali się rodzice, nauczyciele, lokalne organizacje i stowarzyszenia, a także uczniowie i nauczyciele - wolontariusze Zespołu Szkół.
   Spotkanie w dniu 9 kwietnia odbyło się pod patronatem Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są” którego prezesem jest pani Barbara Duran, natomiast współorganizatorem spotkania - Wójt naszej gminy Pan Marek Karaś.
   W imieniu organizatorów nastąpiło serdeczne powitanie przez Dyrektora szkoły wszystkich przybyłych gości, a przede wszystkim dzieci i rodziców.

„Czujemy się zaszczyceni, (powiedział dyrektor szkoły - Pan Stanisław Kozioł), że nasze zaproszenie przyjął Małopolski Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak, którą na spotkaniu z Barankiem Wielkanocnym reprezentowała Pani Urszula Blicharz - dyrektor tarnowskiej delegatury”.

Na spotkanie przybyli również: burmistrz Tuchowa - Pan Adama Drogoś z żoną Teresą, przewodniczący Rady Gminy Rzepiennik Strzyżewski - Pan Zbigniew Bajorek, radni z gminy Szerzyny i Rzepiennik Strzyżewski, naczelnik Straży Pożarnej w Olszynach Pan Mieczysław Dziuban, dyrektorzy szkół: Pani Maria Myśliwiec - Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Biskupim, Pani Lucyna Wszołek - Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Suchym, dyrektor GOK Pani Halina Hołda, Prezes Stowarzyszenia „Nasze Dzieci” w Zalasowej - Pani Renata Kawa wraz z podopiecznymi, Państwo Józef i Danuta Lubaś z gminy Jasło, Sołtys wsi Olszyny Pan Teofil Bąk, Pani Anna Kita - psycholog z Państwowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Tuchowie.

   Mszę Świętą, bardzo uroczyście z kazaniem dla zebranych sprawowali ks. Marcin Kiljan i ks. prałat Stanisław Bąk, w asyście pana organisty - Artura Gurbisza i pana kościelnego - Andrzeja Rąpały. Do Mszy posługiwali wolontariusze i osoby niepełnosprawne, które niosły dary ołtarza.

Od strony medycznej pomocą służył Pan Marcin Cholewa - ratownik medyczny, pełniąc dyżur w czasie trwania spotkania, natomiast o bezpieczeństwo na drodze i na terenie szkolnym zadbała Straż Pożarna. Obsługa muzyczna to DJ Mateusz Zając. Kulinaria, poczęstunki oraz obsługę w czasie spotkania zapewnili Rodzice z Rady Rodziców Zespołu Szkół, którzy bezinteresownie i bardzo chętnie służyli pomocą podczas przygotowywania tego spotkania.

   Po Mszy Świętej staliśmy się świadkami przekazu prawdziwych świadectw ludzi, którzy przeżyli niesamowicie trudne chwile związane z narodzeniem, a niektórzy ze śmiercią swych dzieci.

Pani Prezes poprzez symboliczne wręczanie białych róż zapraszała rodziców do wypowiedzi na ten temat. Jako najbardziej wzruszające przytoczyć należy świadectwo cudu narodzin małego Jasia, który według badań prenatalnych i następnych kolejnych miał być niepełnosprawny, a urodził się zdrowy, piękny i cudowny, rozpalając ogromną miłość i przynosząc niebywałe szczęście rodzicom, szczególnie mamie Grażynce i całej rodzinie.

   Kolejnym punktem programu był koncert szkolnego chóru. Uczniowie zaprezentowali kilka piosenek religijnych, które wprowadziły wszystkich w ten radosny nastrój. Następnie mogliśmy usłyszeć Sylwię Niziołek w duecie z panią Teresą Drogoś w piosence „Pięknie żyć”. Kolejno Sylwia zaśpiewała utwór „Bóg się mamo nie pomylił”. W tym momencie wolontariusze przyprowadzili na środek wszystkie dzieci i osoby niepełnosprawne i razem z nimi wysłuchaliśmy artystycznego wykonania tej wzruszającej piosenki, która była dedykacją dla wszystkich rodziców którzy wychowują dzieci niepełnosprawne. Następnie wystąpiła Justyna Rąpała, uczennica klasy V, która zaprezentowała nam kilka utworów muzycznych. Atrakcją tego wydarzenia był również występ taneczny najmłodszych uczniów naszej szkoły, należących do grupy A&J DANCE MIND. Dzieciom czas umiliła Pani Wiosna, która przygotowała dla nich wiele zabaw, piosenek i zagadek. W tym czasie odbył się poczęstunek. Dla rodziców była to okazja do rozmowy, odpoczynku i zabawy. Na ich twarzach widniało ogromne szczęście, gdy patrzyli na swoje pociechy pełne radości. Z kolei DJ Mateo poprowadził zabawę taneczną. Dzieci niepełnosprawne, ich rodzice, nauczyciele oraz wolontariusze chętnie się do niej włączyli. Mogli się w ten sposób zintegrować z podopiecznymi stowarzyszenia. Podczas spotkania zostały również wręczone paczki ze słodyczami, które zgromadzili uczniowie naszej szkoły w ramach akcji „Góra cukierków”.
   Całe wydarzenie było niezwykłym doświadczeniem dla wszystkich Gości i uczestników. Patrząc na dzieci i osoby niepełnosprawne pełne szczęścia i zadowolenia nam samym na twarzach pojawiały się ogromne uśmiechy. W takim momencie uświadamiamy sobie, ile możemy się od nich nauczyć. Dzięki podopiecznym stowarzyszenia zaczynamy doceniać każdą chwilę i czerpać z niej radość. Dochodzimy do wniosku, że to nie my pomagamy dzieciom. To one dają nam ogromne szczęście.
   Jak powiedział Jan Paweł II - „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest jednocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.
   To był pracowity a zarazem przepiękny dzień, kończący Tydzień Miłosierdzia Bożego. Każdy składał swoje SERCE i ochocze dłonie, dlatego wyrażam ogromną wdzięczność wszystkim ofiarodawcom, darczyńcom i tym którzy wspierają nasze działania społeczne na rzecz potrzebującym. Miłość czynna jest najpełniejszą drogą do życia wiecznego ponieważ „miłość nigdy nie ustaje” (1KOR13,8)

Zobacz: zdjęcia

Barbara Duran Prezes Stowarzyszenia WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ
Karolina Niziołek z klasy II gimnazjum oraz pani Barbara Kozioł


Świadectwa Rodziców Osób Niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Nasze Dzieci powstało osiem lat temu na terenie Gminy Ryglice.
I nic nie dzieje się bez przyczyny 21 lat temu urodziłam synka Pawełka niepełnosprawnego, przyszedł strach zastanowienie się co dalej jak żyć i zmienia się plan myślenia i już nic nie jest tak samo, a żyć trzeba dalej. Powstało stowarzyszenie z pomocą dla Pawełka i innych potrzebujących dzieci, lepiej rozumiem innych i wspólnie jest lżej pokonać problemy ponieważ - mamy te same.
Od 3 lat Pawełka nie ma z nami, on zawsze był, i jest bo jest stowarzyszenie które powstało.
Nasze dzieci są kochane i to my uczymy się od nich prawdziwej miłości.
Pozdrawiam i dziękuję.

Renata Kawa - prezes stowarzyszenia „Nasze Dzieci”


Kiedy zostaję dotknięta chorobą, nie mogąc się ruszyć, nie mając siły w dłoniach pytam Pana Boga: Co z moimi talentami? Nigdy wcześniej nie chorowałam, byłam silna, okaz zdrowia. Będąc w szpitalu prosiłam męża, dzieci i całą rodzinę o modlitwę za mnie, abym mogła pełnić wolę Bożą. Pełniąc wolę Bożą Pan Bóg obdarza nas kolejnym dzieciątkiem, owocem naszej miłości. Bardzo byliśmy szczęśliwi mimo mojej słabości. Kiedy robię badania okazuje się, że ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa jest bardzo wysokie. Czułam w sobie ogromny spokój, Pan Bóg pozbawił mnie lęku. Lekarz prowadzący mówi: „Tragedia, pani chora, wiek 44 lata, dziecko chore i nic się nie robi a czas ucieka”, odpowiedziałam: „Zaufamy Panu Bogu, dziecko się narodzi, choćby miał być chore, jest darem Bożym”. Każde kolejne badanie potwierdza choroby dziecka. Jaś rodzi się siłami natury w piątek o godzinie 15:05, zdrowy, piękny chłopczyk-Cud Miłosierdzia Bożego. Jasio rozpoczyna swoje życie z Panem Jezusem uczestnicząc codziennie w Eucharystii. Miłosiernemu Ojcu ofiarowaliśmy nasze dzieciątko. Od dwóch lat nie ma diagnozy ani lekarstwa mojej choroby. Staram się codziennie przyjmować Komunie świętą, Jezus jest dla mnie jedynym lekarstwem jest moją siłą i mocą do życia. Bardzo się cieszę, że pierwsze świadectwo o Miłosierdziu Bożym mogłam przekazać w tygodniu Miłosierdzia Bożego uczestnicząc w uroczystości „Baranka Wielkanocnego” z dziećmi niepełnosprawnymi i ich rodzicami, w mojej miejscowości gdzie się wychowałam w Olszynach.

Grażyna Leśnicka, Wrocław

do góry


Dzień Służby Zdrowia

   7 IV 2016 r. uczniowie naszej szkoły złożyli życzenia pracownikom Ośrodka Zdrowia w Olszynach z okazji Dnia Służby Zdrowia.

mgr Bożena Mężyk

do góry


Rok szkolny 2015/2016 - ostatni sprawdzian
na zakończenie klasy VI

mgr Bożena Mężyk

do góry


„Jeżeli nie wyjdziemy ze swoich czterech ścian nie przekonamy się co jest dalej” - Spotkanie Pasyjne, Rzepiennik Biskupi 20 marca 2016

„Współczesna Weronika nie boi się podać ręki choremu, niepełnosprawnemu, ubogiemu, brudnemu, cierpiącemu człowiekowi. Nie gardzi pijakiem, narkomanem, skazańcem. W nich wszystkich widzi Chrystusa. A kogo w niej widzą ludzie? Wariatkę, Matkę Teresę, która chce zbawiać świat. Pytają: po co to robisz? Po co się narażasz?
Często gdy robimy coś nowego, otoczenie uważa, że nasze działanie nie ma sensu oraz jest stratą czasu. Nierzadko te same osoby, tylko narzekają...
Nie powinno nas to zniechęcać i załamywać. Należy iść pod prąd. Oczywiście warto przyjmować krytykę, analizować ją, ale jej nie ulegać. Jeżeli nie wyjdziemy ze swoich czterech ścian nie przekonamy się co jest dalej.”

W Niedzielę Palmową, 20 marca br. w auli widowiskowej GOK w Rzepienniku Biskupim zebrała się grupa tych, którzy „nie bali się wyjść ze swoich czterech ścian”. Młodzież z kilku miejscowości: Olszyn, Jodłówki Tuchowskiej, Szerzyn, Ołpin i Żurowej przez wiele tygodni poświęcała swój wolny czas aby przygotować niecodzienny, a jednocześnie bardzo współczesny spektakl. „Jezus w wielkim mieście” to misterium, które rozgrywa się co dzień na naszych oczach, a my go nie dostrzegamy.

Armia wolontariuszy, pod wodzą pani Barbary Duran, łamie stereotypy, idzie naprzód z podniesionym czołem. Członkowie stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są” po raz kolejny przygotowali bardzo ciepłe, rodzinne spotkanie dla wszystkich, nie tylko niepełnosprawnych.

O godzinie 15:00 rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana przez o. Adama Rąpałę i ks. Gerarda Stanulę. O. Adam poświecił palmy przygotowane przez dzieci z przedszkola z Olszyn i z Szerzyn.

Po Mszy, zebrani odśpiewali Gorzkie Żale, które stały się wstępem do misterium „Jezus w wielkim mieście”. Atmosfera spotkania była niezwykła. Przedstawienie, uświetnione występami wokalnymi Sylwii Niziołek i Małgorzaty Bąk, spotkało się z serdecznym odbiorem. Trzeba w tym miejscu pogratulować wolontariuszom i ich opiekunom wytrwałości i chęci oraz podziękować za ogrom pracy włożony w przygotowanie.

Na koniec wiersz z dedykacja dla wszystkich członków i wolontariuszy stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są”:

Uczniowie moi, uczenniczki drogie,
ze szkół dla umysłowo niedorozwiniętych,
com wam uczył lat kilka, stracił nerwy swoje,
i wam niechaj poświęcę kilka wspomnień świętych.

Jurku, z buzią otwartą, dorosły głuptasie -
gdzie się teraz podziewasz, w jakim obcym tłumie -
czy ci znów dokuczają na pauzie i w klasie -
i kto twe smutne oczy nareszcie zrozumie.

Janko Kosiarska z rączkami sztywnymi,
z noskiem co się tak uparł, że został króciutki -
za oknem wiatr czerwcowy z pannami ładnymi -
a tobie kto daruje choć uśmiech malutki.

Pamiętasz tamtą lekcję, gdym o niebie mówi,
te łzy co w okularach na religii stają -
właśnie o robotnikach myślałem z winnicy,
co wołali na dworze - nikt nas nie chce nająć.

Janku bez nogi prawej, z duszą pod rzęsami -
grubasku i jąkało - osowiały, niemy -
Zosiu coś wcześnie zmarła, aby nóżki krzywe
szybko okryć żałobnym cieniem chryzantemy.

Wojtku wiecznie płaczący i ty coś po sznurze
drapał się, by mi ukraść parasol, łobuzie -
Pawełku z wodą w głowie i ty niewdzięczniku
coś mi żaby położył na szkolnym dzienniku.

Czekam na was, najdrożsi, z każdą pierwszą gwiazdką -
ze srebrem betlejemskim co w pudełkach świeci -
z barankiem wielkanocnym. - Bez was świeczki gasną -
i nie ma żyć dla kogo.

Ten od głupich dzieci.


ksiądz Jan Twardowski

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Koncert profilaktyczny grupy RYMCERZE
„NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA”!

W czwartek 17 marca 2016 w ZSP w Olszynach młodzież gimnazjalna z gminy Rzepiennik Strzyżewski uczestniczyła w niecodziennym wydarzeniu.

Współczesna młodzież jest pogubiona, a bez właściwych autorytetów i zasad moralnych - może zmarnować swoje życie. Pod wpływem nieodpowiedniego towarzystwa młodzież coraz częściej i śmielej sięga po używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, „dopalacze” chcąc zaimponować rówieśnikom. Dostrzegając te problemy, z inicjatywy nauczycieli i współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, powstał projekt zorganizowania spotkania młodzieży z raperami.

RYMcerze prowadzą projekt profilaktyczny „Nie Zmarnuj Swojego Życia” skierowany do młodzieży. Wspólnie z Apostolskim Ruchem Wiary mają konkretny plan - przekazać w swoim hip-hopie wartości uniwersalne, chrześcijańskie i wskazać drogę lepszego życia. Przekazują profilaktykę w przesłaniu, we własnych historiach walki z nałogami oraz w swojej twórczości.

Zespół RYMcerze tworzą dwaj przyjaciele Jonatan Blank (pseud. Dj Yonas) i Łukasz Bęś (pseud. Bęsiu). Spotkanie RYMcerzy z naszą młodzieżą rozpoczęło się od historii własnych zmagań z uzależnieniami Bęsia i DJ Jonasa. Mini-wykłady były przeplatane utworami artystów. Na zakończenie ochotnicy wzięli udział w konkursie freestyle, promując hasło „Nie zmarnuj swojego życia!”

Na koncercie gościli również Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski pan Marek Karaś, Przewodniczący Rady Gminy pan Zbigniew Bajorek, inspektor GKRPA pani Ewelina Kostrząb, komendant policji z Ciężkowic pan Łukasz Czeluśniak, młodszy aspirant policji pan Waldemar Kopek, dyrektor GOK pani Halina Hołda, nauczyciele oraz uczniowie z gimnazjum z Turzy i Rzepiennika Biskupiego.

Projekt został zrealizowany ze środków przeznaczonych na prowadzenie profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do zorganizowania koncertu, myślę że bardzo owocnego.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Duran


Koncert RYMcerzy w Olszynach
- reportaż filmowy telewizji regionalnej pogorze24.pl

Wrażenia z koncertu

Uważam, że spotkanie to bardzo wiele wzniosło do życia każdego z nas. Pozornie wydaje się to takie odległe, bo „przecież nas to nie dotyczy, my byśmy sobie w tym poradzili”. Jednakże artyści na własnym przykładzie uświadomili nam, jak łatwo jest się wciągnąć w narkotyki, alkohol, czy papierosy. Jednocześnie pokazali, że nawet kiedy upadniemy, możemy powstać i zacząć życie od nowa. Myślę, że osoby te dają ogromną motywację ludziom, którzy chcą wyjść z takich problemów.

Karolina Niziołek - kl. II gim.

do góry


Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
10 marca 2016 r.

   Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekę, weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń.
   Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest reklama biblioteki, zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek, rozbudzanie chęci sięgania po nie oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się dzieciom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.
   W trakcie spotkania uczniowie klasy I dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu obejrzeli przedstawienie przygotowane przez starszych kolegów z klasy V. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie:

My, uczniowie pierwszej klasy,
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy.

I wskazówek i rad książek,
będziemy słuchać z uwagą,
obowiązki czytelnika
traktować z wielka powagą!

PRZYRZEKAMY!

   Na pamiątkę pasowania każde dziecko otrzymało zakładkę do książki, książeczkę do kolorowania, a pani wychowawczyni pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

Zobacz: zdjęcia

bibliotekarz - mgr Bożena Wójcik

do góry


DZIEŃ ORIENTACJI ZAWODOWEJ - OLSZYNY 26.02.2016

   26 lutego już po raz drugi w naszej szkole organizowany był Szkolny Dzień Orientacji Zawodowej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III gimnazjum oraz klasy II. Gościliśmy również uczniów klasy III Gimnazjum w Jodłówce Tuchowskiej.

   Spotkanie to dało uczniom możliwość przyjrzenia się poszczególnym zawodom i zapoznania się z ofertą szkól ponadgimnazjalnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez poszczególne szkoły. Uczniowie mogli obejrzeć pokaz zawodów przygotowany przez ZSP w Tuchowie oraz uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy prowadzonym przez VI LO z Tarnowa. Odważniejsze dziewczyny wyszły ze spotkania z pięknymi fryzurami wykonanymi przez uczennice z OHP w Tarnowie. Ulotki reklamowe rozdawały uczniom roboty skonstruowane przez uczniów ZS Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie. ZSP z Ryglic zadbał o żołądki gimnazjalistów, częstując kunsztownie wykonanymi kanapeczkami. ZS Budowlanych z Tarnowa dokonał przeglądu technicznego sali gimnastycznej z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Prawdziwa ucztą, zwłaszcza dla chłopców były bogato wyposażone stoiska informatyczne i mechaniczne. Atrakcji więc nie zabrakło.
   Tradycyjnie już mogliśmy liczyć na obecność Pań z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie, które przygotowały dla uczniów prelekcję na temat wyboru szkoły i zawodu oraz poprowadziły grę „Chłopska szkoła biznesu”. Wzorem poprzedniego roku, okazuje się że tegoroczni przyszli absolwenci gimnazjum doskonale radzą sobie w dziedzinie przedsiębiorczości.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących placówek:
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Tuchowie
  • Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie
  • Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Tuchowie
  • Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie
  • XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie
  • VI Liceum Ogólnokształcące w ZSO nr 4 w Tarnowie
  • Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach
  • Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Tarnowie oraz Zespół Szkół Niepublicznych w Tarnowie
  • Zespól Szkół Techniczno-Zawodowych ul. Piłsudskiego w Tarnowie

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i zaprezentowanie swoich placówek.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek
Koordynator ds. Doradztwa Zawodowego w Gimnazjum w Olszynach

do góry


„BEZPIECZNY PUCHATEK”

   Od października 2015 r. w klasie I odbywały się zajęcia w ramach realizacji projektu „Bezpieczny Puchatek”. Uczniowie pracując indywidualnie, w grupach oraz z całą klasą rozwiązywali problemy związane z zachowaniem bezpieczeństwa w szkole, w domu, na podwórku oraz w drodze do szkoły i ze szkoły. W tym roku w ramach programu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o Kosmosie. Efektem pracy grupowej są trzy plakaty i gazetka pt. „Jestem bezpieczny”. Na zakończenie zajęć każdy uczeń otrzymał książeczkę pt. „Zostań członkiem klubu” oraz broszurkę dla rodziców.

Po wykonaniu przy pomocy rodziców wszystkich zadań zawartych w książeczce dzieci otrzymały oceny i dyplomy.

Wych kl. I - mgr Marta Gogola

do góry


Program „Mały Mistrz””

   W roku szkolnym 2015/2016 klasa I przystąpiła do Programu „Mały Mistrz”. Skierowany on jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a jego ideą jest propagowanie aktywnej postawy. Formuła „Małego Mistrza” opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych realizowanych na zajęciach z wychowania fizycznego. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką. Bloki te to: Rowerzysta-Turysta, Gimnastyk-Tancerz, Saneczkarz-Narciarz- Łyżwiarz, Piłkarz, Lekkoatleta, Pływak-Wodniak.

Program Małego Mistrza pomaga nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej i współpracującym nauczycielom wychowania fizycznego w:
  • dostosowaniu zajęć w klasach I-III do nowej podstawy programowej,
  • monitorowaniu stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów szkół podstawowych,
  • zintegrowaniu zajęć ruchowych z innymi zadaniami edukacyjnymi.
   Poszczególne bloki dostosowane są między innymi do warunków atmosferycznych oraz do możliwości placówki oświatowej. Wybrane sprawności będą prowadzone przez nauczyciela w ciągu trzech lat nauki w klasach I-III. Z każdym rokiem będą się zwiększać wymagania, którym powinno sprostać dziecko.
   W ramach programu nasza szkoła otrzymała komplet sprzętu sportowego dostosowanego do wieku dzieci, komplet materiałów dla nauczycieli, legitymacje i wlepki dla dzieci. Wychowawca klasy uczestniczył w konferencjach szkoleniowych dla realizatorów programu. Mamy także możliwość korzystania z platformy internetowej programu.
   Na zajęciach z wychowania fizycznego oraz zajęciach z gier i zabaw uczniowie kl. I w ramach zdobywania sprawności Piłkarz uczyli się prawidłowo rzucać i łapać piłki, poznawali różne sposoby odbić, podań i chwytów. Większość potrafi już kozłować lewą i prawą ręką, rzucać celnie do kosza, odbijać sposobem górnym i dolnym oraz przerzucać piłkę przez siatkę, celnie rzucać piłkę do bramki. Wszelkie zabawy z piłką sprawiają dzieciom ogromną radość, rozgrywane „mecze” uczą ich prawidłowych zasad poszczególnych gier sportowych. W ramach przygotowania do zdobycia sprawności Lekkoatleta i Gimnastyk-Tancerz uczniowie wykonywali dużą ilość ćwiczeń i zabaw przygotowujących np. biegi, skoki, ćwiczenia na ławeczkach, drabinkach i materacach oraz ćwiczenia z szarfami woreczkami i skakankami, a także ćwiczenia rytmiczno - ruchowe. Kilku uczniów uczestniczy dodatkowo w zajęciach tanecznych. Dzieci bardzo lubią te zajęcia. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Jednym doskonale wychodziło bieganie, inni nie mieli sobie równych w skokach czy zabawach z piłką. Na zajęciach uczniowie chętnie pobijali swoje własne rekordy i uczyli się zdrowej rywalizacji, a przede wszystkim otrzymywali dużą porcję tak potrzebnego w tym wieku ruchu. Jak widać na załączonych fotografiach zajęcia sprawiały pierwszakom wielką radość, będą kontynuowane w drugim półroczu i zakończą się zdobyciem wybranych sprawności.

Zobacz: zdjęcia

Wych kl. I - mgr Marta Gogola

do góry


WOŚP - 10 STYCZNIA 2016 r.

   XXIV finał WOŚP odbył się dnia 10.01.2016 r. pod hasłem: „PEDIATRIA I GODNA OPIEKA”. Jak co roku wolontariusze wraz z opiekunami SU kwestowali w naszej miejscowości.
   Kwesta przebiegła w sposób pozytywny a co najważniejsze bezpieczny, zgodnie z założeniami sztabu. Każdy z wolontariuszy planowo w umownym czasie wstawił się na miejsce kwestowania i indywidualnie rozliczył się, co potwierdzają otrzymane certyfikaty uczestnictwa.
   Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę WOŚP swoimi datkami. Ogólnie zebrana kwota wynosi: 1665,32 zł

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie SU - Halina Duran, Jolanta Wójcik

do góry


Jasełka w remizie

   Dnia 06.01.2016 r. o godz. 13.00 w Remizie OSP odbyły się coroczne Jasełka i wspólne kolędowanie przygotowane przez uczniów klasy III dla osób starszych i samotnych z naszej miejscowości.
Uczniowie zaśpiewali pastorałki i tradycyjne kolędy, które wszyscy znali i mogli się włączyć we wspólne śpiewanie.
Zaprezentowano widowisko słowno - muzyczne o głębokiej jakże znanej wszystkim tematyce bożonarodzeniowej w sposób nowoczesny, łatwo przemawiający do widza.
Dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji i uczniom za przygotowanie widowiska, a tych którzy ich nie obejrzeli zapraszam do obejrzenia zamieszczonych fotografii.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy III - mgr Halina Duran

do góry


Spotkanie opłatkowe w naszej szkole

   Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Ludzie sobie bliscy gromadzą się przy wspólnym stole, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. W szkole także jest to okres wyjątkowy. Dzieci z wielkim wzruszeniem ubierały choinkę, wykonywały stroiki klasowe i z niecierpliwością czekały na „Jasełka Bożonarodzeniowe”.
   Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów klasy III pod opieką wychowawcy. Nie inaczej było w tym roku - 22 grudnia 2015 r. o godzinie 12.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi dziećmi i osobami niepełnosprawnymi oraz rodzicami uczniów klasy III.
   Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.
   Na koniec były życzenia dla wszystkich obecnych w szkole, wspólne dzielnie się opłatkiem, składanie sobie nawzajem życzeń świątecznych i noworocznych.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy III - mgr Halina Duran

do góry


Czytanie książki przez Pana Wójta przedszkolakom

   W ramach propagowania czytelnictwa wśród dzieci 7.XII.2015 r. do naszego przedszkola przyjechał Pan Wójt Marek Karaś. Przeczytał dzieciom bajkę pt.„Koń i jeleń” i podarował piękne książki do przedszkolnej biblioteki. Nawiązał z dziećmi miły i radosny kontakt, porozmawiał i obiecał jeszcze kiedyś ich odwiedzić.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk - Gorczyńska

do góry


Andrzejki

   Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia Św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy. Jak co roku tak i teraz Samorząd Uczniowski naszej szkoły wraz z opiekunami 25 XI 2015 r. zorganizował dyskotekę andrzejkową. Wzięli w niej udział uczniowie całej szkoły. Jako pierwsi bawili się najmłodsi, czyli klasy 0-3 wraz ze swoimi wychowawcami. Po nich na parkiet od 13:30 wkroczyły dzieci klas 4-6, a od 16:45 bawili się gimnazjaliści. Wieczór andrzejkowy uświetniły dźwięki znanych przebojów. Oprócz tańców były też wróżby, bo to w końcu tradycyjny wieczór wróżb. Każdy kto chciał się dowiedzieć co go czeka w niedalekiej przyszłości mógł sobie powróżyć nawet kilka razy. Niektórzy założyli specjalne stroje, aby jeszcze bardziej wcielić się w rolę wróżbitów. Wszyscy wspaniale się bawili, miło i wesoło spędzili czas. Nad porządkiem i bezpieczeństwem całej imprezy czuwali wychowawcy klas: Pani Barbara Kozioł, Lucyna Pietras, Bożena Mężyk oraz opiekun Samorządu Halina Duran. Serdecznie im dziękujemy za opiekę nad nami. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy równie dobrze się bawić na kolejnej szkolnej dyskotece. Dowodem tego, że zabawa była udana są zdjęcia. Zapraszamy do ich obejrzenia :)

Zobacz: zdjęcia

Justyna Starzyk kl. VI

do góry


Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

   26 listopada 2015 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi w przedszkolu były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Gościem specjalnym była pani bibliotekarka Bożena Wójcik, która zapoznała dzieci z historią powstania pluszowego misia oraz przybliżyła dzieciom najbardziej znane sylwetki misiów - bohaterów literackich. Przeczytała również dzieciom bajkę „Zabawa w chowanego” z książki Anieli Cholewińskiej-Szkolik pt. „Bajki o misiach z czterech stron świata”.
   Salę w której odbywała się impreza przyozdobiły sylwetki misiów malowane specjalnie na tę okazję. Dzieci zaprezentowały swoje maskotki, uczestniczyły w różnych konkursach, tańczyły ze swoimi maskotkami przy misiowych piosenkach. Po wesołej zabawie i wspólnych zabawach z misiami dzieci zgodnie stwierdziły, że miś jest najlepszym przyjacielem człowieka.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk-Gorczyńska

do góry


Spotkanie z panią pielęgniarką

   18 listopada 2015 roku odbyło się spotkanie uczniów klas I - III z panią pielęgniarką. W związku z niedawno przeprowadzoną akcją „Śniadanie daje moc” pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat znaczenia zdrowego śniadania dla ucznia. Wspólnie z dziećmi podawała propozycje zdrowych i smacznych zestawów śniadaniowych do wykorzystania na pierwsze i drugie śniadanie, z uwzględnieniem wartości odżywczych różnych produktów. Zachęcała dzieci do spożywania warzyw i owoców oraz spożywania produktów mlecznych. Wspomniała też o niekorzystnym wpływie słodyczy i kolorowych napojów gazowanych na organizm dzieci. Następnie dzieci zadawały pani pielęgniarce różnorodne pytania, na które cierpliwie odpowiadała prawie przez pół godziny. Na koniec dzieci obiecały pani pielęgniarce, że porozmawiają z rodzicami na temat roli śniadania w życiu uczniów i będą zachęcać rodziców aby przygotowywali im zdrowe śniadania.

Wych kl. I - mgr Marta Gogola

do góry


ŚNIADANIE DAJE MOC

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień, dlatego też 6 listopada 2015 r. uczniowie klas 0-III wzięli udział w programie edukacyjnym: Śniadanie Daje Moc.

Tego dnia wychowawczynie poszczególnych klas zorganizowały zdrowe i kolorowe śniadanie w klasach. To była świetna zabawa dla dzieci, dzięki której najmłodsi uczniowie uczyli się jak ważne jest codzienne, wartościowe śniadanie.

Zgodnie z hasłem „Śniadanie Daje Moc” wspólnie przy stołach uczniowie jedli kolorowe kanapki, które sami przygotowali, smaczne warzywa i soczyste owoce. Pili soki. Dzieciaki miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią jeść na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne.

Mamy nadzieję, że program „Śniadanie Daje Moc” przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania - w domu i szkole.

Zobacz: zdjęcia

mgr Jolanta Wójcik

do góry


Wizyta przedszkolaków w zakładzie krawieckim

   Jednym z tematów kompleksowych w miesiącu październiku był temat „Tańcowała igła z nitką”. Dzieci z oddziału przedszkolnego - grupa 0a i 0c udały się na wycieczkę do pracowni krawieckiej w Olszynach. W zakładzie krawieckim dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały wyposażenie pracowni, nazywały narzędzia pracy krawieckiej, przybory do szycia oraz tkaniny i dodatki. Miały również możliwość obserwowania etapów pracy krawcowej (przygotowanie formy, krojenie materiału, fastrygowanie, przymiarka na manekinie, dopasowanie, zszywanie, wykańczanie, ozdabianie). Dzieci rozmawiały z krawcową zadając również pytania dotyczące jej zawodu. Na pamiątkę dostały w prezencie od pani krawcowej własnoręcznie uszytą lalkę.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Wójcik

do góry


Warsztaty kulinarne w Tuchowie

   05.11.2015 r. odbył się wyjazd klasy II gimnazjum wraz z opiekunami na warsztaty kulinarne do ZSP im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Tuchowie. Warsztaty przebiegały pod nazwą „Piramida zdrowego żywienia”.
   Po dotarciu na miejsce, wicedyrektor ZSP w Tuchowie powitała nas i zaprowadziła do sali, gdzie odbywał się wykład na temat odpowiedniego odżywiania. Omawialiśmy piramidę zdrowego żywienia oraz składniki najważniejszych pokarmów potrzebnych do dobrego funkcjonowania organizmu. Kolejno sami rysowaliśmy takie piramidy i udaliśmy się do kolejnej sali, gdzie mogliśmy spróbować zdrowych hamburgerów, koktajli, lemoniady. W trakcie rozmawialiśmy o ważnych składnikach naszej codziennej diety. Następnie dyrektor ZSP w Tuchowie oprowadził nas po szkole i opowiedział nam o kierunkach oraz specjalizacjach, w jakich można się kształcić w tej placówce. Po skończonych warsztatach wróciliśmy do Olszyn.
   Wyjazd był bardzo udany, gdyż wiele dowiedzieliśmy się na temat zdrowego żywienia oraz bliżej poznaliśmy ZSP w Tuchowie.

Zobacz: zdjęcia

Karolina Niziołek kl. II gim.

do góry


Dzień Patrona

   16 października to szczególna data dla społeczności szkolnej w Olszynach. Otóż tego dnia obchodzimy święto patrona naszej szkoły - Jana Pawła II. W tym roku już po raz czwarty spotkaliśmy się, aby uczcić postać Ojca Świętego. Jest to niezwykle ważna uroczystość nie tylko dla uczniów, lecz również dla nauczycieli, pracowników szkoły, jak i wszystkich mieszkańców naszej miejscowości.

   Obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy o godz. 9:00 w parafialnym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie zgromadziliśmy się na Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz proboszcz - Dariusz Nawalaniec. Po skończonej Eucharystii ustawiliśmy się klasami i za sztandarem podążyliśmy do budynku szkoły. W tym szczególnym dniu, naśladując naszego patrona mogliśmy pomóc osobom z uboższych rodzin składając ofiary na wyjazd na zainicjowane przez Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży. Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewując hymn szkoły. Następnie przemówił Pan Dyrektor, który powitał wszystkich przybyłych gości. Kolejno głos zabrał Pan Wójt Marek Karaś. Wyraził swoją radość ze wspólnego świętowania Dnia Patrona oraz wręczył stypendia naukowe kilku uczniom naszej szkoły. Następnie rozpoczęła się akademia, która została fenomenalnie przygotowana przez p. Bożenę Brzęczek oraz p. Barbarę Kozioł. Mogliśmy usłyszeć wiele wierszy zaprezentowanych przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Olszynach. Prowadzący przybliżyli nam biografię świętego patrona urozmaiconą o ciekawe historie z życia Jana Pawła II. Oglądaliśmy również scenkę przygotowaną przez kilku uczniów gimnazjum ukazującą jedną z wypraw jakie odbywał Karol Wojtyła z młodzieżą. Przedstawienie to pokazało, jak bardzo związany z młodymi ludźmi był nasz patron. Nauczał, wyjaśniał, pomagał rozwiązywać problemy - to właśnie zaprezentowano. W przerwach mogliśmy usłyszeć wiele pieśni religijnych w wykonaniu szkolnego chóru. Na końcu Pan Dyrektor podziękował wszystkim przybyłym gościom za wspólne świętowanie Dnia Patrona i zgodnie z tradycją zaprosił wszystkich zebranych na kremówki - ulubiony przysmak Jana Pawła II. Po skończonej uroczystości wszyscy udaliśmy się do swoich domów.

   Mimo, iż obchodziliśmy Dzień Patrona już po raz czwarty, to każdego roku jest to dla nas niezwykła okazja, by wspomnieć papieża Polaka - świętego Jana Pawła II, który uczył nas jak żyć. Jest to niepowtarzalny dzień, w którym wspólnie oddajemy cześć Ojcu Świętemu, kiedy przypominamy sobie Jego słowa, które na zawsze pozostaną w naszych sercach: „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.

Zobacz: zdjęcia

Karolina Niziołek, kl. II gim.

do góry


Uroczystość w Dąbrach

   18 października 2015 r. odbyły się w Dąbrach uroczystości patriotyczno - religijne upamiętniające 71 rocznicę akcji „BURZA WALKI ODDZIAŁU REGINA II” - Batalionu „Barbara” 16 Pułku Armii Krajowej.
   W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządów, kombatanci, jednostki OSP, drużyny harcerskie, przedstawiciele szkół. Naszą szkołę reprezentowali przedstawiciele Pocztu Sztandarowego, delegacja uczniów i nauczycieli oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.
   Po uroczystościach pod pomnikiem uczniowie i przedstawiciele władz złożyli kwiaty i wieńce.


Rzepiennik Strzyżewski - 71. rocznica akcji Burza
- relacja telewizji tarnowska.tv

Zobacz: zdjęcia

Opiekun SU - mgr Halina Duran

do góry


Dzień Edukacji Narodowej

   W dniu 14 października 2015 roku ZSP w Olszynach świętował Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystą Akademię przygotowała klasa V z wychowawcą panią Barbarą Kozioł we współpracy z Samorządem Uczniowskim pod opieką pani Haliny Duran. Uroczystość prowadzili uczniowie klasy III gimnazjum: Maciej Bąk i Angelika Rąpała. Program artystyczny wzbogacił koncert muzyczny dedykowany nauczycielom i pracownikom obsługi w wykonaniu Małgorzaty Bąk z klasy III gimnazjum i Justyny Rąpały z klasy V szkoły podstawowej. Przedstawiciele samorządu wręczyli nauczycielom symboliczne kwiaty jako wyraz wdzięczności za przekazywaną wiedzę i podziękowanie za trud wychowania. Po części artystycznej Pan Dyrektor Zespołu Szkół Stanisław Kozioł wręczył nagrody wyróżniającym się w pracy nauczycielom. Nie zabrakło również życzeń od przedstawicieli rady rodziców. Życzenia dla nauczycieli przekazała przewodnicząca rady rodziców pani Anna Ryndak.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca kl. V
mgr Barbara Kozioł

do góry


XV Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II

   8 października 2015 r. wraz z opiekunami wyruszyliśmy na XV Pielgrzymkę Szkół im. Jana Pawła II, która odbył się pod hasłem „Jan Paweł II - Patron Rodziny”.
   Spod szkoły wyjechaliśmy o godz. 5.00, a na miejsce dotarliśmy około 9.30. Mieliśmy jeszcze chwilę czasu przed rozpoczęciem Mszy Św. więc postanowiliśmy zobaczyć Klasztor Jasnogórski. Msza święta rozpoczęła się o godz. 11.00, a homilię wygłosił ksiądz biskup Henryk Tomasik.
   W spotkaniu wzięło udział 450 pocztów sztandarowych szkół noszących imię Jana Pawła II z całej Polski i jedna z Litwy. Na placu przed wałami zgromadziło się ok. 20 tysięcy pielgrzymów. W dużym skupieniu przeżyliśmy to wydarzenie. Po zakończeniu Eucharystii wyruszyliśmy w dalszą podróż do Centrum Jana Pawła II do Krakowa.

Dzięki pielgrzymce mogliśmy bardziej zbliżyć się do świętego Jana Pawła II.

Zobacz: zdjęcia

Julia Rąpała - kl. IIIa gim.

do góry


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

   Dnia 24.09.2015r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie klas IV-VI i gimnazjum, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 21 kandydatów. Komisja wyborcza składała się z przedstawicieli poszczególnych klas. Opiekunowie SU czuwali nad prawidłowym przebiegiem glosowania, a po jego zakończeniu komisja dokonała obliczenia głosów.
   Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły osoby o największej liczbie głosów z przydziałem czynności na bieżący rok szkolny 2015/2016.
   Największą liczbę głosów otrzymała Angelika Rąpała uczennica klasy IIIb gimnazjum i tym samym została wybrana na przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego.
Wszystkim uczniom biorącym udział w głosowaniu dziękujemy.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun SU - mgr Halina Duran
mgr Jolanta Wójcik

do góry


Narodowe Czytanie - Olszyny 4 września 2015

   4 września br. Zespół Szkół w Olszynach wziął udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, prowadzonej przez Kancelarię Prezydenta RP. Była to już druga edycja tej akcji w naszej szkole. W tym roku wspólnie ze społecznością szkolną czytali przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Gminy Rzepiennik Strzyżewski Panem Markiem Karasiem na czele. Inaugurując wspólne czytanie Pan Wójt podkreślił rolę wykształcenia w prawidłowym odbiorze literatury. Takie teksty jak „Lalka” B. Prusa, czytana w tym roku, wymagają od czytelnika pewnej dojrzałości i wiedzy z takich dziedzin jak historia czy ekonomia.

Zaangażowanie osób z różnych środowisk jest przykładem dla młodych ludzi, że czytanie to wciąż modne i interesujące zajęcie, a książka to nie przeżytek ale niezastąpiona forma edukacji, relaksu i zabawy.

Zespól Szkół w Olszynach znalazł się w gronie 1000 pierwszych uczestników akcji, dzięki czemu otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP pamiątkową pieczęć, którą mógł uzyskać każdy uczestnik spotkania.

Wzorem poprzedniego roku, spotkaniu towarzyszyła akcja KSIĄŻKA ZA KSIĄŻKĘ oraz zbiórka książek do biblioteki szkolnej.

W tym roku dodatkową atrakcją była WYSTAWA LALEK.

Specjalne podziękowania należą się tym, którzy w tym roku włączyli się we wspólne czytanie:

  • Pan Wójt Marek Karaś
  • Pan Sołtys Teofil Bąk
  • Pan Wacław Walaszek
  • Pani Barbara Kozioł
  • Pani Bożena Mężyk
  • Pani Renata Gogola
  • Ks. Marcin Kilian
  • Bartosz Mężyk
  • Sylwia Niziołek
  • Natalia Mężyk
  • Konrad Kamiński
  • Katarzyna Dziuban
  • Karolina Niziołek

Zobacz: zdjęcia

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji i mamy nadzieję, ze w przyszłym roku również spotkamy się na wspólnym czytaniu.
mgr Bożena Brzęczek

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk