Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z ycia szkoy :. .2013/2014

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2013/2014

  1. Pobyt na zielonej szkole w Pogorzelicy
  2. VII Dzień Rodziny
  3. Wycieczka do Tarnowa
  4. Ognisko przedszkolaków
  5. Dzień Matki w przedszkolu
  6. „III Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym”
  7. Wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszynach
  8. Wycieczka klasy VI pod pomnik poległych lotników
  9. Święto Pracownika Służby Zdrowia
  10. Wyjazd do Krakowa 03.04.2014
  11. Sprawdzian szóstoklasisty
  12. XVII Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej
  13. „Neony przy rowerze” - projekt zrealizowny przez uczniów klas I gim.
  14. Festiwal Zawodów w Krakowie
  15. XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Dziecięcej
  16. Pasowanie na czytelnika - 7 marca 2014 r.
  17. „Światło STOP-u przy rowerze” - projekt zrealizowny przez uczniów
    klas I gim.
  18. WALENTYNKI
  19. Klasowa inscenizacja „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza - Projekt edukacyjny w kl. I gimnazjum
  20. „Zwyczajni-niezwyczajni” projekt edukacyjny w oparciu o lekturę „Kamienie na szaniec” realizowany w kl. II gimnazjum
  21. Występ kwintetu saksofonowego
  22. Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
  23. Dzień Babci i Dziadka - kl. IV
  24. WOŚP - 14 STYCZNIA 2014
  25. Opłatek dla starszych i samotnych
  26. Spotkanie opłatkowe w szkole
  27. „Paczka świąteczna”
  28. Spotkanie z policjantem
  29. Bezpieczny Puchatek - program edukacyjny
  30. Andrzejki
  31. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU
  32. Cała szkoła czyta - szkolna akcja głośnego czytania
  33. „ŚNIADANIE DAJE MOC”
  34. OPIEKA NAD GROBAMI POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY
  35. Halloween
  36. Dzień Patrona w oczach Uczniów
  37. Ślubowanie klasy pierwszej
  38. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
  39. Uroczystość w Dąbrach
  40. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II - 10.10.2013 r.
  41. Wycieczka po gminie
  42. Wycieczka do Krościenka-Szczawnicy-Nowego Sącza
  43. Wybory do SU
  44. Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14

Pobyt na zielonej szkole w Pogorzelicy

   Po raz drugi uczniowie naszej szkoły brali udział w wyjeździe na zieloną szkołę - tym razem do przepięknej Pogorzelicy nad Morzem Bałtyckim.
Uczniowie wraz z opiekunem w dn. 09.06.2014 r. - 20.06.2014r. przebywali w Ośrodku Wczasowym „KRYSTYNA” realizując program Zielonej Szkoły. Podstawowym celem programu było zapewnienie dzieciom wypoczynku w klimacie nadmorskim, korzystnym dla zdrowia w miejscu ekologicznie czystym, w bezpośrednim zasięgu jodu i soli. Istotnym elementem programu były również działania wychowawcze i edukacyjne.
   Realizacji tych celów sprzyjało miejsce pobytu - ciekawe pod względem turystyczno-krajoznawczym tereny nadmorskie. A zatem dzieci poznały elementy krajobrazu nadmorskiego (plaża, klify), cechy klimatu, roślinność nadmorską i ptactwo wodne. Sprzyjały temu codzienne wycieczki i spacery nad morzem. Każdy dzień zielonej szkoły był pełen atrakcji. Za nami wycieczka kolejką wąskotorową do Trzęsacza, gdzie oglądaliśmy ruiny kościoła - zabytek klasy "0" (stoi on na klifie). Kościół zbudowany został w XV w. w odległości 2 kilometrów od morza i jego pozostałości są dziś przykładem niszczycielskiej siły morza.
Przez Trzęsacz przebiega 15 południk długości geograficznej wschodniej wyznaczający czas środkowoeuropejski.
W Multimedialnym Muzeum na 15 Południku poznaliśmy wzruszającą historię o Zielenicy, córce króla Bałtyku i historię osady rybackiej.
Płynęliśmy statkiem w porcie w Kołobrzegu, poznaliśmy historię Pomnika Zaślubin Polski z Morzem.
Pieszo udaliśmy się do Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Obejrzeliśmy 23 miniatury latarń. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:10.
Wyszliśmy na latarnię morską w Niechorzu. Z galerii można oglądać piękne widoki na plażę. Odbyła się tez całodniowa wycieczka do Szczecina połączona ze zwiedzaniem schronów z II wojny światowej, spacerem Wałami Chrobrego i zwiedzaniem Zamku Książąt Pomorskich. Uczniowie mieli do dyspozycji salę TV, boisko do siatki plażowej, do koszykówki, piłki nożnej, basen i dyskoteki. Podziwialiśmy również zachód słońca.
Ponadto odbyło się wiele konkursów: wybory Miss i Mistera, „Bitwa na głosy”, „Mam talent”, „Neptunalia” i ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz śpiewem biesiadnych piosenek. Podkreślam, że nasi uczniowie czynnie i chętnie brali udział we wszystkich organizowanych konkursach. Miss Pogorzelica 2014 r. została uczennica Patrycja Mikrut.
Pobyt minął nam bardzo szybko. Pogoda dopisała. Zielona szkoła była dla wszystkich wspaniałą przygodą. Wiele uczniowie mogli zobaczyć i wielu rzeczy się nauczyć. Na miejsce dotarliśmy w piątek w godzinach porannych pełni wrażeń i zadowoleni z mile, atrakcyjnie i aktywnie spędzonych dni w Pogorzelicy.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun - mgr Halina Duran

do góry


VII Dzień Rodziny

   15 czerwca 2014 roku po raz siódmy w naszej szkole odbył się festyn - Dzień Rodziny.

Po powitaniu zebranych na sali gimnastycznej gości, prowadzące część artystyczną uczennice klasy I gimnazjum (Izabela Ryndak, Patrycja Mężyk) przedstawiły program uroczystości.

Mieliśmy okazję obejrzeć pokaz tańca w wykonaniu najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Jodłówce Tuchowskiej. Opiekunem grupy jest pani Anna Siwek, która prowadzi zajęcia nauki tańca towarzyskiego. Dla zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania grupy tanecznej w naszej szkole w roku szkolnym 2014/2015. Następnie swoje umiejętności zaprezentowali Maciej Bąk, Paweł Bąk, Witold Bąk i Szymon Salabura, którzy w niesamowicie krótkim czasie ułożyli kostki Rubika oraz zorganizowali turniej Speedcubingu. Zwyciężyli Mateusz Bąk z klasy V, Witold Bąk z klasy Ia gim. oraz Dominik Mikrut z klasy VI.

Miłe wrażenia dla ucha i oka zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Strażacka z Rzepiennika Strzyżewskiego i mażoretki oraz Młodzieżowy Zespół Ludowy z Rzepiennika Suchego. Poza tym uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty wokalne (Kasia i Paulina Dziuban, Natalka Mężyk, Justyna Rąpała, Adrian Bąk, Kasia Bąk), taneczne (Natalia Iwańska, Ewelina Żyrkowska) oraz sprawnościowe (Oliwia Rąpała).

Po zakończeniu części artystycznej odbył się pokaz „Fizyka bawi i uczy” w wykonaniu uczniów klasy II gimnazjum, tradycyjne już rozgrywki sportowe: na stadionie mecz piłki nożnej (ojcowie pokonali synów wynikiem 5:3) oraz mecz piłki siatkowej na sali gimnastycznej. Rodzice walczyli również o tytuł Mistrza Ortografii, którym został pan Jan Ryndak.

Na terenie szkoły można było zobaczyć prace plastyczne naszych obecnych uczennic – Weroniki Bień i Anny Niziołek oraz absolwentek szkoły - Agnieszki Gogoli, Marii Gogoli i Magdaleny Bąk, które studiują na akademiach sztuk pięknych. Można również było zjeść ciastko, wypić kawę lub herbatę, zjeść kiełbaskę z grilla i darmowego hamburgera oraz skorzystać z placu zabaw i zatańczyć do przebojów zagranych przez lokalny zespół Kwinto.

Zobacz: zdjęcia

mgr Małgorzata Kras - opiekun SU

do góry


Wycieczka do Tarnowa

   W dniu 4.06.2014 r. klasa czwarta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach wraz z wychowawcą Panią Bożeną Mężyk oraz z nauczycielami Panią Barbarą Kozioł i Panią Jolantą Lenard była na wycieczce w Tarnowie. Celem wycieczki było wyjście do teatru i zwiedzenie muzeum. Uczniowie zebrali się rano przed budynkiem szkoły. Autokar z wycieczką wyruszył około godz. 8:30. Na miejscu byliśmy o godz. 9:30. Najpierw poszliśmy do Teatru im. Ludwika Solskiego. Tam jeszcze przed rozpoczęciem spektaklu spacerowaliśmy po holu, oglądając rysunki wykonane przez dzieci z różnych szkół. Później rozpoczęło się przedstawienie pt. „Alicja w krainie czarów”. Spektakl wszystkim bardzo się podobał. Niektórzy z nas po raz pierwszy oglądali grę aktorów na żywo. Po wyjściu z teatru wycieczka udała się do Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Tam oglądaliśmy różne eksponaty, których nie wolno było dotykać oraz uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez Pana historyka. Mogliśmy też spróbować pisać gęsim piórem. Robiliśmy sobie również pamiątkowe zdjęcia. Oglądaliśmy wykopaliska archeologiczne, portrety sławnych Polaków, założycieli Tarnowa oraz przymierzaliśmy „kostiumy rycerzy”, szable, dyby, kajdanki. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był McDonalds. Tam wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas. I to był już koniec wycieczki.
   Klasa wróciła do autokaru, a następnie do swojej szkoły. Powrót był ok. godz. 16:00. Chociaż była to krótka wycieczka, to bardzo udana, przebiegła w miłej atmosferze i na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Zobacz: zdjęcia

Justyna Starzyk - kl. IV

do góry


Ognisko przedszkolaków

   Jak co roku na Dzień Dziecka zorganizowaliśmy dla dzieci ognisko, które przygotowały mamy z trójek klasowych. Ognisko rozpaliliśmy na placu zabaw. Dzieci samodzielnie piekły kiełbaski na patyku, które potem bardzo im smakowały, niektórzy prosili o dokładkę. Dzieci wesoło i przyjemnie spędziły czas. Podczas pobytu przestrzegały zasad bezpieczeństwa oraz dowiedziały się, gdzie można palić ognisko.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawczynie przedszkola

do góry


Dzień Matki w przedszkolu

   26 maja dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły swoje mamy i pana Dyrektora do przedszkola z okazji Dnia Matki. Aby uczcić to święto dzieci przygotowały różne piosenki, tańce i przedstawienia. Dzieci 5 letnie pokazały inscenizację „Ukryty skarb”, a dzieci 6 letnie „Robot dla mamy”. Potem śpiewały piosenki dla mam, recytowały wiersze i zatańczyły krakowiaka, trojaka, kaczuszki, grozika, poleczkę, a chłopcy zaprosili mamy do walca. Mamy brały udział w konkursach, w których nagrodą były cukierkowe korale. W miłej i radosnej atmosferze złożyły życzenia swoim mamom i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Po części artystycznej dzieci zaprosiły mamy na słodki poczęstunek.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawczynie przedszkola

do góry


„III Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym”

   10 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Olszynach miało miejsce niesamowite wydarzenie jakim było spotkanie z osobami niepełnosprawnymi z okolicznych miejscowości oraz dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Rzuchowej w ramach „III Spotkania z Barankiem Wielkanocnym”.
Mottem tegorocznego spotkania były słowa Jana Pawła II: „Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu”.
Koordynatorem tego przedsięwzięcia była p. Barbara Duran, która od kilkunastu lat sprawia, że osoby, które na co dzień zamknięte w domu mogą spotkać się, wspólnie cieszyć się i bawić.
Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. koncelebrowanej przez księdza proboszcza Dariusza Nawalańca, ks. kanonika Tadeusza Kalickiego, ks. prałata Stanisława Bąka. Następnie uczestnicy spotkania mogli obejrzeć spektakl „Smerfy” przygotowany przez zespół teatralny Skrzat z Gminnego Domu Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim oraz „Zagroda Szczęścia” w wykonaniu dzieci niepełnosprawnych i wolontariuszy. Wspólną zabawę dla uczestników spotkania poprowadził zespół muzyczny „Magic Bend”, a bal rozpoczęto polonezem którego prowadzili tancerze Gabrysia i Artur.
   Całe to przedsięwzięcie nie miałoby miejsca, gdyby nie ofiarność i hojność sponsorów, pracy rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.
Na wyróżnienie zasługuje także praca wolontariuszy, którzy sprawowali opiekę nad zaproszonymi dziećmi oraz wspólnie bawili się z nimi.
   „Wielkanocne spotkania z Barankiem” to nie tylko zabawa, ale również okazja do zwiększenia świadomości związanej z problemem niepełnosprawności oraz dysfunkcyjności wychowawczej i społecznej rodzin. Głównym ich celem jest integracja osób niepełnosprawnych ze sprawnymi. Przynoszą one wiele korzyści dla wszystkich, uczą tolerancji, współpracy, wrażliwości oraz otwartości na drugiego człowieka. Niepełnosprawni są dla sprawnych inspiracją, źródłem refleksji prowadzącej do tego, że ich życie staje się bogatsze.
   Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie oraz uświetnienie tej uroczystości należą się gorące podziękowania.

Zobacz: zdjęcia

p. Barbara Duran

do góry


Wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszynach

   W dniu 5 maja 2014 r. uczniowie kl. III szkoły podstawowej odbyli wycieczkę do OSP w Olszynach. Celem wycieczki było złożenie życzeń przedstawicielom OSP w związku z ich świętem. Wspólnie przygotowaliśmy klasową laurkę wraz z życzeniami. Strażacy opowiedzieli uczniom o swojej pracy. Dokonali prezentacji remizy strażackiej wraz z jej wyposażeniem oraz wozu strażackiego. Zaprezentowali ubiór, w którym uczestniczą w akcjach gaszenia pożarów. Każdy z uczniów miał możliwość ubrania strażackiego hełmu. Uczniowie pod opieką strażaków mogli wsiąść do wozu strażackiego i poczuć się przez chwilę prawdziwymi strażakami. Następnie zadawali pytania związane z akcją gaszenia pożarów. Strażacy przygotowali dla dzieci słodki upominek.
   Wycieczka była bardzo pouczająca, ponieważ wzbogaciła wiedzę uczniów na temat trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca kl. III - mgr Barbara Bąk

do góry


Wycieczka klasy VI pod pomnik poległych lotników

   W związku z tematyką regionalizmu, na języku polskim uczyliśmy się o tragedii samolotu „Liberator” - zestrzelonego w czasie II wojny światowej w Olszynach. Dnia 8.04.2014r. wybraliśmy się pod pomnik poległych lotników. Oto kilka słów o tej wojennej tragedii.
   W nocy z 16/17 sierpnia 1944r. o godz. 2:18 doszło do katastrofy samolotu Liberator EW 2752 lecącego z Włoch z zaopatrzeniem wojskowym dla powstańców Warszawy. W okolicy Grybowa samolot został zaatakowany i zestrzelony przez niemiecki myśliwiec. Spadł w Olszynach i zginęła cała załoga: kapitan, pilot Zygmunt Pluta (lat 31), sierżant, pilot Brunon Malejka (lat 27), porucznik, nawigator Tadeusz Jencka (lat 27), kapral, radiotelegrafista Józef Dudziak (lat 20), plutonowy bombardier Bernard Wichrowski (lat 21), plutonowy mechanik Jan Marecki (lat 27) oraz plutonowy strzelec Jan Florkowski (lat 24). Pogrzeb odbył się 19 sierpnia 1944r. w Olszynach. Po wojnie ich ciała ekshumowano i pochowano na cmentarzu wojskowym w Krakowie. 7 września 1969r. w pobliżu miejsca katastrofy wzniesiono pomnik dla uczczenia tragicznej śmierci lotników. W dniu 17 sierpnia 2010r. w Olszynach została odsłonięta i poświęcona nowa tablica upamiętniającą tą katastrofę.
   Ze szkoły wyruszyliśmy wraz z opiekunami: Panią Barbarą Kozioł i Panią Bożeną Wójcik. Wolnym krokiem szliśmy w stronę pomnika. Gdy dotarliśmy, zapoznaliśmy się z tablicą wyjaśniającą okoliczności katastrofy. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Tragiczną śmierć poległych w Olszynach lotników uczciliśmy minutą ciszy. Każdy z nas wyobrażał sobie to zdarzenie, które miało miejsce 70 lat temu. Jesteśmy wdzięczni ludziom, dzięki którym dziś nasz kraj jest wolny. Możemy się uczyć i realizować swe marzenia. Po chwili przemyśleń udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.
    Sądzę, iż ta wycieczka pomogła zrozumieć nam to tragiczne zdarzenie z czasów II wojny światowej. Uważam, że każdy mieszkaniec Olszyn powinien znać tę historię. Dzięki tej wyprawie dowiedzieliśmy się, jaką cenę trzeba zapłacić za wolność. Prawdę o tych czasach wyraża cytat umieszczony na tablicy pamiątkowej: „Jeżeli życie oddałeś słusznej sprawie, ona zwycięży”.

Karolina Niziołek - klasa VI szkoły podstawowej

do góry


Święto Pracownika Służby Zdrowia

   Jak każdego roku w kwietniu obchodzimy Święto Pracownika Służby Zdrowia. Dlatego 7 kwietnia 2014 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się do miejscowego Ośrodka Zdrowia, aby podziękować Pani Doktor, pielęgniarkom, rehabilitantom oraz pracownikom obsługi za ich obecność i pomoc, życząc wszelkiej pomyślności w pełnieniu tak ważnej misji jaką jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun SU - mgr Halina Duran

do góry


Wyjazd do Krakowa 03.04.2014

We czwartek, 3 kwietnia klasy II i III gimnazjum uczestniczyły w edukacyjnej wycieczce do Krakowa.
Celowo użyłam słowa edukacyjnej, gdyż program wyjazdu zawierał same edukacyjne elementy. Rozpoczęliśmy od udziału w półtoragodzinnym wykładzie z chemii, gdzie mogliśmy obejrzeć doświadczenia, jakich w warunkach szkolnych się nie przeprowadza - czyli powtórka z chemii.
Potem szybki spacer pod Wawel - element rekreacyjny. Na Wzgórzu Wawelskim odbyliśmy podróż po zakamarkach Zamku Królewskiego, katedry i grobów królewskich - czyli powtórka z historii z elementami kultury regionalnej.
Na koniec w multikinie Zakopianka obejrzeliśmy film „Kamienie na szaniec” - wzruszająca opowieść o przyjaźni i wojnie - czyli powtórka z języka polskiego.
Myślę, ze wyjazd nikogo nie znudził, a dla klasy trzeciej był nietypową formą powtórki przed egzaminem.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Sprawdzian szóstoklasisty

   W dniu 1 kwietnia 2014 uczniowie klasy szóstej pisali swój pierwszy poważny egzamin - sprawdzian szóstoklasisty. Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9:00 i trwał godzinę zegarową. Z testem zmierzyło się 27 uczniów. Sprawdzian składał się z 24 zadań, w tym 20 zamkniętych.

Wszystkim uczniom życzymy jak najlepszych wyników!

ZSP w Olszynach

do góry


XVII Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Diecezji Tarnowskiej

   28 III 2014 r. w tarnowskim seminarium odbyło się XVII Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1999 roku w Starym Sączu: „Święci nie przemijają”.
   Forum rozpoczęła Droga Krzyżowa. Następnie w seminaryjnej auli odbyło się spotkanie z biskupem Andrzejem Jeżem oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zabawie i Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Męcinie.
Ze względu na zbliżającą się kanonizację Jana Pawła II tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy wymiar. Podczas Mszy Św. obecne były relikwie błogosławionego oraz buty, w których chodził papież.
Na zakończenie uczestnicy Forum otrzymali medaliki z wizerunkiem błogosławionego, a wkrótce świętego Papieża Polaka.
   Forum było również okazją do zaprezentowana dorobku wybranych szkół, a mianowicie: Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Męcinie, Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Skrzydlnej, Zespołu Szkół im. Bł. Jana Pawła II w Szymbarku oraz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Olszynach. Reprezentantami naszej szkoły na Forum byli: Pan dyrektor mgr inż. Stanisław Kozioł, ks. Dariusz Nawalaniec, nauczyciele: Panie Halina Duran i Bożena Wójcik, uczniowie - Paulina Niziołek, Kinga Grędel i Błażej Starzyk, przedstawiciele Rady Rodziców Panie Barbara Gurbisz i Jolanta Rąpała oraz Pan Wiesław Łaskawski.
   Na tę okazję przygotowaliśmy: wydanie specjalne „Gadżetki” poświęcone patronowi szkoły, folder o szkole, prezentacje multimedialne, albumy związane z osobą Jana Pawła II oraz „ciasteczka z sentencją” wykonane przez rodziców: Aleksandrę Mężyk i Renatę Ryndak.
   Przygotowania do prezentacji szkoły trwały prawie pół roku z dużym zaangażowaniem zarówno ze strony dyrekcji, nauczycieli, dzieci i rodziców. Wszystkim należą się serdeczne podziękowania.

Prezentacja multimedialna wykonana przez uczniów kl. II gim. w składzie: Damian Łaskawski, Szymon Salabura, Mateusz Bajorek,
Daniel Wójcik, Dawid Smalarz, Jakub Zbylut.

Wrażenia po Forum Szkół im. Jana Pawła II uczennic Pauliny Niziołek i Kingi Grędel - kl. III gimnazjum.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Wójcik

do góry


„Neony przy rowerze” - projekt zrealizowny
przez uczniów klas I gim.

   Serdecznie zapraszam do obejrzenia kolejnego projektu pt. „Neony przy rowerze”, zrealizowanego w ramach zajęć technicznych w klasie Ia i Ib gim. Celem niniejszego projektu było zastosowanie wiedzy o elementach elektronicznych (diodach), obwodach elektrycznych i lutowaniu w praktyce. Uczniowie zaprojektowali neony, które póżniej wkomponowali w koła roweru. Neony obracając się wraz z kołem wywołują ciekawy efekt świetlny, dodatkowo polepszają widoczność rowerzysty na drodze po zmroku.

Kl. Ia gim.

Film nr 1

Film nr 2

Film nr 3

Prezentacja nr 4 (klikaj myszką na prezentacji aby przeglądać)


Kl. Ib gim.

Film nr 1

Film nr 2

Film nr 3

Prezentacja nr 4 (klikaj myszką na prezentacji aby przeglądać)

Nauczyciel zajęć technicznych:
mgr Marcin Bąk

do góry


Festiwal Zawodów w Krakowie

21 marca br. uczniowie klasy trzeciej gimnazjum uczestniczyli w targach zawodów zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego.
W ramach Festiwalu Zawodów w Małopolsce, szkoły podzielone na siedem sektorów prezentowały na czym polegają poszczególne zawody. Zgrupowano je w siedmiu branżach: turystyczno-gastronomicznej, informatyczno-elektronicznej, budowlanej, społeczno-medycznej, rolno-przetwórczej, mechaniczno-mechatronicznej oraz usługowej.
   Oprócz szkół zawodowych w gronie 120 wystawców znalazły się szkoły średnie, policealne oraz wyższe - publiczne i prywatne, uniwersytety i politechniki. Co ważne, uczestnicy mogli sprawdzić ofertę nauki za granicą. Na liście wystawców zagranicznych znalazły się na m.in. uczelnie i szkoły z Chorwacji, Francji, Kanady, Niemiec, Słowacji czy Wielkiej Brytanii.
   Ponadto na Targach można było spotkać przedstawicieli: policji, straży pożarnej i wojska, m.in. takich szkół jak Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych czy Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się indywidualne konsultacje z doradcami zawodowymi, którzy badali predyspozycje młodych ludzi.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek

do góry


XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Dziecięcej

   12 marca 2014 r. odbyła się XIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Dziecięcej. Tradycyjnie jak co roku w konkursie wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas I-III szkół podstawowych Gminy Rzepiennik Strzyżewski. W repertuarze wykonawców znalazły się wiersze znanych i lubianych autorów, m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Małgorzaty Strzałkowskiej, Natalii Usenko, Hanny Niewiadomskiej i innych. Recytatorzy wykazali się bardzo wysokim poziomem interpretacji wybranych wierszy. Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim wychowawcom klas I-III za trud, który włożyli w przygotowanie uczniów do konkursu.
   Jury w składzie: p. mgr Barbara Kozioł i p. mgr Bożena Brzęczek, p. mgr Bożena Wójcik ogłosiło następujący werdykt:

I miejsce

  • Martyna Duran - Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Strzyżewskim
  • Roksana Ryndak - Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Biskupim

II miejsce

  • Jan Łaś - Szkoła Podstawowa w Turzy
  • Natalia Habas - Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Suchym

III miejsce

  • Monika Niziołek - Szkoła Podstawowa w Olszynach

Wyróżnienie

  • Michał Wszołek - Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Suchym

Nagroda publiczności

  • Monika Burkot - Szkoła Podstawowa w Turzy
   Po zakończeniu konkursu Pan Dyrektor wręczył zwycięzcom nagrody w postaci książek, a wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy. Uczestnicy konkursu otrzymali również książkowe upominki od pani dyrektor GOK Haliny Hołdy.

   Laureatom i uczestnikom konkursu gratulujemy.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy konkursu

do góry


Pasowanie na czytelnika - 7 marca 2014 r.

   Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem tej uroczystości jest przygotowanie dzieci do swobodnego i samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zapoznania się z książką i tego jak należy się z nią obchodzić.
   W uroczystości wzięli również udział uczniowie kl. IV, którzy przygotowali inscenizację pt. „Książki witają uczniów klasy I”.
   Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów, którego słowami potwierdziły swoją wolę zostania czytelnikiem.
Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały zakładki do książek oraz dyplom pasowania dla całej klasy. Dla wielu był to początek przygody z biblioteką, która mamy nadzieję będzie trwała latami.

Zobacz: zdjęcia

Bibliotekarz - mgr Bożena Wójcik

do góry


„Światło STOP-u przy rowerze” - projekt zrealizowny przez uczniów klas I gim.

Metoda projektów jest jedną z metod nauczania, polega ona na samodzielnym realizowaniu przez uczniów zadania przygotowanego przez nauczyciela na podstawie wcześniej ustalonych założeń.
   W I półroczu na zajęciach technicznych w klasach I gim., zaproponowałem uczniom podjęcie się realizacji projektu pt. „Światło STOP-u przy rowerze”. Głównym celem projektu (oprócz wykonania działającego światła) było zastosowanie zdobytej wiedzy o obwodach elektrycznych w praktyce. Uczniowie podzielili się na kilkuosobowe grupy, nauczyciel nakreślił ogólną koncepcję działania światła STOP-u, następnie grupy opracowały swoje własne pomysły (które skonsultowały z nauczycielem) i przystąpiły do pracy. Po wyznaczonym terminie, uczniowie zaprezentowali efekty swoich działań na forum klasy - po czym nastąpiła ocena.
   Zachęcam wszystkich serdecznie do obejrzenia kilku wybranych filmów i prezentacji wykonanych przez uczniów kl. Ia i Ib gim. z przebiegu projektu.

Kl. Ia gim.

Film nr 1

Film nr 2

Prezentacja nr 3 (klikaj myszką na prezentacji aby przeglądać)


Kl. Ib gim.

Film nr 1

Prezentacja nr 2 (klikaj myszką na prezentacji aby przeglądać)

Nauczyciel zajęć technicznych:
mgr Marcin Bąk

do góry


WALENTYNKI

   18 lutego, z niewielkim opóźnieniem, uczniowie naszej szkoły obchodzili Walentynki. W tym dniu wszyscy mniej lub bardziej zakochani mieli okazję wyznać swoje uczucia osobom, które darzą sympatią. Specjalnie dla nich Samorząd Uczniowski przygotował pocztę walentynkową, która przekazywała liściki z walentynkowym wierszykiem wybranej osobie.

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie SU

do góry


Klasowa inscenizacja „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza
- Projekt edukacyjny w kl. I gimnazjum

Drama jest niekonwencjonalną metodą pedagogiczną, w której wchodzenie w określone role, improwizacje nauczyciela i uczniów pozwalają kreować rzeczywistość. Drama ma duże walory wychowawcze. Może być wykorzystana do swoistego „wyciszenia” wewnętrznego dzieci i skupienia uwagi na treściach opracowywanych w procesie edukacji. Ułatwia i przyspiesza naukę oraz wszechstronne dojrzewanie dziecka do społecznego i twórczego życia. Umożliwia aktywne zdobywanie indywidualnych i zespołowych doświadczeń w prezentacji i rozwiązywaniu różnorodnych problemów.

Cele dramy:
  • rozwijanie człowieka, dokonywanie w nim pozytywnych zmian;
  • kształcenie wrażliwości uczniów;
  • doskonalenie umiejętności o uczuciach: własnych, wewnętrznych przeżyciach, stanach, lękach, kłopotach, radościach;
  • wyrażanie stanów psychicznych, uzewnętrznianie uczuć;
  • uświadomienie własnej indywidualności przy jednoczesnym poszanowaniu odrębności innych;
  • kształcenie określonych zachowań społecznych;
  • panowanie nad emocjami, koncentracją, współdziałanie w grupie;
  • doskonalenie mimiki, ekspresji, operowanie ciałem;
  • wzbogacanie słownictwa, frazeologii, zakresu pojęć;
  • rozwijanie fantazji, pobudzanie do aktywności, odkrywanie rzeczy nowych;
  • przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu poprzez umiejętne i świadome korzystanie z dóbr kultury (muzyki, tańca, pantomimy, teatru).
Klasy pierwsze Gimnazjum przez kilka tygodni pracowały nad przygotowaniem przedstawienia. W każdej grupie wyznaczyłam reżyserów, którzy musieli zając się resztą. Uczniowie sami przygotowywali scenografię, kostiumy, charakteryzację. Aktorzy opracowywali interpretację głosowa i ruch sceniczny. Do tej pory przedstawienia tego typu prezentowane były tylko na forum klasy. Tym razem jednak poszerzyliśmy krąg odbiorców. Klasy Ia i Ib mogły oglądać nawzajem swoje spektakle i krytycznie oceniać pracę kolegów. Na przedstawienie do kl. Ia zaproszeni zostali również uczniowie kl. V szkoły podstawowej.
   Myślę, że obydwie grupy bardzo dobrze wywiązały się z powierzonych im zadań. Przyznaję, ze oglądając próby miałam pewne wątpliwości jednak efekt końcowy był ciekawym zaskoczeniem. Pojawiło się wiele oryginalnych pomysłów, grupy potrafiły się porozumieć i efektywnie współpracować.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek

do góry


„Zwyczajni-niezwyczajni” projekt edukacyjny
w oparciu o lekturę „Kamienie na szaniec”
realizowany w kl. II gimnazjum

Literatura lat wojny i okupacji jest ważnym elementem edukacji polonistycznej i kulturalnej w gimnazjum. Teksty te mają nie tylko znaczenie literackie ale również historyczne. Okres II wojny światowej to czas próby dla ówczesnych młodych ludzi. Zachowania, wybory, trudy życia i śmierć w imię Ojczyzny opisuje Aleksander Kamiński w powieści „Kamienie na szaniec”.
   Bohaterowie tej książki reprezentują wartości i pojmowanie patriotyzmu, które jest obce współczesnemu młodemu pokoleniu.
Projekt edukacyjny „Zwyczajni-niezwyczajni” miał przybliżyć młodzieży sylwetki bohaterów lektury i wskazać, że byli tak jak oni młodymi, pełnymi radości i marzeń ludźmi, którym wojna odebrała wszystko.

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Występ kwintetu saksofonowego

   28 stycznia 2014 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli możliwość wysłuchania koncertu muzycznego w wykonaniu uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod kierunkiem pana Edwarda Madeja. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka standardów muzycznych min. „Zimę” A. Vivaldiego, etiudę F. Chopina, polonez W. Kilara oraz kilka kolęd. Występ nagrodzony został gromkimi brawami uczniów.

Zobacz: zdjęcia

do góry


Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

   22 stycznia 2014 r. w naszej szkole zebrali się wyjątkowi goście - Babcie i Dziadkowie. Czekały na nich uśmiechnięte wnuczęta, które na tę szczególną okazję przygotowały wiersze, życzenia, piosenki i tańce. Dzieci przygotowały również samodzielnie wykonane laurki i ramki na zdjęcia. Dziadkowie i babcie ze wzruszeniem oglądali popisy swoich wnucząt i nagradzali ich gromkimi brawami. Na pewno przyjemnie było im usłyszeć od swoich wnucząt najlepsze życzenia zdrowia, długich lat życia, pociechy z wnucząt i szczęścia w rodzinie.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawczynie przedszkola

do góry


Dzień Babci i Dziadka - kl. IV

   W dniu 21 stycznia 2014 r. w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie organizowane przez klasy IV z okazji Święta Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały inscenizację pt. „Podziękowania dla Babci i Dziadka”, słodkie upominki i laurki, konkursy na wesoło, oraz zaprezentowały występ teatrzyku pt. „Przemiana Mikołajka”. Podczas poczęstunku była okazja do rozmowy i wspomnień. Wszystkim dopisywały dobre humory. Mamy nadzieję, że Babcie i Dziadkowie miło spędzili czas.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy: mgr Bożena Mężyk

do góry


WOŚP - 14 STYCZNIA 2014

   Wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przyczyniamy się do tego by grała nam ona „do końca świata i jeden dzień dłużej”.
   Cieszymy się, że wolontariusze z naszej szkoły dzielnie zbierali pieniądze do orkiestrowych puszek, bez względu na doskwierający chłód. Zebrana kwota w 22 finale WOŚP wynosi 2161,56zł.

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie SU

do góry


Opłatek dla starszych i samotnych

   W dniu 5.01.2014 odbyła się uroczysta Wigilia w Remizie OSP dla osób starszych, samotnych i chorych, której organizatorem był Caritas, działający przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach. Wigilię rozpoczęły Jasełka w wykonaniu uczniów kl. III. Mali aktorzy przybliżyli zebranym gościom wydarzenia biblijne związane z okresem Bożego Narodzenia. Zebrani na sali goście zainspirowani przez dzieci chętnie włączyli się i wspólnie śpiewali kolędy. Występy nagrodzono gromkimi brawami oraz słodyczami. Zaprezentowane przedstawienie wprowadziło gości w atmosferę minionych Świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz: zdjęcia

Wych. kl. III mgr Barbara Bąk

do góry


Spotkanie opłatkowe w szkole

   20 XII 2013 w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach odbyła się uroczysta Wigilia dla nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Spotkanie opłatkowe rozpoczęły „Jasełka” w wykonaniu uczniów kl. III. Przy żłóbku betlejemskim uczestnicy jasełek mieli okazję zaprezentować piękne sceny Bożego Narodzenia. Mali aktorzy wcielając się w role pastuszków, trzech króli, aniołków, Maryi, Józefa oraz dzieci kłaniali się Bożej Dziecinie ofiarując swoje dary. Matka Boża owinęła małego Jezusa w pieluszki i tuliła do serduszka śpiewając kolędę „Lulajże Jezuniu”. Pastuszkowie złożyli skromne dary, a trzej królowie obdarowali małego Jezusa złotem, kadzidłem i mirrą. Chór anielski słowami kolęd przypominał zgromadzonym, że Boże Narodzenie to czas wiary, nadziei i miłości.

Zobacz: zdjęcia

Wych. kl. III mgr Barbara Bąk

do góry


„Paczka świąteczna”

   Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do akcji „Świąteczna paczka” dla wychowanków Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Rzuchowej. Przygotowana paczka została przekazana do Ośrodka przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego w dniu 20 grudnia 2013 r. na ręce Mikołaja, który w tym dniu odwiedził dzieci.
   Serdeczne podziękowania kieruję do uczniów i nauczycieli za zaangażowanie i miły gest, który sprawił dzieciom ogromną radość.

Opiekun SU - mgr Halina Duran

do góry


Spotkanie z policjantem

   13 grudnia 2013 r. odbyło się w klasie pierwszej spotkanie z policjantem, który mówił o zasadach jakie powinni uczniowie przestrzegać znajdując się na drodze. Uczniowie otrzymali również elementy odblaskowe, co zwiększa bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły.
   Na zajęciach lekcyjnych poruszane są tematy związane z bezpieczną drogą, organizowane pogadanki o potrzebie i korzyściach noszenia elementów odblaskowych. Niektórzy uczniowie klasy I brali też udział w organizowanym konkursie „Bezpieczna droga do szkoły”

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy - mgr Halina Duran

do góry


Bezpieczny Puchatek - program edukacyjny

   „Klub Bezpiecznego Puchatka” to program edukacyjny, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawiania bezpieczeństwa najmłodszych uczniów klas podstawowych. W roku szkolnym 2013/2014 klasa pierwsza po otrzymaniu materiałów edukacyjnych wraz ze scenariuszami zajęć przystąpiła do realizacji projektu. Uczniowie otrzymali broszurki, które wraz z wychowawcą i rodzicami starannie uzupełniały. Rodzice również otrzymali książeczki z informacjami o tematyce bezpieczeństwa. 25 listopada przy współudziale Pani Dyrektor uczniowie podsumowali swoją wiedzę uczestnicząc w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa.
   Ważnym elementem tych działań była edukacja dzieci - uświadomienie rozmaitych niebezpieczeństw oraz nauczenie, jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia. Certyfikat udziału w projekcie został umieszczony na gazetce klasowej.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy 1 - mgr Halina Duran

do góry


Andrzejki

   Zabawa andrzejkowa to czas tańców, wróżb i konkursów. W czwartek 28 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, na której można było skorzystać z wróżb u znamienitych wróżek, gdyż gwarantowały spełnienie wszystkich marzeń - oczywiście z przymrużeniem oka. Nie zbrakło tradycyjnych zabaw z magicznymi kolorami, kartami i ukrytymi przedmiotami. Wszystko po to, aby kultywować tradycję ludową i dać szansę na spełnienie ludowej pieśni: „Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju, wolę swoją okaż, najmilszego pokaż”.
   Odbyła się wspaniała zabawa w rytmach dyskotekowych. Organizacją imprezy zajęli się uczniowie wraz z opiekunami SU. Z tego bardzo udanego dnia oprócz niezapomnianych wrażeń, pozostały zdjęcia.

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie SU

do góry


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

   25 listopada świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione duże i małe pluszaki. Organizatorami imprezy były wychowawczynie oddziału przedszkolnego wraz z dziećmi, a zostały na nią zaproszone dzieci z I klasy wraz z wychowawczynią i pani bibliotekarka. Imprezę rozpoczęły występy artystyczne przedszkolaków (śpiew piosenek o misiu z improwizacją ruchową, recytacje wierszy, animacja opowiadania o „Małym zielonym misiu”). Całość przeplatana była konkursami: układanie puzzli, nawijanie na patyk sznurka ze słoikiem miodu, zlizywanie miodu z talerzyka. Dla zwycięzców były nagrody (kartonowe misie na kredki i długopisy), a dla wszystkich uczestników nagrody pocieszenia. Dzieci miały okazję wysłuchać historii pluszowego misia przedstawionej przez panią z biblioteki, a także wziąć udział w dyskusji o swoich ulubionych misiach. Przedstawiciele SU przekazali dzieciom zabawki zebrane podczas zorganizowanej w szkole akcji „Zabawka dla przedszkolaka”. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy „Order pluszowego misia”, który ma przypominać dzieciom o tym miłym święcie. To był pełen wrażeń dzień. Mamy nadzieję, że obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia na stałe wejdą w naszą szkolną tradycję.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawczyni - mgr Barbara Bąk

do góry


Cała szkoła czyta - szkolna akcja głośnego czytania


Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza. Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Kto nie czyta, nie nadąża za zmianami we współczesnym świecie, ponieważ ciągle lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy.

   21 i 22 listopada uczniowie klas pierwszych gimnazjum zorganizowali dla swoich młodszych kolegów nietypowe spotkanie literackie - spotkanie z powieścią Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”.
Każda z klas przygotowała piękne czytanie fragmentów powieści i zaprosiła uczniów z 6 i 5 klasy szkoły podstawowej wraz z Panią Barbara Kozioł, nauczycielem języka polskiego.
Zaproszeni goście mogli wysłuchać ciekawych fragmentów powieści oraz obejrzeć albumy plastyczno-literackie opracowane na podstawie lektury.
Spotkanie to miało na celu nie tylko rozbudzenie ciekawości co do treści lektury wśród młodszych uczniów ale również uwrażliwienie gimnazjalistów na piękno czytanego słowa i sens czytania. Dzięki takim spotkaniom samotne, zakurzone książki zaczynają na nowo odżywać, a wraz z nimi nasza wyobraźnia i wrażliwość.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek

do góry


„ŚNIADANIE DAJE MOC”

   Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego w dniu 8 listopada 2013 r. w naszej szkole uczniowie kl. I i II tradycyjnie wspólnie przygotowali zdrowe śniadanie. Rodzice jak zwykle stanęli na wysokości zadania i zaopatrzyli dzieci we wszystkie potrzebne produkty. Uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawców z radością wspólnie przygotowali pełnowartościowe śniadanie. Podstawą były kanapki, owoce i warzywa, a dopiero po ich zdegustowaniu dzieci mogły poczęstować się słodyczami. Nie było mowy o chipsach i napojach gazowanych. W czasie przygotowań i wspólnego posiłku odbyły się pogadanki na temat roli śniadania w życiu uczniów oraz wartości odżywczych przygotowanych posiłków. Wspólne przygotowanie i jedzenie śniadania dało okazję do kształtowania umiejętności higienicznego spożywania posiłku, współpracy w grupie i dzielenia się z innymi. W czasie przerw uczniowie zaprosili na poczęstunek swoich starszych kolegów. Produktów było tyle, że wystarczyło dla wszystkich. Na końcu odwiedził nas Pan Dyrektor i Pani Dyrektor, którzy poczęstowali się kanapkami i bardzo pochwalili naszą akcję. W trakcie rozmów poprzedzających wspólne śniadanie uczniowie poznawali zasady zdrowego odżywiania, a przy pomocy pani bibliotekarki akcja została zarejestrowana na zdjęciach.

Dziękujemy rodzicom za wsparcie i poważne podejście do problemu. Mamy nadzieję, że troska o zdrowe odżywianie Waszych dzieci nadal będzie Wam towarzyszyć. Rodzicom przypominamy również że na stronie internetowej http://www.sniadaniedajemoc.pl można znaleźć dużo ciekawych informacji, a nawet przepisy jak przygotować dzieciom zdrowe posiłki.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca kl. 2 - mgr Marta Gogola

do góry


OPIEKA NAD GROBAMI POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY

   Podobnie jak w latach poprzednich tak i w tym roku, uczniowie naszej szkoły sprawowali opiekę nad miejscami pamięci narodowej w naszej miejscowości: cmentarzem z okresu pierwszej wojny światowej, gdzie spoczywa 172 żołnierzy niemieckich i rosyjskich, pomnikiem poległych lotników upamiętniającym katastrofę lotniczą, w wyniku której śmierć poniosła siedmioosobowa załoga samolotu Liberator EW 275 R niosąca pomoc powstańcom warszawskim oraz pomnikiem grunwaldzkim powstałym w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem.
   W tygodniu poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych wychowawcy wraz ze swoimi klasami udali się na cmentarz oraz pod pomniki, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Przy okazji nauczyciele i dzieci mogli zobaczyć odnowiony cmentarz, gdzie wybudowano nowe betonowe stelle, na których zamontowano odnowione żeliwne krzyże i tabliczki inskrypcyjne.
   W dzień Wszystkich Świętych w tych szczególnych dla Olszyn miejscach, znicze zapalili uczniowie gimnazjum.

Zobacz: zdjęcia

Dyrektor szkoły
mgr inż. Stanisław Kozioł

do góry


Halloween

   Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, jednak i w Naszej Szkole nie tylko na lekcjach języka angielskiego widoczne są elementy tradycji anglosaskiej: 24 października odbyła się dyskoteka dla wszystkich klas, podczas której wybrano najlepsze kostiumy Halloweenowe. Głosami uczniów klas 1-3 sp zwyciężyła Oliwia Rąpała (kl. 1), w klasach IV-VI najlepsze przebranie miał Konrad Kamiński (kl. V), a w gimnazjum Wiktoria Dudek (kl. Ia). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Zobacz: zdjęcia

Małgorzata Kras
Jolanta Lenard

do góry


Dzień Patrona w oczach Uczniów

   Już po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Ta nowa, piękna tradycja, tworzącą historię naszej szkoły jest wydarzeniem niezwykle ważnym dla całej naszej szkolnej społeczności.
   Uczniowie klas gimnazjalnych mieli okazję wypowiedzieć się na temat tej uroczystości w formie sprawozdania. W konkursie literackim wzięło udział blisko stu gimnazjalistów. Spośród wszystkich prac wybrałam te, które w najciekawszy sposób relacjonowały obchody Dnia Patrona.
Najlepsze prace, wnikliwe i ciekawe, zredagowane poprawnie świadczą o dojrzałości piszących i umiejętności pisania o rzeczach ważnych.

Oto wyróżnieni uczniowie:
Joanna Wójcik kl. III - Czytaj...
Magdalena Piekarz kl. III - Czytaj...
Izabela Ryndak kl. Ib - Czytaj...
Patrycja Olkiewicz kl. Ia - Czytaj...
Michał Ryndak kl. Ia - Czytaj...
Witold Bąk kl. Ia - Czytaj...


   Zwycięzcom gratuluję i zapraszam do lektury wyróżnionych prac.

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Ślubowanie klasy pierwszej

   Uroczystość ślubowania klasy pierwszej to niezwykle ważny dzień dla pierwszoklasistów, ich wychowawcy i rodziców. O tym, że najmłodsi są już gotowi do wstąpienia w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II świadczyć mogło ich zachowanie oraz zaprezentowane wiersze i piosenki.
Całości przyglądali się rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście.
   Aktu pasowania na ucznia dokonał Pan Dyrektor Szkoły - mgr inż. Stanisław Kozioł. Uczniowie klasy pierwszej otrzymali pamiątkowy „Akt Pasowania na Ucznia”, drobne upominki od kolegów i koleżanek z klas II.
Po głównej uroczystości odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Przed maluchami wiele trudu w osiągnięciu wiedzy. Życzę im wiele radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz wielu sukcesów w szkole.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy I - mgr Halina Duran

do góry


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

   14 października 2013 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uroczysta akademia rozpoczęła się o godz. 9:00. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami. Specjalnym gościem uroczystości był Pan Grzegorz Burkot, który przyjechał z Urzędu Gminy, aby wręczyć wyróżnionym uczniom stypendia Wójta Gminy Rzepiennik Strzyżewski. Akademia prowadzona była przez uczniów klasy piątej. Dla wszystkich nauczycieli przygotowane zostały upominki. Po krótkiej przerwie nastąpiła druga część uroczystości - pasowanie pierwszoklasistów. Dzieci ślubowały uczyć się pilnie i chętnie, kochać swoją ojczyznę, dbać o dobre imię klasy i szkoły. Po ślubowaniu Pan Dyrektor uroczyście w obecności wszystkich pasował ich na uczniów. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki od starszych kolegów z klasy drugiej.

Zobacz: zdjęcia

Wiktoria Rąpała i Aleksandra Walaszek - kl.VI

do góry


Uroczystość w Dąbrach

   13 października 2013 r. przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział we Mszy Świętej odprawionej w Dąbrach na cmentarzu poległych partyzantów z plutonu Regina II 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Mieszkańcy Gminy Rzepiennik Strzyżewski, przedstawiciele władz samorządowych oraz wielu instytucji naszego regionu oddali hołd poległym partyzantom. Po nabożeństwie złożony został wieniec przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie.

Zobacz: zdjęcia

mgr Katarzyna Bąk

do góry


Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II - 10.10.2013 r.

   Ogólnopolską pielgrzymkę Rodziny Szkół im. Jana Pawła II zorganizowano już po raz 13.
Na doroczne spotkanie modlitewne przybyli księża, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci oraz dzieci i młodzież szkół noszących imię bł. papieża Jana Pawła II - łącznie 17,5 tys. osób z 1200 szkół z całej Polski. Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny wymiar, ponieważ w tym roku Rodzina Szkół im. Jana Pawła II obchodzi 15-lecie istnienia.
   Podczas uroczystości kustosz Centrum Jana Pawła II w Krakowie ks. Jan Kabziński przekazał Rodzinie Szkół relikwie błogosławionego papieża - dar metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Relikwie zostaną na stałe umieszczone w radomskim seminarium. Następnie będą odwiedzać parafie, gdzie działają szkoły noszące imię Jana Pawła II.
   O godz. 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem 398 pocztów sztandarowych. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz szkół im. Jana Pawła II. W homilii duszpasterz szkół prosił młodych ludzi o dawanie świadectwa swojej wiary w swoim otoczeniu - wśród kolegów i bliskich. Apelował do uczniów, by od patrona uczyli się zawierzenia Bogu i Maryi.
   Naszą szkołę w spotkaniu reprezentowało 43 osoby w tym pani dyrektor, nauczyciele, rodzice oraz dzieci z klas V-VI i młodzież z klas I-III gimnazjum. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki otrzymali pamiątkowe krzyżyki, znaczki i śpiewniki.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy pielgrzymki

do góry


Wycieczka po gminie

   20 września 2013 r. odbyła się wycieczka uczniów kl. V po Gminie Rzepiennik Strzyżewski. Na samym początku zwiedziliśmy Urząd Gminy, gdzie pan informatyk oprowadził nas po całym obiekcie. Mogliśmy nawet usiąść na fotelu pana wójta oraz pana sekretarza gminy oraz wejść prawie do każdego pokoju urzędniczego.
   Kolejnym miejscem zwiedzania była piekarnia, gdzie pan Grzegorz przedstawił nam cały proces powstawania i wypieku chleba i bułek. Na zakończenie spotkania każdy dostał do spróbowania rogalika z czekoladą. Następnie pojechaliśmy do Kąśnej by zwiedzić przepiękny dworek Paderewskiego. Tam obejrzeliśmy film archiwalny dotyczący życia i działalności Ignacego Jana Paderewskiego oraz oglądnęliśmy wystawy eksponatów; poszliśmy jeszcze nad staw.
   Ostatnim punktem wycieczki było Skamieniałe Miasteczko w Ciężkowicach - rezerwat przyrody, gdzie mogliśmy podziwiać głazy i skałki oraz zakupić pamiątki.
   Po udanej wycieczce wróciliśmy do domu.

Zobacz: zdjęcia

Katarzyna Dziuban kl. V

do góry


Wycieczka do Krościenka-Szczawnicy-Nowego Sącza

   27 września 2013 r. odbyła się wycieczka w Pieniny, która zorganizowana została dla osób biorących udział w kolędzie misyjnej. Wyjazd poprzedzony został Mszą Św. w miejscowym kościele. Nasze wędrowanie rozpoczęliśmy od Krościenka, skąd wyruszyliśmy w góry, by zdobyć szczyt Trzech Koron. Pogoda była wyjątkowo piękna. Świeże górskie powietrze i piękne krajobrazy napawały wszystkich pozytywną energią. Gdy byliśmy już bliscy zdobycia szczytu, czuliśmy się jak himalaiści. Będąc już na samym szczycie wszyscy byli pod wielkim wrażeniem pięknych widoków, które uwiecznione zostały na naszych aparatach. Nie wszystkim jednak udało się zdobyć szczyt, a to z powodu lęku wysokości. Zejście z gór było już łatwiejsze i trwało krócej niż wspinaczka. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni powrócili do autokaru, by udać się w dalszą drogę. Kolejnym punktem wycieczki była Szczawnica, gdzie każdy mógł kupić sobie pamiątkę z gór. Na zakończenie wyjazdu zagościliśmy do McDonaldsa. Po posileniu się wróciliśmy już do domu. Wszyscy miło wspominają tę wycieczkę i z utęsknieniem oczekują kolejnej.

Zobacz: zdjęcia

Paulina Niziołek i Kinga Grędel - kl. III gim.

do góry


Wybory do SU

   17 września 2013 roku odbyły się w naszej szkole wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Olszynach.
   Udając się do komisji wyborczej, w której zasiedli losowo wybrani przedstawiciele każdej klasy, uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum przystąpili do głosowania podczas drugiej przerwy.
   Głosowanie przebiegło pomyślnie, a po podliczeniu wszystkich głosów spośród czternastu kandydatów funkcję Przewodniczącego objął Michał Łabuda z klasy III gim., zaś jego Zastępcą został Mateusz Rąpała (kl. II gim.).
   Frekwencja wyniosła jedynie 30%, dlatego apelujemy, by w przyszłym roku każdy skorzystał z przysługujących mu praw wyborczych.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun SU: mgr Małgorzata Kras

do góry


Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14

   Rok szkolny 2013/14 rozpoczął się 2 września 2013 r. Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Olszynach, a następnie wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej w ZSP w Olszynach. Pan Dyrektor przywitał serdecznie uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły oraz przybyłych rodziców. Wszystkich uczniów zachęcał do rozsądnego poszukiwania wiedzy, do udziału w szkolnych uroczystościach, konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych, które pozwolą na zdobycie dodatkowych wiadomości i umiejętności, do korzystania z pomocy nauczycieli w trakcie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, a także w sytuacjach trudnych. Apelował do uczniów: bądźcie aktywni i włączajcie się w życie szkoły. Zwrócił również uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą, na poszanowanie zdrowia swojego i kolegów oraz wzajemnej życzliwości. Pan Dyrektor podkreślił, że do solidnej uczniowskiej postawy zobowiązuje nas patron szkoły Jan Paweł II. Na zakończenie Pan Dyrektor życzył wszystkim nauczycielom wytrwałości oraz sukcesów w pracy, uczniom, aby na koniec roku szkolnego każdy mógł powiedzieć: zrobiłem wszystko na co było mnie stać, rodzicom - zadowolenia z pracy swoich dzieci.

mgr Barbara Kozioł

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk