Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z ycia szkoy :. .2012/2013

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2012/2013

  1. SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA „ZIELONEJ SZKOLE” WE WŁADYSŁAWOWIE - CHŁAPOWIE
  2. Wycieczka integracyjna do Zakopanego - Bańskiej Niżnej
  3. Dzień Rodziny 2013
  4. Wycieczka klas V i VI do Parku Miniatur w Inwałdzie
  5. Wycieczka gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimia
  6. Spotkanie przedszkolaków ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszynach
  7. „WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ” - spotkanie integracyjne w Faściszowej
  8. „Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym”
    dla dzieci i osób niepełnosprawnych
  9. SPEKTAKL TEATRALNY NA ŻYWO - „DZIADEK DO ORZECHÓW”
  10. Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
  11. Praca metodą projektu na lekcjach języka polskiego
  12. Dzień Służby Zdrowia
  13. Udział w Targach Edukacyjnych - Festiwal Zawodów w Małopolsce
  14. Dzień św. Patryka
  15. WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE
  16. Spotkanie integracyjno - karnawałowe w Kielanowicach
  17. Dzień Babci i Dziadka
  18. WŚRÓD NOCNEJ CISZY ...
  19. Projekt - „Bezpieczny Puchatek”
  20. Święto Pluszowego Misia w przedszkolu
  21. Program - „Śniadanie daje moc”
  22. Dzień Patrona
    „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”
  23. Pielgrzymka do Częstochowy w ramach XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
  24. Sprawozdanie z wycieczki dzieci z kolędniczych grup misyjnych - Szczawnica-Tylmanowa-Stary Sącz
  25. Sprawozdanie z realizacji Projektu Ekologicznego „Supertajna Misja Kryptonim Andrzej”
  26. Sprawozdanie z XIV Forum Tarnowskiej Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Gródku
  27. 73 Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
  28. Wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA „ZIELONEJ SZKOLE” WE WŁADYSŁAWOWIE - CHŁAPOWIE

   Dnia 10 czerwca 2013 roku o godzinie 19.30 wyruszyliśmy autokarami z Rzepiennika Biskupiego do Władysławowa - Chłapowa.
   Do celu dotarliśmy 11 czerwca w godzinach porannych. Pełni wrażeń zabraliśmy nasze bagaże i udaliśmy się do hotelu „Baltic”. Celem wyjazdu było kształtowanie wśród uczniów higienicznego trybu życia poprzez zdrowe odżywianie i korzystanie z dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu oraz wyrabianie proekologicznej postawy.
Nasz pobyt obfitował w wiele atrakcji:
  • piesze wycieczki wzdłuż wybrzeża oraz najbliższej okolicy,
  • gry i zabawy na plaży, placu zabaw i boiskach sportowych na terenie ośrodka wypoczynkowego,
  • wycieczka autokarowa do Gdańska, Gdyni i Sopotu,
  • wycieczka autokarowa na Półwysep Helski,
  • rejs statkiem połączony ze zwiedzaniem portu we Władysławowie,
  • ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem piosenek,
  • dyskoteki,
  • konkursy - „Mam talent”, „Jeden z dziesięciu” i „Konkurs czystości”.
   Zorganizowane wycieczki autokarowe miały na celu zwiedzanie najstarszych zabytków Gdańska, obserwację świata wodnego w Oceanarium w Gdyni, oraz obserwację fok podczas karmienia w Fokarium na Helu. Odwiedziliśmy również stadion PGE ARENA w Gdańsku.
   W ramach pakietu animacji zagwarantowanego przez organizatora, uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach sportowych, w zajęciach kickboxingu, tańca hip-hopu oraz na krytym basenie.
   Zwiedziliśmy również Latarnię morska, Oceanpark i Ośrodek Sportu w Cetniewie. Codziennie odwiedzaliśmy morze i korzystaliśmy z morskich kąpieli. W wolnych chwilach uczniowie korzystali z bilardu i Internetu.

   Uczniowie i wychowawcy będący pierwszy raz na „Zielonej Szkole” uczestniczyli w „Chrzcie morskim” – niezwykłym spotkaniu z Neptunem na który złożyło się:
  • przejście wyznaczonej trasy z jednoczesnym wykonywaniem zadań,
  • spotkanie z Neptunem – chrzest morski, nadawanie morskich imion, ślubowanie,
  • powrót wesołym korowodem do ośrodka.
   Na zakończenie pobytu zostały wręczone dyplomy i nagrody zwycięzcom i uczestnikom konkursów.
   Nasz pobyt szybko minął. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Szymbark. Wróciliśmy do domu w piątek 21 czerwca w godzinach porannych. Wspomnienia z pobytu na „Zielonej Szkole” na długo pozostaną w pamięci każdego uczestnika. Pozostaje wspomnienia i żal, że czas upływa tak szybko.
   Nasi uczniowie zasługują na szczególną pochwałę, ponieważ ich sposób bycia i zachowania były wzorowe i budziły zachwyt wszystkich, którzy mieli z nimi styczność.
   Szczególne słowa podziękowania i uznania kieruję w stronę organizatorów wypoczynku dla dzieci.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun: mgr Halina Duran

do góry


Wycieczka integracyjna do Zakopanego - Bańskiej Niżnej

   Po raz kolejny dzieci, osoby niepełnosprawne oraz wolontariusze z naszej okolicy miały możliwość spotkania się i spędzenia razem kilku dni w urokliwym miejscu i w miłej atmosferze. Otóż w dn. 14-16 czerwca 2013 r. odbyła się wycieczka integracyjna do Zakopanego – Bańskiej Niżnej w ramach projektu „Wszystkie dzieci nasze są”. Organizatorem całego przedsięwzięcia była pani Barbara Duran, która wszystko to zaplanowała, zorganizowała i poprowadziła. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc Zakopanego i okolicy. U stóp Giewontu zwiedzili przepiękne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach – wotum wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II w zamachu. Z widowni skoczni narciarskiej, a także z Gubałówki mogli podziwiać uroki miasta i okolicy. Niewątpliwie duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiło Morskie Oko, gdzie dotarliśmy po trzech godzinach marszu. Atrakcją wycieczki była również kąpiel w basenach termalnych w Szaflarach, gdzie ciepła woda dostarczana jest z odwiertu głębinowego. Dzieci miały również możliwość przejazdu wyciągiem krzesełkowym na górę Wżdar oraz zjechać torem saneczkowym w Kluczkowcach.
   Wyjazd ten był wspaniałą lekcją obcowania z osobami niepełnosprawnymi, dostarczył wielu okazji do okazywania im pomocy, podania pomocnej dłoni, porozmawiania czy wspólnej zabawy. Natomiast nagrodą i dowodem wdzięczności był z ich strony wspaniały uśmiech na buzi.

Opiekun wycieczki - mgr Bożena Wójcik

Zobacz: zdjęcia

Przeżycia i relacje wolontariuszy

   Wyjazd ten przyniósł mi wiele nowych doświadczeń, przygód i emocji. Osoby niepełnosprawne po raz kolejny udowodniły nam, że można zachować optymizm i pogodę ducha bez względu na ciężką sytuację życiową. Opieka nad nimi sprawiała nam radość, ale nie zawsze była łatwa.

Kamila Zając ZSP w Olszynach

   Wycieczka umożliwiła nam poznanie wielu nowych kolegów i otwarcie się na innych. Przez trzy dni podziwialiśmy górskie krajobrazy i zwiedzaliśmy atrakcje Tatr. Podczas wyjazdu spotkaliśmy się z życzliwością i okazywaniem serca przez przypadkowe osoby. Dla nas wolontariuszy najpiękniejszą rzeczą był uśmiech na twarzach dzieci po wejściu na Morskie Oko czy na dyskotece.

Katarzyna Wójcik ZSP w Szerzynach

Jedziemy dziś daleko hen do Zakopanego,
tam dzieci się wspinają na skocznię,
gdzie wszyscy skakają.
Na Gubałówkę się wspinamy,
piękne widoki podziwiamy.
Nasze piękne Morskie Oko
choć tak wysoko,
to wszyscy bez zawahania wchodzą.
Choć już nogi bardzo bolą,
to nasi podopieczni dają nam nadzieję,
bo one choć niepełnosprawne
idą hen przed siebie.
Wycieczka ta wspaniała, super doskonała.
Opiekunowie bardzo fajni, a podopieczni doskonali.

Barbara Wójcik ZSP w Ołpinach

do góry


Dzień Rodziny 2013

   W niedzielę, 9 czerwca w naszej szkole po raz kolejny odbył się coroczny festyn rodzinny. Impreza jest organizowana od kilku lat przy pomocy Samorządu Uczniowskiego (pod czujnym okiem p. Haliny Duran oraz p. Małgorzaty Kity), wszystkich nauczycieli, rodziców oraz sponsorów. W tym roku część artystyczna była prowadzona przez uczennice klasy II gimnazjum - Marlenę Słowik i Patrycję Mikos. Natomiast część rozrywkowa przez Karolinę Bień oraz Karolinę Piekarz.
   Jak co roku, festyn rozpoczął Pan Dyrektor Zespołu Szkół Stanisław Kozioł, uroczystym powitaniem wszystkich gości, którzy zebrali się na sali gimnastycznej.
   Część artystyczną zapoczątkował pokaz sztuk karate, zaprezentowany przez uczniów i nauczycieli szkoły karate. Występ ten przykuł uwagę wielu widzów, którzy byli pod wrażeniem precyzji i dokładności w każdym działaniu. Największy podziw wzbudziło zburzenie kilku bloczków z betonu za pomocą jednego ruchu ręką.
   Kolejnym punktem programu był występ uczennic gimnazjum oraz szkoły podstawowej, podczas którego zaprezentowały taniec współczesny. Należy wspomnieć, że cały układ został przygotowany od podstaw przez dziewczyny. Taniec spodobał się nie tylko młodszej części publiczności, ale także rodzicom.

   Jak co roku swoje przysłowiowe „5 minut” miały dzieci z przedszkola, które pod opieką swoich nauczycieli przygotowały krótki program, w którym zaprezentowały swoje umiejętności w recytowaniu, śpiewie oraz tańcu. Całość została przyjęta przez gości z wielkim entuzjazmem i uwieńczona gromkimi brawami.
   Program artystyczny zakończyli uczniowie klasy III gimnazjum, którzy przygotowali skecz kabaretu Hrabi pod tytułem „Kwiaty”. Dzięki udanej interpretacji oraz pomysłowości, uczniom udało się rozśmieszyć każdego, kto przebywał na sali.

   Pierwszy raz w naszej szkole odbył się teleturniej „Familiada”. W skład obydwu drużyn wchodzili zarówno uczniowie, nauczyciele jak i rodzice. Wszyscy mogli wykazać się swoją wiedzą na temat szkoły i rodziny. Po ciężkiej walce, z niewielką przewagą punktów wygrała drużyna pana Jana Piekarza.

   Jak co roku, podczas Dnia Rodziny można było wziąć udział w innych konkursach czy zabawach. Nauczyciele matematyki zorganizowali konkurs gier logicznych dla mam, który wygrała Pani Marta Zioło. Dla osób, które chciały wykazać się swoją sprawnością fizyczną został zorganizowany turniej gry w ping-ponga. Najlepszym graczem okazał się Pan Jerzy Ryndak.

   Z kolei odbyły się zaplanowane mecze. Pierwszy na stadionie - Ojcowie: Synowie, z wynikiem 9:2 dla synów. Drugi na hali sportowej - piłka siatkowa Mamy: Dziewczyny. Tym razem w wyrównanej walce wygrały mamy - 3:2.
    W końcowej części imprezy można był potańczyć przy dźwiękach muzyki zespołu „Kwinto”, w skład którego wchodzą absolwenci oraz obecni uczniowie naszej szkoły.
   W trakcie imprezy można było też napić się kawy, herbaty, zjeść ciasteczko, kiełbaskę na gorąco oraz ugasić pragnienie zimnymi napojami i lodami. Młodsi uczniowie mogli zabawiać się do woli na dmuchanym zamku i zjeżdżalni.
   Podczas całej imprezy czuło się prawdziwą, rodzinną atmosferę. Był to czas, w którym rodzice z dziećmi mogli wspólnie spędzić dłuższą chwilę na zabawie. W jednym zdaniu można powiedzieć, że tegoroczny Dzień Rodziny należy do jak najbardziej udanych.

Zobacz: zdjęcia

Karolina Olkiewicz - kl. III gim

do góry


Wycieczka klas V i VI do Parku Miniatur w Inwałdzie

   W dniu 4 czerwca bieżącego roku uczniowie klas V-VI wyjechali na wycieczkę do Inwałdu. Celem wycieczki było zwiedzanie Parku Miniatur „Świat Marzeń”.
   Park Miniatur „Świat Marzeń” jest to miejsce, gdzie można obejrzeć pomniejszone kopie najpopularniejszych zabytków z całego świata w jednym miejscu. Możemy tam spotkać m.in. Wieżę Eiffla, Statuę Wolności, Wielki Mur Chiński, zegar Big Ben czy Plac św. Piotra. Po zakończeniu zwiedzania każdemu przysługuje bilet wstępu do wybranej części Luna Parku.
   Po Parku uczniów oprowadzał przewodnik, który zatrzymywał się przy każdym „mini-zabytku”, by opowiedzieć jego historię. Uczniowie z zapartym tchem przysłuchiwali się opowieściom i przyglądali miniaturom. Wszyscy byli pod wrażeniem niezwykłego podobieństwa oryginalnych budowli do ich miniatur. Największą atrakcją całego wyjazdu okazało się kino 5D, gdzie uczniowie nie tylko przenieśli się w trójwymiarowy świat, ale także mogli go poczuć. Po udanym zwiedzaniu wszyscy udali się do Luna Parku, gdzie skorzystali m.in. z gokartów, koła młyńskiego czy popularnego Pirata.
   Nikomu nie przeszkadzała pogoda, która niestety, nie dopisała. Wszyscy uczniowie wrócili do domów zadowoleni z wycieczki oraz z niesamowitymi wspomnieniami.

Zobacz: zdjęcia

Karolina Olkiewicz - kl. III gim

do góry


Wycieczka gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimia

   W dniu 3.06.2013 uczniowie klas gimnazjalnych wraz z wychowawcami i nauczycielami udali się na wycieczkę do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz do Oświęcimia, gdzie odwiedzono obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
   Czas przeznaczony na zwiedzanie sanktuarium był ograniczony. Jednak udało nam się dowiedzieć najciekawszych i najważniejszych rzeczy na temat historii powstania oraz stylów architektonicznych w jakich cały kościół został stworzony. Po krótkiej chwili przeznaczonej na odpoczynek, ruszyliśmy w dalszą drogę, by osiągnąć cel naszej podróży, jakim był obóz Auschwitz-Birkenau.

   Oświęcim to miejsce szczególnie naznaczone przez historię. To w tym mieście podczas II wojny światowej powstawały obozy koncentracyjne, gdzie ginęły miliony ludzi. Na samym początku zwiedzania obozu Auschwitz- Birkenau, pani przewodnik poinformowała nas, że jesteśmy w tym obozie z wizytą. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, by nie robić większego zamieszania. Każda z grup odwiedziła kilka bloków, gdzie przetrzymywani byli ludzie różnych narodowości czy religii. Wiele z tych pomieszczeń zostało w pierwotnej postaci. Inne zostały przeistoczone na pomieszczenia, gdzie znajdują się gabloty z zachowanymi dowodami rzeczowymi, którymi są m.in. szczotki, walizki czy garnki. Mieliśmy też czas, by przy ścianie śmierci w milczeniu oddać cześć tym, którzy tam zginęli.

   Po zwiedzeniu Auschwitz I udaliśmy się tam, gdzie z obozu pozostało kilkadziesiąt baraków, których podczas wojny było o wiele więcej, czyli na miejsce obozu Auschwitz II. Dowiedzieliśmy się, że ta część zespołu obozowego miała znacznie gorsze warunki od zwiedzanego wcześniej Auschwitz I. Więźniowie byli lokowani w barakach. Często ich liczba w jednym budynku przekraczała 800 osób. Licznie spotykane grupy osób innych narodowości pokazały nam, jak ważnym miejscem dla ludzi na całym świecie jest obóz Auschwitz. Każdy bowiem chce złożyć hołd wszystkim ofiarom nazizmu.
   Wyjazd ten sprawił, że poznaliśmy lepiej historię II wojny światowej, a przede wszystkim zrozumieliśmy jakie okrucieństwo spotkało m.in. naród żydowski, Romów oraz Polaków.

Zobacz: zdjęcia

Karolina Olkiewicz - kl. III gim.

do góry


Spotkanie przedszkolaków ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszynach

   Dnia 13 czerwca 2013 r. nasi przedszkolacy udali się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszynach. Jednym z celów wycieczki było zapoznanie się z codzienną pracą strażaków. Dzięki życzliwości panów strażaków przedszkolaki mogły zapoznać się ze sprzętem pożarniczym stanowiącym wyposażenie jednostki, z metodami używanymi w czasie gaszenia pożaru i ratowania ludzi z wypadków komunikacyjnych oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia pożaru i do kogo zwrócić się o pomoc. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały pogadanki o akcjach ratowniczo-gaśniczych, miały możliwość wejścia do wozu strażackiego, przymierzenia hełmu strażaka.
   Spotkanie uświadomiło dzieciom jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca strażaka. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, a z ust niejednego chłopca padły słowa: „Jak dorosnę-zostanę strażakiem”.
   Serdecznie dziękujemy Panom Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszynach za bardzo miłe, ciepłe przyjęcie i ciekawe opowieści o swojej pracy.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawczynie p. Barbara Bąk i Barbara Wójcik

do góry


„WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ”
- spotkanie integracyjne w Faściszowej

   27 maja 2013 r. w Faściszowej k/Zakliczyna w Osadzie Wypoczynku i Zdrowia „Modrzewiowe Wzgórze” państwa Hanny i Zdzisława Jaroszów odbyło się spotkanie integracyjne dzieci niepełnosprawnych, ich rodziców oraz wolontariuszy z okazji Dnia Dziecka. Wzięły w nim udział także dzieci niepełnosprawne oraz wolontariusze z Olszyn. Impreza przygotowana zostało jak zawsze przez panią Barbarę Duran.
   Dla uczestników spotkania do dyspozycji był cały ośrodek wypoczynkowy. Dzieci uczestniczyły m.in. w zajęciach prowadzonych przez fizjoterapeutkę, mogły jeździć na koniach, korzystać z basenu, siłowni. Po wspólnych zabawach i poczęstunku każde dziecko otrzymało prezent i pamiątkowy dyplom.

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie spotkania: Halina Duran i Bożena Wójcik

Sprawozdania wolontariuszek uczestniczek spotkania

   Po raz kolejny uczestniczyłam w spotkaniu charytatywnym dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Dzieciaki przybyły z różnych gmin m.in. Rzepiennika Strzyżewskiego, Tuchowa, Gromnika oraz dzieci z Ośrodka Opiekuńczo Wychowawczego w Rzuchowej. Spotkanie miało na celu jeszcze bardziej zbliżyć wolontariuszy do osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że osoby niepełnosprawne są tak kochanymi, dobrymi i ciepłymi osobami, które też czują.
   Takie spotkania jak i inne motywują mnie bardziej do działania i częstego przebywania z nimi. Wszystkie akcje organizowane przez moją mamę, która mnie zachęciła - można powiedzieć - zaangażowała, sprawiają mi wiele radości. Mogę podzielić się z dzieciakami tym co mam, a czego one nie mają. Dzięki nim nauczyłam się dawać, pomagać, a nie tylko wymagać i czerpać korzyści. Każde takie spotkanie daje mi dużo do myślenia. Zastanawiam się ile cierpliwości i siły muszą mieć ich rodzice? Naprawdę ich podziwiam.

Faustyna Duran

   Uczestnictwo w tym spotkaniu dało mi wiele do myślenia. Bycie wolontariuszem to nie tylko spędzanie czasu z niepełnosprawnymi, to pomoc i zrozumienie drugiego człowieka. Myślę, że im bardziej chce się komuś pomóc, tym lepiej się tą osobę rozumie. Cieszę się, że jestem wolontariuszką i że mogę być czasami radością dla osoby niepełnosprawnej.

Aleksandra Walaszek

   Cieszę się bardzo, że mogłam uczestniczyć w tej wycieczce. Będę mile wspominać spotkanie z dziećmi niepełnosprawnymi oraz dziećmi z domu dziecka.

Wiktoria Rąpała

do góry


„Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym”
dla dzieci i osób niepełnosprawnych

   27 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół w Olszynach miało miejsce wspaniałe wydarzenie jakim było spotkanie z osobami niepełnosprawnymi z okolicznych miejscowości w ramach „Spotkania z Barankiem Wielkanocnym”.
Mottem tegorocznego spotkania były słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
   Organizatorem tego przedsięwzięcia była p. Barbara Duran, która od kilkunastu lat sprawia, że osoby, które na co dzień zamknięte w domu mogą spotkać się, wspólnie cieszyć się i bawić.
   Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej przez księdza proboszcza Dariusza Nawalańca. Następnie uczestnicy spotkania mogli obejrzeć spektakl „Kopciuszek” przygotowany przez zespół teatralny składający się z rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół w Ołpinach. Wspólną zabawę dla uczestników spotkania poprowadził młodzieżowy zespół muzyczny „Kwinto”, w skład którego wchodzą m.in. uczniowie naszej szkoły.
   Całe to przedsięwzięcie nie miałoby miejsca, gdyby nie ofiarność i hojność sponsorów tj. właścicieli okolicznych firm, zakładów, sklepów, hurtowni oraz indywidualnych ofiarodawców.
   W przygotowanie uroczystości bardzo aktywnie włączyli się rodzice z Rady Rodziców, którzy zatroszczyli się o wyposażenie sali w odpowiedni sprzęt, upiekli wspaniałe ciasta oraz obsługiwali wszystkich gości spotkania. Na wyróżnienie zasługuje także praca wolontariuszy, którzy sprawowali opiekę nad zaproszonymi dziećmi oraz wspólnie bawili się z nimi.
   „Wielkanocne spotkania z Barankiem” to nie tylko zabawa, ale również okazja do zwiększenia świadomości związanej z problemem niepełnosprawności. Głównym ich celem jest integracja osób niepełnosprawnych ze sprawnymi. Przynoszą one wiele korzyści dla obu stron, uczą tolerancji, współpracy, wrażliwości oraz otwartości na drugiego człowieka. Niepełnosprawni są dla sprawnych inspiracją, źródłem refleksji prowadzącej do tego, że ich życie staje się bogatsze.
   Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie oraz uświetnienie tej uroczystości należą się gorące podziękowania.


Zobacz relację ze spotkania w Tarnowskiej.TV

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy

do góry


SPEKTAKL TEATRALNY NA ŻYWO
- „DZIADEK DO ORZECHÓW”

   19 kwietnia 2013 r. w naszej szkole mogliśmy oglądnąć po raz pierwszy spektakl teatralny na żywo - „Dziadek do orzechów” transmitowany przez internet w ramach projektu: Internetowy Teatr TVP dla szkół. Jest to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni.
   Odbiorcami teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez wielotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.
   Ważnym aspektem projektu jest wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, edukacja artystyczna i pobudzanie nawyku korzystania z życia kulturalnego wśród młodych odbiorców.
   W telewizyjną inicjatywę angażują się znakomite polskie teatry, samorządy i instytucje kultury.
   „Dziadek do orzechów” to nowoczesna interpretacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych tytułów baletowych na świecie sprzed 120 lat, rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego.
   Klara dostaje od św. Mikołaja lalkę - dziadka do orzechów. W jej magicznym śnie zabawka przeistacza się w pięknego młodzieńca, z którym odbywa niesamowity spacer, taneczną podróż dookoła świata między sklepowymi witrynami galerii handlowej.
   Widowisko muzyczne w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca jest połączeniem muzyki Czajkowskiego z techniką tańca jazzowego i współczesnego, przenosi widzów w dzisiejsze realia używając jako środka wyrazu różnych odmian tańca jazzowego, od scenicznych po do dziś bardzo popularne uliczne: locking, doping, hip hop.
   Do tej pory transmitowano już 6 spektakli z różnych teatrów w Polsce: „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Opowieść wigilijna”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Ania z Zielonego Wzgórza” i „Pinokio”.
   Następną transmisję TVP planuje 20 maja 2013 r. Uczniowie obejrzą wtedy spektakl pt.: „Królowa Śniegu”. Przedstawienie bogate w efekty specjalne zrealizuje Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu.


Źródło: http://www.e-teatr.pl/pl/zdjecia/kielce/taniec/dziadek2.jpg

Zobacz: zdjęcia

do góry


Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

„My uczniowie pierwszej klasy,
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy”.

   To fragment przyrzeczenia, które dzieci klasy pierwszej szkoły podstawowej złożyły podczas uroczystości „Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej”.
   W przygotowaniu i prowadzeniu tej uroczystości wzięli udział uczniowie kl. V, którzy przedstawili montaż w trakcie, którego zaprezentowane zostały wiersze o książce i bibliotece, skierowane zostały do dzieci prośby o poszanowanie książek. Sprawdzona została również wiedza dotyczące znanych i lubianych utworów dla dzieci. Ponadto dzieci zapoznane zostały z regulaminem biblioteki oraz zasadami zachowania w bibliotece.
   Pamiątką spotkania był dyplom „Pasowania na czytelnika” wręczony pani wychowawczyni klasy I oraz zakładki do książek dla każdego czytelnika.
   Nowych czytelników zapraszam do częstego korzystania z biblioteki szkolnej oraz systematycznego wypożyczania i czytania książek.

Zobacz: zdjęcia

Bibliotekarz - mgr Bożena Wójcik

do góry


Praca metodą projektu na lekcjach języka polskiego

   Wśród wielu metod pracy uczniów na poszczególnych zajęciach dydaktycznych pojawia się metoda projektu. Jest ona szczególnie ważna dla uczniów klasy II gimnazjum, którzy obowiązkowo realizują wybrany przez siebie projekt edukacyjny z określonego przedmiotu.
   Metoda projektu jest wykorzystywana na lekcjach języka polskiego przy okazji omawiania lektur. Na szczególną uwagę w roku szkolnym 2012/2013 zasługują projekty klasy II gimnazjum dotyczące bohaterów lektury pt. „Kamienie na szaniec”, które zostały zrealizowane w kwietniu. Uczniowie klasy II zostali podzieleni na trzy grupy projektowe, z której każda przygotowywała audycję radiową lub telewizyjną dotyczącą wybranego bohatera. Tytuł audycji „Zwyczajni - niezwyczajni” nawiązywał do konwencji popularnego niegdyś programu telewizyjnego. Przygotowane przez uczniów projekty łączyły w sobie wiedzę z lektury z umiejętnością przedstawienia jej w sposób ciekawy i oryginalny. Uczniowie samodzielnie zaaranżowali programy telewizyjne, w których grupy ekspertów wspominały i dyskutowały o dziejach „Zośki”, „Alka” i „Rudego”. Całość uzupełniała doskonale dobrana muzyka, krótkie filmy i prezentacje multimedialne.
   Ta metoda pracy uczniów przyniosła znakomite rezultaty. Pokazała ich zaangażowanie, zainteresowanie tematem oraz dokładność w przygotowaniu. Uczniowie udowodnili, że doskonale radzą sobie z zadaniami, które wymagają łączenia elementów różnych dziedzin.

Zobacz: zdjęcia

Opracowała: mgr Jolanta Górka

do góry


Dzień Służby Zdrowia

   10 kwietnia obchodzony jest Dzień Służby Zdrowia. W związku z tym przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem SU udali się do miejscowego ośrodka zdrowia, aby złożyć życzenia pani doktor oraz wszystkim pozostałym pracownikom medycznym życząc im wszelkiej pomyślności, wytrwałości i cierpliwości w codziennych troskach.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun SU

do góry


Udział w Targach Edukacyjnych
- Festiwal Zawodów w Małopolsce

   22 marca 2013 r. uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w Targach Edukacyjnych - Festiwal Zawodów w Małopolsce - odbywających się w Krakowie. Targi te są organizowane w celu ułatwienia gimnazjalistom oraz licealistom wyboru szkół, a przede wszystkim pomagają one uczniom dowiedzieć się w jakich zawodach mogą się spełnić. Festiwal Zawodów skupiał wielu przedstawicieli z różnych szkół z województwa małopolskiego i nie tylko. Każdy z nich przygotował specjalną ofertę, by zachęcić uczniów do wybrania właśnie tej szkoły. Wielu wystawców zachęcało do spędzenia czasu przy ich stoisku poprzez różne wystawy czy degustacje. Uczniowie mogli poczęstować się ciastkami wykonanymi przez szkoły gastronomiczne, zrobić darmowe zdjęcie czy skorzystać z usług fryzjera. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy przygotowane przez wystawców oraz porady doradcy zawodowego.
   Uczniowie naszego gimnazjum bardzo aktywnie spędzili czas podczas tych targów. Dziewczęta najczęściej można było spotkać w kolejce do fotografa lub fryzjera. Chłopcy zaś odwiedzali stoiska szkół budowlanych, mechanicznych oraz informatycznych. Myślę, że wyjazd ten w dużym stopniu pomógł naprowadzić nas na odpowiednią drogę jeśli chodzi o wybór ścieżki życiowej.

Zobacz: zdjęcia

Uczennica klasy III gimn.
Karolina Olkiewicz

do góry


Dzień św. Patryka

   Z okazji obchodów Dnia św. Patryka w naszej szkole odbył się I Konkurs Języka Angielskiego dla Gimnazjum. Do konkursu zgłosiło się 12 osób, których zadaniem było przygotować się z zagadnień gramatycznych oraz zapoznać się z osobą patrona Irlandii oraz sposobem celebrowania jego dnia. Należy dodać, że konkurs w całości był w języku angielskim!

A oto wyniki Konkursu:
1 miejsce - DAWID MIKRUT
2 miejsce - KLAUDIA NIZIOŁEK
3 miejsce - SZYMON SALABURA

4. Iwona Rąpała
5. Karolina Olkiewicz
6. Karolina Rąpała
7. Mariola Starzyk
8. Karolina Bień
9. Dawid Rąpała
10. Dominik Niziołek
11. Jakub Rąpała
12. Sebastian Kamiński

Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom.

Organizatorzy: Małgorzata Kita, Jolanta Lenard

do góry


WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE

„Miłość to troski i rany
z miłością spotkasz się wszędzie
Miłość to ból i kajdany
a jednak miłość to szczęście”

    Jak wszystkim wiadomo, 14 lutego obchodzone jest Święto Zakochanych. Co roku w naszej szkole staramy się umilić wszystkim ten jakże piękny dzień. Tak było też w tym roku.
   Zgodnie ze szkolnym obyczajem działała poczta walentynkowa. Wszyscy chętni uczniowie mieli możliwość wrzucenia swoich pocztówek do walentynkowej skrzynki, które potem zostały wręczone adresatom.
   Z okazji Walentynek składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia, szczęścia miłości i powodzenia :-)

Zobacz: zdjęcia

p. M. Kita

do góry


Spotkanie integracyjno - karnawałowe w Kielanowicach

   „Dzieci dzieciom” pod takim hasłem w sobotę 02.02.2013 r. wolontariusze z Olszyn i dzieci niepełnosprawne oraz dzieci z domu dziecka uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym - karnawałowym w Kielanowicach.

   Spotkanie rozpoczęto Mszą Św., po której rodzice przedstawili jasełka.

O dzieciach nie zapomniał św. Mikołaj, który oprócz prezentów dał im wiele radości poprzez swoją obecność. W rodzinnej atmosferze zaproszeni goście wspólnie kolędowali przy suto zastawionym stole. Nie zabrakło także wspólnych rozmów na temat ukochanych dzieci.

Zobacz: zdjęcia

Organizator spotkania: mgr Barbara Duran

do góry


Dzień Babci i Dziadka

   W dniu 1 lutego 2013 r. w naszej szkole o godz. 12.30 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawczynią zaprosili na tę uroczystość swoje Babcie i Dziadków oraz Pana Dyrektora, Panią Dyrektor i rodziców z trójki klasowej.

Ceremonia składała się z trzech części:
  1. Powitanie gości i uroczysta akademia.
  2. Konkursy prowadzone przez dzieci z udziałem Babci i Dziadków.
  3. Słodki poczęstunek i wesołe rozmowy przy stole.
   Uczniowie i goście wspólnie bardzo dobrze się bawili. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie internetowej szkoły.

Zobacz: zdjęcia

Katarzyna Dziuban i Adam Rąpała kl. IV

do góry


WŚRÓD NOCNEJ CISZY ...

   Uroczystość jasełek od wielu lat jest wpisana do kalendarza uroczystości organizowanych w naszej szkole i parafii.
   W sobotę 5 stycznia 2013 r. odbyło się spotkanie opłatkowe dla osób starszych, samotnych i chorych w naszej parafii. Organizatorem był Caritas działający przy Parafii Podwyższenia Św. Krzyża w Olszynach. Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej zaprezentowali „Jasełka”. Występ przeplatany wspólnie śpiewanymi kolędami wprowadził bożonarodzeniowy klimat i poczucie wielkiej parafialnej rodziny. Na scenie pojawili się: Św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pastuszkowie i anioły śpiewające kolędy. Nie zabrakło dzieci prezentujących taniec i wierszyki o tematyce świątecznej. Uczniowie zachęcili widownię, która w skupieniu obejrzała odegrane scenki. Występy podsumowano gromkimi brawami i nagrodzono słodkościami. Zaprezentowane przedstawienie przypominało nastrój minionych Świat Bożego Narodzenia, który jest czasem szczególnym w życiu każdego z nas.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy III mgr Halina Duran

do góry


Projekt - „Bezpieczny Puchatek”

   W roku szkolnym 2012/2013 klasa I przystąpiła do udziału w projekcie „Bezpieczny Puchatek”. Po otrzymaniu materiałów z Klubu Bezpiecznego Puchatka zrealizowano zajęcia wg. podanych scenariuszy. Uczniowie obejrzeli również film o bezpiecznym zachowaniu w szkole, na ulicy, w domu i na podwórku. Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców dzieci uzupełniły również otrzymane broszury, a rodzice zapoznali się z tematyką omawianą w czasie realizacji projektu. W dniu 21.11.2012 r. na zajęciach z informatyki przy pomocy Pani Dyrektor J. Ryndak uczniowie mieli okazję do sprawdzenia i podsumowania swojej wiedzy uczestnicząc w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. Po zakończeniu testu dzieci wraz z wychowawcą wykonały podsumowującą gazetkę i z radością powiesiły „Certyfikat” udziału w projekcie.

Zobacz: zdjęcia

mgr M. Gogola - wych. kl. I.

do góry


Święto Pluszowego Misia w przedszkolu

„Jak miło misia wziąć do ręki! Jest taki ciepły, taki miękki”

   25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci, niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu.
Dzieci z grupy OA zorganizowały Święto Pluszowego Misia, na które zaprosiły panią bibliotekarkę, młodszych kolegów z grupy OB, oraz pierwszoklasistów. W tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola swoje ukochane pluszowe misie pięknie i odświętnie na ten dzień ubrane. Niektóre misie miały zawiązane kokardki, krawaty, muszki, jeden miś wystroił się w spodnie i kamizelkę, były też misie w pięknych sukieneczkach.
   Przedszkolaki na ten dzień przygotowały wiersze i piosenki o misiach. Po części artystycznej wszystkie dzieci brały udział w konkursach. Najpierw odbył się konkurs „Misiowe zgadywanki”. Dzieci musiały wykazać się wiedzą na temat misiów, ich sposobie odżywiania, zwyczajach. Za każdą poprawną odpowiedź dzieci otrzymywały słodką niespodziankę. Następny konkurs „Słodkie co nieco” - dzieci wylizywały miód z talerzyka bez pomocy rąk. Odbył się też konkurs na rysowanie misia w grupach. W celu integracji dzieci młodszych i starszych odbyły się wspólne tańce przy „misiowych piosenkach” i nauka zabawy ruchowej przy piosence „Słoń”.
   Na zakończenie uroczystości przedszkolaki rozdały zaproszonym gościom własnoręcznie zrobione misie, a pani bibliotekarka wręczyła dzieciom misiowe serduszka i kolorowanki.
   Dzieci miło i wesoło spędziły ten dzień ze swoimi pluszowymi misiami i kolegami.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca grupy OA - mgr Barbara Bąk

do góry


Program - „Śniadanie daje moc”

   Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
   W związku z ogólnopolską akcją „Śniadanie daje moc” w klasach I-III zorganizowano kąciki klasowe o tematyce „Zdrowa żywność”. Głównym ich celem było zwrócenie uwagi na znaczenie odpowiedniego odżywiania się w ciągu całego dnia, zachęcanie uczniów do manifestowania na zewnątrz pozytywnych nawyków żywieniowych, projektowanie dnia pod kątem spożywania pokarmów o stałych porach.
   Przeprowadzone zostały również zajęcia o tematyce zdrowotnej zgodnie z załączonymi scenariuszami. Zajęcia te były początkiem długiej drogi dochodzenia do zdrowego stylu życia. Rozpoczęto je właśnie w klasach najmłodszych, aby wyrabiać u uczniów już od najmłodszych lat właściwe nawyki prozdrowotne. W celu utrwalania i pogłębiania zdobytych wiadomości i umiejętności działania te będą kontynuowane.
   Dlatego w dniu 8 listopada w naszej szkole uczniowie kl. I-III wzięli udział w Dniu Zdrowego Śniadania. Rodzice podobnie jak rok temu bardzo poważnie podeszli do problemu i zaopatrzyli dzieci we wszystkie potrzebne produkty. Uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawców z radością wspólnie przygotowali pełnowartościowe śniadanie. Podstawą były kanapki, owoce i warzywa, a dopiero po ich zdegustowaniu dzieci mogły poczęstować się słodyczami.
   Wspólne przygotowanie i jedzenie śniadania dało okazję do kształtowania umiejętności higienicznego spożywania posiłku, umiejętności współpracy, a przede wszystkim trudnej (jak się okazało zwłaszcza w kl. I) umiejętności dzielenia się z innymi.
   W trakcie rozmów poprzedzających wspólne śniadanie uczniowie poznawali zasady zdrowego odżywiania, a przy pomocy pani bibliotekarki akcja została zarejestrowana na zdjęciach. Dziękujemy rodzicom za wsparcie i poważne podejście do problemu. Mamy nadzieję, że troska o zdrowe odżywianie Waszych dzieci nadal będzie Wam towarzyszyć.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy: mgr Halina Duran, mgr Marta Gogola, mgr Barbara Bąk

do góry


Dzień Patrona
„Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”

   W dniu 16 października 2012 roku Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Olszynach noszące imię Jana Pawła II przeżywały uroczystość Dnia Patrona. W tym dniu nie było zajęć dydaktycznych. Wszyscy uczniowie zgromadzili się przed budynkiem szkoły o godz. 8.30, skąd wyruszyli zwartą kolumną pod okiem swych wychowawców i nauczycieli do Kościoła Parafialnego.

O godz. 9.00 ksiądz Proboszcz Dariusz Nawalaniec odprawił uroczystą Mszę Świętą, w której uczestniczyło całe środowisko szkolne i parafianie Olszyn.

Kolejna część uroczystości miała miejsce w szkole. Rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie zabrał głos Pana Dyrektor, który w swym wystąpieniu bardzo mocno podkreślił słowa Ojca Świętego skierowane do młodzieży - „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”. Z kolei uczniowie całego Zespołu Szkół przedstawili montaż słowno - muzyczny poświęcony Ojcu Świętemu.

Na zakończenie każdy z uczestników został zaproszony na „symboliczną kremówkę”.
   Nad przygotowaniem uroczystości pracował zespół nauczycieli: pani Barbara Kozioł, pani Bożena Wójcik, pani Jolanta Górka, pan Marek Bąk, pan Marcin Bąk, pani Marta Gogola, pani Bożena Mężyk, pani Barbara Bak, pani Halina Duran, pani Małgorzata Kita.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Kozioł

Dzień Patrona w oczach uczniów

Dzień Patrona


   Dzień 16 października 2012 roku każdy z nas zapamięta jako wyjątkowy.

Właśnie wtedy obchodziliśmy po raz pierwszy Święto Patrona naszej szkoły Jana Pawła II - papieża Polaka.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz dzieci przedszkolne ze swymi wychowawcami zebrali się pod szkołą o godzinie 8:30. Każdego z nas obowiązywał strój odświętny.

Uroczyście wyruszyliśmy do kościoła, gdzie o godzinie 9:00 odbyła się uroczysta Msza Święta poświęcona naszemu Patronowi. Po jej zakończeniu wróciliśmy z powrotem do szkoły.

Zgromadzeni na hali sportowej, obserwowaliśmy występy naszych starszych kolegów w montażu słowno - muzycznym, przygotowanym specjalnie na tę okazję. Chór śpiewał pieśni. Wszyscy zebrani odśpiewali również hymn, który powstał z myślą o Janie Pawle II. Przedstawienie trwało około dwóch godzin. Po tej uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali kremówki.

Jak wiemy, nasz ukochany Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, tak też kremówki nazwano wadowickie. Były naprawdę bardzo smaczne.

Dzień ten będzie przez wszystkich uczniów kojarzony jako wyjątkowy.

Wiktoria Rąpała - kl. V

Dzień Patrona


   Dzień 16 października to Dzień Patrona naszej szkoły - Wielkiego Polaka, papieża, Jana Pawła II. 16 października to pamiątka wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową.

W tym dniu po raz pierwszy, uroczyście, ze sztandarem wyruszyliśmy spod szkoły na Mszę św. Po mszy, na hali sportowej odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczął Pan Dyrektor. Przedstawiciele klas młodszych recytowali wiersze o papieżu i śpiewali piosenki. Pan Marcin wyświetlał zdjęcia i filmy, a chór pod batutą pana Marka uświetnił nam akademię. Uczniowie gimnazjum przypomnieli życie papieża, jego zainteresowania i poglądy. Po skończonej akademii udaliśmy się do klas, gdzie czekała na nas miła niespodzianka.

Były to wadowickie kremówki, najbardziej ulubione przez papieża.

   Ten dzień na zawsze pozostanie w moim życiu.

Dawid Piekarz - kl. V

do góry


Pielgrzymka do Częstochowy w ramach XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

   11 października 2012 r. odbyła się wycieczka-pielgrzymka do Częstochowy w ramach XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Spotkanie było okazją do uroczystej inauguracji Roku Wiary przez młodych i okazją do modlitwy w intencji kanonizacji papieża z Polski.
   Celem Rodziny skupiającej społeczność szkolną, która za patrona wybrała sobie papieża Polaka jest integracja uczniów oraz propagowanie nauczania bł. Jana Pawła II. Idea zrodziła się w 1998 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do Rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania Jana Pawła II.

   W pielgrzymce uczestniczyli uczniowie z ponad 430 szkół noszących imię Jana Pawła II. Wystawionych zostało ponad 380 pocztów sztandarowych.
Spotkanie, które miało miejsce przed szczytem jasnogórskim zgromadziło około 20 tys. pielgrzymów. Mszy św. przewodniczył (i homilię wygłosił) arcybiskup częstochowski Wacława Depo oraz duszpasterz Rodziny Szkół biskup radomski Henryk Tomasik.
   Naszą szkołę reprezentowało 48 osób w tym pan dyrektor, ksiądz proboszcz, nauczyciele, rodzice oraz dzieci z klas IV-VI i młodzież z klas I-III gimnazjum. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki otrzymali pamiątkowe różańce, znaczki i śpiewniki, w znakomitych humorach powrócili do swoich domów i z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania za rok.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy wycieczki

do góry


Sprawozdanie z wycieczki dzieci z kolędniczych grup misyjnych - Szczawnica-Tylmanowa-Stary Sącz

   24 września 2012 r. odbyła się wycieczka dzieci z kolędniczych grup misyjnych, którzy w grudniu ubiegłego roku zbierali datki na cele misyjne. Wycieczka rozpoczęła się Mszą św. w miejscowym kościele po czym wyruszyliśmy autokarem w zaplanowaną podróż. W Szczawnicy wyruszyliśmy pieszo na górę Palenicę. Tam dzieci mogły spokojnie odpocząć, posilić się, podziwiać piękne krajobrazy oraz skorzystać z dostępnych atrakcji sportowych. Droga powrotna do Szczawnicy dla niektórych „mniej strachliwych” lub „bardziej leniwych” odbyła się drogą powietrzną, gdyż zjechali sobie wyciągiem krzesełkowym.

   Atrakcją wycieczki było ognisko - grill w Tylmanowej. Dzięki uprzejmości tamtejszego księdza katechety mogliśmy spokojnie wypocząć i najeść się do syta. Nasi chłopcy rozegrali tu na stadionie mecz z miejscowymi piłkarzami - rówieśnikami, lecz nie zdołali wygrać żadnego.

Ostatnim punktem wycieczki był Stary Sącz, gdzie zwiedziliśmy ołtarz papieski oraz istniejące przy nim muzeum papieskie.

   Wycieczka, która przebiegała w malowniczym terenie, przy pięknej słonecznej pogodzie przyniosła uczestnikom dużo radości i zadowolenia. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego wyjazdu.

Zobacz: zdjęcia

Uczestnicy i opiekunowie wyjazdu

do góry


Sprawozdanie z realizacji Projektu Ekologicznego „Supertajna Misja Kryptonim Andrzej”

   W dniach 17-19 września 2012 r. dzieci z klasy pierwszej szkoły podstawowej uczestniczyły w projekcie ekologicznym „Supertajna Misja Kryptonim Andrzej” zorganizowanym w ramach działalności Pracowni Aktywności Obywatelskiej, przy wsparciu Theodor-Heuss-Kolleg Fundacji Roberta Boscha i Stowarzyszenia MitOst e.V. Celem projektu było uwrażliwienie dzieci, a poprzez nich dorosłych, na problem zanieczyszczenia środowiska w naszej wsi. Czym była „Supertajna Misja Kryptonim Andrzej”? To akcja ratowania krasnala Andrzeja. Z powodu zaśmiecenia wsi, nasz wieloletni mieszkaniec, postanowił opuścić naszą wieś i przenieść się w miejsce, gdzie jest zielono i przyjemnie. Zadaniem dzieci było przekonanie krasnala do pozostania w swoim domu. W ramach działań związanych z projektem uczniowie kl. I za zgodą swoich rodziców zostały zapoznane z problemem i niezwłocznie zdecydowały o przystąpieniu do akcji. W drugim dniu projektu dzieci odwiedziły miejsce, gdzie mieszkał krasnal Andrzej, dzielnie i z poświęceniem sprzątając po drodze chodnik na trasie szkoła - centrum. Po powrocie ze szkoły brały udział w konkursie pt. „Jak wygląda krasnal Andrzej”. W trzecim dniu uczniowie w czasie zajęć warsztatowych wykonały portmonetki z kartonów po sokach poznając w czasie działań pojęcie „recykling”. Dzieci jak zwykle spisały się na medal! Pomysłodawcą projektu była Weronika Gogola, mieszkanka Olszyn, absolwentka naszej szkoły, a obecnie studentka UJ. Mamy nadzieję, że projekt nie okaże się jednorazową akcją, dorośli mieszkańcy naszej wsi będą wspierać dzieci w działaniach na rzecz ochrony środowiska naszej wsi.

Zobacz: zdjęcia

mgr Marta Gogola - Wychowawca kl. I

do góry


Sprawozdanie z XIV Forum Tarnowskiej Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Gródku

   18 września 2012 r. w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej „Arka” w Gródku nad Dunajcem spotkali się dyrektorzy, nauczyciele, katecheci szkół noszących imię Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. pod przewodnictwem księdza infułata Władysława Kostrzewy. Następnie uczestnicy Forum wysłuchali wykładu ks. dr Jacka Nowaka Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie na temat - „O potrzebie nauczania literatury polskiej”. Naszą szkołę reprezentowali pani Jadwiga Ryndak, ks. Marcin Kilian i pani Bożena Wójcik.
   Ta wielka Rodzina Szkół naszej diecezji powstała z inicjatywy Ogólnopolskiej Społecznej Rady Rodziców Szkól im. Jana Pawła II dla których celem istnienia jest zachowanie i owocne korzystanie z dziedzictwa Sługi Bożego Jana Pawła II poprzez przybliżanie kolejnym pokoleniom dzieci i młodzieży jego życia i myśli. Jej przedstawiciele spotykają się dwa razy w roku: w marcu w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i we wrześniu w centrum „Arka” w Gródku n. Dunajcem.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Wójcik

do góry


73 Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

   Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Wrzesień to miesiąc rocznic niezwykle dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju. 1 września 1939 roku armia Niemiec hitlerowskich napadła na nasz kraj. W ten sposób rozpoczęła się wojna, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat.
   Mając na względzie, że spuścizna dziejowa współtworzy tożsamość narodową, klasa II gimnazjum uczciła pamięć tamtych dni i tamtych bohaterów krótkim programem artystycznym.

Zobacz: zdjęcia

mgr Małgorzata Kita

do góry


Wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

   13 września 2012 roku odbyły się w naszej szkole wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Olszynach. Udając się do komisji wyborczej, w której zasiedli losowo wybrani przedstawiciele każdej klasy, uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum przystąpili do głosowania podczas drugiej przerwy.
   Aby móc głosować konieczne było posiadanie legitymacji szkolnej lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, być może dlatego frekwencja wyniosła tylko 37%.
   Głosowanie przebiegło pomyślnie, a po podliczeniu wszystkich głosów spośród dwudziestu jeden kandydatów funkcję Przewodniczącego objęła Karolina Olkiewicz z klasy III gim, zaś jej Zastępcami zostali ex aequo Witold Bąk (6a) i Maciej Bąk (6b).

Zobacz: zdjęcia

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk